EKPECR Ekonomika České republiky

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2012
Rozsah
2/1/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. Ing. Christiana Kliková, CSc. (přednášející)
Ing. Tomáš Verner (přednášející)
Garance
prof. Ing. Christiana Kliková, CSc.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit posluchače s hospodářskou politikou České republiky od konce 80. let do současnosti. Posluchači budou obeznámeni s ekonomickou realitou Československa před rokem 1989, s jejími pozitivy i negativy. Značná pozornost bude věnována transformačním procesům v ekonomice, a to jak z obecného hlediska, tak v konkrétních českých (československých) podmínkách: obšírně budou diskutovány úspěchy i neúspěchy české ekonomiky při její transformaci z centrálně plánované ekonomiky na ekonomiku tržní. Pozornost bude věnována také dalšímu "posttransformačnímu" vývoji české ekonomiky, završeném přijetím ČR do EU, a současné ekonomické situaci České republiky. Důraz bude kladen zejména na prohloubení znalostí studentů o českých reáliích; na tomto základě by se pak především na seminářích měla rozvinout diskuse o dosavadním resp. budoucím možném vývoji české ekonomiky, o jeho přednostech i negativech.
Osnova
  • 1. Hospodářský i politický vývoj české ekonomiky v 80. letech minulého století, fungování centrálně plánovaných ekonomik, hlavní ekonomické problémy a pozitiva tehdejší situace ČR.
    2. Tvorba transformačních strategií, výchozí podmínky, střet dvou diametrálně odlišných koncepcí. Cenová liberalizace, liberalizace zahraničního obchodu - důsledky pro ekonomiku ČR.
    3. Hospodářská politika na počátku transformace, využití politického kapitálu k razantním transformačním krokům. Základní makroekonomické ukazatele na počátku transformace. Politické a ekonomické souvislosti transformačních kroků (liberalizace, privatizace, stabilizace).
    4. Privatizace, její nutnost, srovnání možností realizace se skutečným průběhem. Současné názory na způsob jejího provedení. Potřeba stabilizace ekonomiky, komparace s Polskem a Maďarskem.
    5. Transformační recese, důvody, proč k ní došlo, vývoj základních makroekonomických ukazatelů tohoto období. (nezaměstnanost, inflace, HDP, vnější rovnováha). Celkový stav ekonomiky. Rozdělení státu a jeho důsledky pro ekonomiku ČR.
    6. Fáze ekonomického růstu české ekonomiky (1993-1996), charakteristika této fáze, vývoj základních makroekonomických ukazatelů, možná úskalí dalšího ekonomického vývoje. Ekonomické i politické charakteristiky této fáze vývoje.
    7. Fáze recese (1997-1999); důvody, proč nastala; průvodní znaky recese v ekonomické i politické oblasti, vývoj základních makroekonomických ukazatelů a jejich komparace s předchozím obdobím. Možnosti oživení.
    8. Fáze obnovy a opětovného růstu (1999-2003). Politické a ekonomické faktory, které pomohly znovu nastartovat hospodářský růst, možné nástrahy dalšího vývoje. Vývoj základních makroekonomických charakteristik ekonomik tohoto období.
    9. Přijetí ČR do EU a jeho dopady do hospodářské politiky ČR; vývoj české ekonomiky do současnosti. Základní makroekonomické charakteristiky vývoje, problémy, které začínají krystalizovat..
    10. Současná ekonomická situace ČR., vývoj základních makroekonomických ukazatelů a jejich predikce. Vliv vybraných faktorů (PZI, daňová politika, kvalifikace pracovní síly, cena práce apod.) na současný stav české ekonomiky.
    11. Aktuální problémy hospodářské politiky ČR v současnosti, nutnost a alternativní možnosti jejich řešení (potřeba rozpočtové reformy, důchodové reformy, sociální reformy, reformy školského systému, zdravotního systému).
    12. Komparace vývoje hospodářské politiky ČR a SR od rozdělení ČSFR. Situace po rozdělení státu, základní makroekonomické ukazatelé, jejich odlišnosti a důvody těchto rozdílů. Hospodářská situace Slovenska po roce 2000, základní reformy (daňová, důchodová, zdravotního systému, sociální, školská). Současná hospodářská politika Slovenské republiky.
    13. Srovnání průběhu transformace s Maďarskem a Polskem, analýza transformačních kroků v Maďarsku a Polsku, srovnání základních opatření s ČR. Komparace základních makroekonomických ukazatelů.
Literatura
    povinná literatura
  • ŽÍDEK, L. Transformace české ekonomiky 1989-2004. Praha, 2006. ISBN 80-7179-922-X. info
  • HOLMAN, R. Transformace české ekonomiky. Praha, 2000. ISBN 80-902795-6-2. info
  • TOMŠÍK, V. Proces ekonomické transformace v zemích střední a východní Evropy. Praha, 1999. info
  • JONÁŠ, J. Ekonomická transformace v České republice: makroekonomický vývoj a hospodářská politika. Praha, 1997. ISBN 80-85943-22-0. info
    doporučená literatura
  • KLIKOVÁ, CH., KOTLÁN, I. Hospodářská politika: teorie a praxe. Ostrava, 2006. ISBN 80-86572-04-8. info
  • HOLMAN, R. Transformace české ekonomiky v komparaci s dalšími zeměmi střední a východní Evropy. Praha:CEP, 2000. info
  • KLAUS, V. Ekonomická teorie a realita transformačních procesů. Praha, 1995. ISBN 80-85943-05-0. info
  • KLAUS, V. Ekonomická věda a ekonomická reforma: Jak měnit náš politický systém? Praha, 1991. ISBN 80 900626. info
Informace učitele
60 % účast studentů na seminářích. Zpracování seminární práce na dohodnuté téma a její prezentace. Úspěšné absolvování průběžného testu a složení ústní zkoušky.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2008, léto 2009, léto 2010, léto 2011, léto 2013, léto 2014.