INMBPUDP Úvod do programování

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2024
Rozsah
1/2/0. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Radomír Perzina, Ph.D. (přednášející)
Garance
Ing. Radomír Perzina, Ph.D.
Katedra informatiky a matematiky – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Ing. Jan Górecki, Ph.D.
Předpoklady
FAKULTA ( OPF ) && TYP_STUDIA ( B ) && FORMA ( P )
Nejsou
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 35 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/35, pouze zareg.: 0/35
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět Úvod do programování je vstupem do strukturovaného programování se sekvenčním prováděním příkazů. Studenti se naučí správně používat datové typy (jak standardní, tak i typy definované uživatelem), cykly, procedury, funkce a abstraktní datové struktury.
Osnova
  • 1. Programování, programovací jazyky, historie
    Historický vývoj architektury počítačů a programovacích jazyků. Kompilovaný a interpretovaný překlad zdrojového kódu. Obecné zásady algoritmizace. Programovací jazyky. Strukturované a objektové programování. Základy práce s Microsoft Visual Studiem. Základní struktura programu v C#. Komentáře. Chyby syntaktické a sémantické. Ladění programu.
    2. Typy dat a jejich reprezentace
    Datové typy, reprezentace čísel v počítači, celočíselný datový typ, typ s plovoucí desetinnou čárkou. Proměnné, deklarace proměnných, konstanty. Základní operace s čísly, priorita operací, výrazy, přiřazování. Konverze řetězce na číslo, konverze čísla na řetězec. Uživatelsky definované datové typy. Výčtové datové typy.
    3. Řízení běhu programu
    Větvení programu. Logický datový typ a logický výraz, logické operátory. Příkaz if, příkaz else a else-if, vnořování podmínek. Příkaz switch. Ternární operátor. Výhody a nevýhody použití jednotlivých druhů větvení programu.
    4. Cykly a pole
    Cyklus for, cyklus while, cyklus do-while, cyklus foreach. Vnořování cyklů. Předčasné ukončení cyklů – příkazy break a continue. Pole, jejich deklarace a inicializace. Procházení polí. Operace s poli. Vícerozměrná pole. Využití polí.
    5. Metody
    Procedury a funkce, deklarace, volání. Metody bez parametrů. Metody s parametry volané hodnotou a odkazem. Platnost proměnných v rámci metod. Často používané metody pro práci s čísly a řetězci.
    6. Komunikace programu s okolím
    Formátovaný výstup na obrazovku. Zadávání vstupních dat z klávesnice. Textové a binární soubory. Čtení dat ze souborů. Zápis dat do souborů. Konverze dat. Práce se složkami. Předávaní parametrů na příkazové řádce. Spouštění programu mimo Microsoft Visual Studio. Vytvoření produkční verze programu.
    7. Algoritmy
    Základní algoritmy třídění a vyhledávání. Algoritmy pro nalezení prvočísel. Euklidův algoritmus. Rekurze a rekurentní algoritmy – výpočet faktoriálu, řešení problému Hanojských věží.
Literatura
    povinná literatura
  • SEDGEWICK, R., WAYNE, K. Algorithms. Boston: Addison-Wesley Professional, 2011. ISBN 978-0321573513. info
  • WIRTH, N. Algoritmy a štruktúry údajov. Bratislava, ALFA, 1990. ISBN 80-05-00153-3. info
    doporučená literatura
  • HORTON, I. Ivor Horton´s Beginning Visual C++. New Jersey: WROX, 2014. ISBN 978-1118845714. info
  • CORMEN, T. H., LEISERSON, C. E., RIVEST, R. L., STEIN, C. Introduction to Algorithms. Cambridge: The MIT Press, 2009. ISBN 978-0262033848. info
  • PARTSKHALADZE, G. Technologie programování. Karviná: SU OPF, 2005. ISBN 9788072483167. info
  • TOPFER, P. Algoritmy a programování. Praha, Prometheus, 2002. ISBN 80-85849-83-6. info
Informace učitele
Průběžný test, minimálně 70% účast na seminářích, samostatné zpracování příkladů, vyhledávání a zpracování zdrojů na Internetu, zpracování cizojazyčných zdrojů a příprava na řešení týmových úkolů na seminářích.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023.