MPEIPA Inovační podnikání A

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2012
Rozsah
Přednáška 3 HOD/SEM. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Monika Chobotová, Ph.D. (přednášející)
doc. Ing. Miloslav Konečný, CSc. (přednášející)
Ing. Žaneta Rylková, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. Ing. Miloslav Konečný, CSc.
Katedra podnikové ekonomiky a managementu – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Obsah předmětu navazuje na teoretický základ managementu, nauky o podniku a rozvojového procesu v podniku. Cílem je seznámit studenty s problematikou inovačního podnikání, jeho vývojem, výchovou inovačních podnikatelů nejen v rámci inovačních center. Součástí bude vazba na vznik a poslání inovačních center, jejich klasifikace a přínosy inovačních center pro rozvoj regionu. Struktura předmětu: 1. Inovační teorie 2. Inovační podnikání 3. Management inovací 4. Finanční podpory pro rozvoj inovačního podnikání 5. Inovační centra jejich vznik a vývoj, vědecko technické parky 6. Přínosy inovačních center pro hospodářský rozvoj regionů 7. Případové studie Obsah předmětu: 1. Inovační teorie Definování základních pojmů. Klasifikace inovací. Inovační zdroje a podněty. Charakteristika inovačního procesů. Životní cyklus výrobku. Rozhodovací analýza. 2. Inovační podnikání Inovační podnikání malých a středních podniků. Úskalí inovačního podnikání. Tvorba inovační strategie. Systém inovačního podnikání v České republice. Hodnocení inovačního podnikání v ČR. Inovační podnikání v Evropské unii. 3. Management inovací Manažerské činnosti. Řízení radikálních a inkrementálních inovací. Faktory zvyšující inovační činnost. Inovační projekty- druhy a hodnocení. Role manažera projektu. 4. Finanční podpory pro rozvoj inovačního podnikání Systém státní podpory inovačního podnikání v České republice. Zahraniční zdroje na podporu inovačního podnikání. Základní informace o možnostech financování inovačních projektů za pomocí rizikového kapitálu. 5. Inovační centra jejich vznik a vývoj, vědecko technické parky Klasifikace inovačních center. Postavení a poslání inovačních center. Sytém řízení inovačních center. Podnikatelská a technologická inovační centra v ČR. 6. Přínosy inovačních center pro hospodářský rozvoj regionů Vymezení přínosů inovačních center pro rozvoj regionů, zejména v oblasti trvalé inovace technologií, výrobků a služeb v regionu a dosahování zvýšení konkurence na trzích, vzniku nových podnikatelů (malých a středních), v oblasti řešení nezaměstnanosti, rekvalifikace, zlepšení infrastruktury regionu atd. Poslání Společnosti vědeckotechnických parků ČR. Poslání Asociace inovačního podnikání ČR.
Osnova
  • Obsah předmětu navazuje na teoretický základ managementu, nauky o podniku a rozvojového procesu v podniku. Cílem je seznámit studenty s problematikou inovačního podnikání, jeho vývojem, výchovou inovačních podnikatelů nejen v rámci inovačních center. Součástí bude vazba na vznik a poslání inovačních center, jejich klasifikace a přínosy inovačních center pro rozvoj regionu.
    Struktura výkladu:
    1. Inovační teorie
    2. Inovační podnikání
    3. Management inovací
    4. Finanční podpory pro rozvoj inovačního podnikání
    5. Inovační centra jejich vznik a vývoj, vědecko technické parky
    6. Přínosy inovačních center pro hospodářský rozvoj regionů
    7. Případové studie
    Obsah předmětu:
    1. Inovační teorie
    Definování základních pojmů. Klasifikace inovací. Inovační zdroje a podněty. Charakteristika inovačního procesů. Životní cyklus výrobku. Rozhodovací analýza.
    2. Inovační podnikání
    Inovační podnikání malých a středních podniků. Úskalí inovačního podnikání. Tvorba inovační strategie. Systém inovačního podnikání v České republice. Hodnocení inovačního podnikání v ČR. Inovační podnikání v Evropské unii.
    3. Management inovací
    Manažerské činnosti. Řízení radikálních a inkrementálních inovací. Faktory zvyšující inovační činnost. Inovační projekty- druhy a hodnocení. Role manažera projektu.
    4. Finanční podpory pro rozvoj inovačního podnikání
    Systém státní podpory inovačního podnikání v České republice. Zahraniční zdroje na podporu inovačního podnikání. Základní informace o možnostech financování inovačních projektů za pomocí rizikového kapitálu.
    5. Inovační centra jejich vznik a vývoj, vědecko technické parky
    Klasifikace inovačních center. Postavení a poslání inovačních center. Sytém řízení inovačních center. Podnikatelská a technologická inovační centra v ČR.
    6. Přínosy inovačních center pro hospodářský rozvoj regionů
    Vymezení přínosů inovačních center pro rozvoj regionů, zejména v oblasti trvalé inovace technologií, výrobků a služeb v regionu a dosahování zvýšení konkurence na trzích, vzniku nových podnikatelů (malých a středních), v oblasti řešení nezaměstnanosti, rekvalifikace, zlepšení infrastruktury regionu atd. Poslání Společnosti vědeckotechnických parků ČR. Poslání Asociace inovačního podnikání ČR.

Literatura
    povinná literatura
  • CHOBOTOVÁ, M. Inovační podnikání. Distanční studijní opora. Karviná : SU OPF, 2006. ISBN 80-7248-367-6. info
  • JÁČ, I., RYDVALOVÁ, P., ŽIŽKA, M. Inovace v malém a středním podnikání. Brno: Computer Press, 2005. ISBN 80-251-0853-8. info
  • KONEČNÝ, M., WAGNEROVÁ, E. Inovační podnikání. Karviná: SU OPF, 2005. ISBN 80-7248-092-8. info
  • KONEČNÝ, M., WAGNEROVÁ, E., NULLOVÁ, M. Inovační podnikání - praktikum. Karviná: SU OPF, 2003. ISBN 80-7248-180-0. info
    doporučená literatura
  • PITRA, Z. Management inovačních aktivit. Praha: Professional Publishing, 2006. ISBN 80-86946-10-X. info
  • SKOKAN, K. Konkurenceschopnost, inovace a klastry v regionálním rozvoji. Ostrava: Repronis, 2004. ISBN 80-7329-059-6. info
  • WAGNEROVÁ, E. Ekonomika a řízení podniku. Karviná: SU OPF, 2002. ISBN 80-7248-155-X. info
  • MLČOCH, J. Inovace a výnosnost podniku. Praha: Linde, 2002. ISBN 80-7201-302-5. info
  • ŠVEJDA, P. Základy Inovačního podnikání. Praha: AIPČR, 2002. ISBN 80-903153-1-3. info
  • KONEČNÝ, M. Inovační strategie ČR - informační systém v inovačním podnikání, doporučení. Karviná: SU OPF, 1999. ISBN 80-7248-050-2. info
  • DRUCKER, P. On the profession of Management. Boston, A Harvard Business Review Book, 1998. ISBN 0-87584-836-2. info
  • DVOŘÁK, I., PROCHÁZKA, P. Rizikový a rozvojový kapitál. Praha: Management Press, 1998. ISBN 80-85943-74-3. info
  • LEONARD, D. Wellsprings of knowledge ( Building and sustaining the sources of innovation). Boston: Harvard Business School Press, 1998. ISBN 0-87584-612-2. info
  • ŠULEŘ, O. Manažerské techniky. Olomouc: Rubiko, 1995. ISBN 80-85839-06-7. info
  • ALLEN, J. C. Inovačné podnikanie. Bratislava: Elite, 1994. ISBN 80-85323-70-2. info
Informace učitele
Průběžný test (minimální úspěšnost 60%)
Návštěva firmy a zpracování zprávy dle vzoru
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2008, léto 2009, léto 2010, léto 2011, léto 2013, léto 2014.