OPF:MP304S Ekonomika podniku - Informace o předmětu
MP304S Ekonomika podniku
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinéléto 2007
- Rozsah
- 2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- doc. Ing. Eva Wagnerová, CSc. (přednášející)
Ing. Pavel Adámek, Ph.D. (cvičící)
Ing. Jiří Hudeček (cvičící)
Ing. Karel Stelmach, Ph.D. (cvičící)
Ing. Igor Szkandera (cvičící) - Garance
- doc. Ing. Eva Wagnerová, CSc.
Katedra podnikové ekonomiky a managementu – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Ekonomika podnikání v obchodě a službách (program OPF, B_EKOMAN) (2)
- Firemní finance (program OPF, B_EKOMAN)
- Marketing a management (program OPF, B_EKOMAN) (2)
- Cíle předmětu
- Obsah předmětu navazuje na Nauku o podniku, vychází z obecné ekonomické teorie, poznatky však čerpá z řady dalších vědních disciplín, jako je management, matematika, statistika, účetnictví, finance a obchodní právo. Ekonomika podniku je nejen teoretickou disciplínou, ale i disciplínou praktickou, kdy podnikatelům, manažerům a ekonomům dává poučení, jak vést svůj podnik, aby pracoval efektivně a hospodárně. Cílem předmětu je zvyšování a rozvíjení úrovně ekonomického vzdělání, vědomostí, ale i metodických a praktických dovedností z oblasti podnikohospodářské praxe.
- Osnova
- Struktura výkladu
1. Analýza podnikových jevů souvisejících se zakládáním podniků, sdružováním podniků a podnikatelů
2. Základní kategorie efektivnosti podniku a jejich etický rozměr
3. Kritéria pro optimalizaci majetkové a kapitálové výstavby podniku
4. Organizační výstavba podniku
5. Základy podnikového početnictví pro funkční plánování v podniku
6. Investiční činnost a inovační procesy
7. Podnikatelské modelování a využívání informačních technik
8. Finanční aspekty při tvorbě strategie podniku z hlediska zabezpečovaných činností.
9. Specifické ekonomiky
10. Případové studie k jednotlivým oblastem
Obsah předmětu:
1. Analýza podnikových jevů souvisejících se zakládáním podniků, sdružováním podniků a podnikatelů
Založení, růst, krize a sanace, zánik podniku. Specifika výrobních a obchodních podniků, drobných podniků a živností, podniků s mezinárodní účastí. Hlavní kritéria rozhodování o volbě právní formy, druhu spojení. Význam zakladatelského rozpočtu a jeho zpřesňování. Ekonomické informace a závislosti. Nároky na finanční, věcné, informační a lidské zdroje při zakládání podniků.
2. Základní kategorie efektivnosti podniku a jejich etický rozměr
Základní pojmy z ekonomiky podniku, vztahy změn cílů na výkon funkcí v podniku. Manažerské přístupy, potřeba strategického řízení pro zvýšení konkurenceschopnosti. Hodnocení výkonnosti podniku formou procesního řízení nákladovosti a ziskovosti procesů. Výčet a charakteristika metod, aplikace metody ABC. Etika v řízení a podnikání. Podnikatelská etika a postoj k zisku jako motivu k podnikání.
3. Kritéria pro optimalizaci majetkové a kapitálové výstavby podniku
Oceňování majetku podniku ve vazbě na předmět činnosti podniku, měření účinnosti využití. Řízení oběžného majetku. Diferencované přístupy k řízení zásob, výroby a odbytu s vazbou na dílčí složky majetku a zdroje jeho krytí. Rozvaha - obraz o majetku a kapitálové struktuře podniku a její hodnocení z pohledu managementu podniku.
4. Organizační výstavba podniku
Základní kritéria a faktory, ovlivňující tvorbu organizačních struktur. Organizace podnikových dějů. Organizování a řízení procesů v podniku v podmínkách globalizace, managementu¨změny a znalostí Funkční a procesní struktura podniku, význam týmové práce. Faktory podnikatelského prostředí , ovlivňující vznik nových flexibilních struktur. Charakteristika, význam a postup reengineeringu v radikální přestavbě podnikových procesů.
5. Základy podnikového početnictví pro funkční plánování v podniku
Strategické, taktické a operativní řízení. Plánování výroby, obchodu a zásobování. Význam kalkulace nákladů, norem, rozpočetnictví, podnikové statistiky, evidence a rozborů pro řízení podniku. Význam hospodárnosti pro ekonomické řízení v podniku. Výsledek činnosti podniku a měření efektivnosti při kombinaci výrobních faktorů. Úloha zisku v podnikání, analýza bodu zvratu a možností ovlivňování výše fixních, režijních nákladů. Odlišnosti cílů ve velké společnosti a v sektoru malých a středních podniků při měření a řízení výkonnosti podniků v globální ekonomice.
6. Investiční činnost a inovační procesy
Pojem investování, druhy investic. Rozhodování o investicích, plánování obnovy a údržby dlouhodobého majetku. Plánování výrobních kapacit a jejich využívání. Inovační procesy a klasifikace inovací. Význam inovací pro rozvoj podniku, využití projektového řízení. Inovace procesů, výrobků, technologií, zákonitosti a příklady inovací. Inovační průběh, zdroje inovací a využití zákonitostí inovací p
- Struktura výkladu
- Informace učitele
- Podmínkou pro absolvování předmětu je vypracování semestrální práce na téma, jež určí vyučující nejpozději do 3. výukového týdne, a její obhajoba v rámci zkoušky a zvládnutí průběžného testu. Předmět je ukončen ústní zkouškou.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2007, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2007/MP304S