UC004 Účetnictví soukromého podnikatele

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2007
Rozsah
1/2/0. 5 kr. Ukončení: z.
Garance
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem kurzu je snaha naučit studenty cílevědomě zobrazit reálné ekonomické procesy v účetnictví a zejména poskytovat informace pro řešení rozhodovacích úloh, na nichž je založeno řízení subjektů ekonomické aktivity. Kurz Účetnictví soukromého podnikatele se zaměřuje na klíčové i specifické otázky aplikace účetnictví podnikatele v soustavě podvojného i jednoduchého účetnictví a na přechod mezi oběma formami. Uvádí možnost, resp. nutnost propojení teorie s praxí. Současně neopomíjí problematiku zpracování daňových přiznání, přehledů pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. Zdůrazněna je zejména metodická stránka účetnictví včetně adekvátnosti informací pro řešení rozhodovacích úloh a zobrazení hospodářských transakcí v kontextu světového vývoje.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Legislativní úprava účetnictví podnikatelů. Kombinace právní normy a účetních standardů. Rozvoj podnikatelských aktivit - návaznost na metodiku účetnictví, návaznost na tvorbu nové legislativy.
    2. Legislativní úprava a obsah finančního účetnictví podnikatelských subjektů v České republice.
    3. Determinace podnikatele účtujícího v soustavě jednoduchého účetnictví.
    4. Determinace individuálního podnikatele účtujícího v soustavě podvojného účetnictví.
    5. Zobrazení vztahu soukromého podnikatele k podnikatelskému okolí v účetnictví.
    6. Teoretická a metodická východiska odlišností účetních systémů (teoretické a metodické přístupy).
    7. Volba vhodné účetní metody, postup při změně účetní metody, okamžik uskutečnění změny účetní metody, daňové dopady změny účetní metody.
    8. Současné trendy v oceňování majetku a závazků v účetnictví a jejich promítnutí do novely zákona o účetnictví.
    9. Metodika tvorby interních směrnic pro účetní jednotky účtující v soustavě podvojného účetnictví. Metodika tvorby interních směrnic pro účetní jednotky účtující v soustavě jednoduchého účetnictví.
    10. Teoreticko-metodologické požadavky na účetní závěrku v soustavě jednoduchého a podvojného účetnictví. Právní rámec účetní závěrky.
    11. Specifikace podmínek průkaznosti účetního záznamu. Specifické problémové okruhy podnikatelských subjektů.
    Obsah kurzu:
    1. Legislativní úprava účetnictví podnikatelů. Kombinace právní normy a účetních standardů. Rozvoj podnikatelských aktivit - návaznost na metodiku účetnictví, návaznost na tvorbu nové legislativy.
    Novela obchodního zákoníku a její dopad do účetnictví a daní jednotlivých podnikatelských subjektů. Vztah mezi obchodním zákoníkem a občanskoprávními úpravami v návaznosti na novelu zákona o účetnictví.
    2. Legislativní úprava a obsah finančního účetnictví podnikatelských a nepodnikatelských subjektů v České republice.
    Klíčové aspekty a rysy finančního účetnictví podnikatelských a nepodnikatelských subjektů v ČR a jejich návaznost na světové vývojové tendence. Právní rámec finančního účetnictví v ČR, obchodní zákoník a zákon o účetnictví, jejich vývoj, právní úprava a tvorba národních účetních standardů.
    3. Determinace podnikatele účtujícího v soustavě jednoduchého účetnictví.
    Specifika různých oblastí podnikání (výrobní činnost, obchod, služby). Předpoklady zahájení podnikatelské činnosti (účetní, daňové a právní). Průběh podnikatelské činnosti - zobrazení v účetnictví. Převod "mikropodniku" na rodinného příslušníka. Právní formy a účetnictví :mikropodniku" v ČR. Roční účetní závěrka v jednoduchém účetnictví podnikatelů (teoretická příprava na účetní závěrku, praktická aplikace), návaznost na daňové přiznání, přehled pro OSSZ a zdravotní pojišťovny.
    4. Determinace individuálního podnikatele účtujícího v soustavě podvojného účetnictví.
    Účtová osnova, účtový rozvrh. Podmínky, specifika účtování, výhody a nevýhody. Účetní závěrka a uzávěrka v podvojném účetnictví. Předpisy vymezující účtování individuálního podnikatele účetní (daňové) doklady. Náležitosti daňových dokladů, druhy. Hlavní chyby a nedostatky, penále a sankce za nesprávné vedení účetnictví. Lhůty a termíny v daňových předpisech.
    5. Zobrazení vztahu soukromého podnikatele k podnik
Informace učitele
Absolvování kurzu je podmíněno úspěšným vypracováním testu v průběhu semestru. Závěrečná klasifikace vychází z vyhodnocení testu a ústní zkoušky.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, léto 1991, zima 1991, léto 1992, zima 1992, léto 1993, zima 1993, léto 1994, zima 1994, léto 1995, zima 1995, léto 1996, zima 1996, léto 1997, zima 1997, léto 1998, zima 1998, léto 1999, zima 1999, léto 2000, zima 2000, léto 2001, zima 2001, léto 2002, zima 2002, léto 2003, zima 2003, léto 2004, zima 2004, léto 2005, zima 2005, léto 2006, zima 2006.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2007/UC004