EK012S Veřejná ekonomie

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2007
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D. (přednášející)
Ing. Monika Piskorzová, Ph.D. (přednášející)
Garance
Ing. Monika Piskorzová, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět seznamuje posluchače s teorií veřejné ekonomie. Těžiště výuky spočívá v seznámení s teorií veřejného sektoru a v objasnění teorie veřejné volby a jejího uplatnění ve společenské praxi. Výklad v předmětu vysvětluje složité vztahy mezi veřejným a tržním sektorem, podává ekonomické odůvodnění existence veřejného sektoru. V další části se předmět zaměřuje na výklad společenského rozhodování v přímé demokracii a v reprezentativní demokracii, charakterizuje ekonomickou teorii byrokracie a zabývá se i možnostmi uplatnění teorie veřejné volby ve společenské praxi.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Pojetí státu (vlády), příčiny existence veřejného sektoru
    2. Veřejné statky a jejich zajišťování veřejným sektorem
    3. Teorie veřejné volby
    4. Projevení preferencí
    5. Společenské rozhodování v přímé demokracii
    6. Společenské rozhodování v reprezentativní demokracii
    7. Ekonomická teorie byrokracie
    8. Uplatnění teorie veřejné volby
    9. Konstituční ekonomie

    Obsah předmětu:
    1. Pojetí státu (vlády), příčiny existence veřejného sektoru
    Ekonomické zdůvodnění existence státu (vlády), normativní a pozitivní přístup. Vymezení veřejného sektoru. Vztah veřejného sektoru a tržního sektoru. Využití teorie potřeb k objektivizaci existence veřejného sektoru. Efektivnost tržních principů. Teorie chování spotřebitelů. Alokační efektivnost. Paretovská optimalita a tržní ekonomika. Tržní selhání jako důvod pro vládní zásahy. Vládní selhání.
    2. Veřejné statky a jejich zajišťování veřejným sektorem
    Definice veřejných statků, vztah mezi veřejným a soukromým poskytováním veřejných statků. Problém "černého pasažéra". Charakteristické znaky poptávkové křivky po veřejných statcích. Teoretický a praktický aspekt efektivního zabezpečení veřejných statků. Vliv vlády na rozdělení příjmů a nabídku veřejných statků. Efektivní nabídka veřejných statků.
    3. Teorie veřejné volby
    Vývoj teorie veřejné volby prizmatem evoluce ekonomických teorií, teorie veřejné volby jako teorie kolektivního, netržního rozhodování, hlavní představitelé a jejich přínos pro rozvoj teorie veřejné volby, základní principy a východiska.
    4. Projevení preferencí
    Odhalování skutečných preferencí, odhadování poptávky, indikátory preferencí, preference s jedním maximem, modelové přístupy k odhalování poptávky, praktické aplikace a jejich složitosti.
    5. Společenské rozhodování v přímé demokracii
    Hlasovací pravidla - pravidlo jednomyslného kompromisu, většinová pravidla (pravidlo absolutní, relativní a kvalifikované většiny). Volební paradox - věčné cykly, Arrowův teorém, teorém voliče mediána, logrolling ("jánabráchismus"), rent seeking (dobývání renty).
    6. Společenské rozhodování v reprezentativní demokracii
    Aspekty reprezentativní demokracie.Volební systémy - poměrné zastoupení stran, většinová volba osob, poměrné zastoupení kandidátních listin, alternativní přenosné hlasování. Demokracie dvou politických stran, systém více stran.
    7. Ekonomická teorie byrokracie
    Přístup Webera a Parkinsona. Hlavní cíle byrokracie, byrokratické postupy a vyhýbání se riziku, příčiny neefektivnosti byrokracie. Vláda jako monopolista, nátlakové skupiny.

    8. Uplatnění teorie veřejné volby
    Uplatnění teorie veřejné volby v rozhodovacím procesu ve společenské praxi a v procesu tvorby a realizace hospodářsko politických rozhodnutí. Modely politicko ekonomického cyklu.
    9. Konstituční ekonomie
    Konstituční ekonomie - normativní teorie veřejné volby. Operační a konstituční úroveň rozhodování. Přínosy konstitučního rozhodování. Nedostatky konstituční analýzy.

    V rámci výuky předmětu a k jeho prezentaci jsou využívána prezentační média (dataprojektor, meotar).
Informace učitele
Absolvování předmětu je podmíněno absolvováním testu v průběhu semestru. Závěrečná klasifikace předmětu je souhrnem hodnocení testu a ústní zkoušky.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 1991, léto 1992, léto 1993, léto 1994, léto 1995, léto 1996, léto 1997, léto 1998, léto 1999, léto 2000, léto 2001, léto 2002, léto 2003, léto 2004, léto 2005, léto 2006, léto 2008, zima 2008, léto 2009.