SVBPPTS Praktická teologie v sociálních službách

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2013
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
ThLic. Cezary Andrzej Mizia, Dr. (přednášející)
ThLic. Cezary Andrzej Mizia, Dr. (cvičící)
Garance
ThLic. Cezary Andrzej Mizia, Dr.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Předpoklady
K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Teologie v sociálních službách chce přispívat ke zvyšování kompetence studentů v oblasti eticko-spirituálních potřeb klientů. Cílem přednášek je seznámit studenty s předmětem Praktické teologie v sociálních službách a s praxí i tradicí v pomoci klientům v duchovní oblasti. Absolvováním předmětu Teologie v sociálních službách student získá vědomosti o základních teoretických východiscích této teologicko-praktické disciplíny. Výuka bude zaměřena rovněž na rozvoj specifických sociálních dovedností, které jsou klíčové pro pracovníky v sociálně diakonických službách.
Osnova
  • 1. Praktická teologie, pastorace a sociální práce - mezioborové souvislosti
    2. Sociální služby a teologie v českém kontextu
    3. Biblické kořeny sociální práce a vývoj charitní služby chudým a trpícím
    4. Služba potřebným - diakonie jako konstitutivní prvek praxe církve
    5. Pastorační koncept a jednotlivé skupiny
    6. Diakonie mládeže, rodin a seniorů
    7. Služba nemocným a osobám se zdravotním postižením
    8. Pastorační pomoc bezdomovcům a osobám závislým
    9. Vězeňská a vojenská duchovní služba
    10. Diakonie etnických a náboženských menšin
    11. Misijní činnost a humanitární pomoc
    12. Duchovní pomoc jako součást integrované krizové pomoci
    13. Teologicko-pastorační aspekt komunitní práce
    ad 1) Vysvětlení základních pojmů. Cíl a metody praktické teologie. Praktická teologie jako zdroj a motiv pro sociální práci. Sociální práce jako prostředek pastorace. Praktická teologie jako prostředek sociální práce. Praktická teologie a sociální práce jako disciplíny pomáhající si vzájemně naplňovat své cíle.
    ad 2) Pastorační situace v ČR. Místo církví ve společnosti. Vnímání sociálně charitní služby českou společností. Víra a sociální politika státu. Víra a odpovědnost za svět. Rakousko-uherské dědictví. Následky éry komunismu na sociální služby.
    ad 3) Sociální étos Starého a Nového zákona. Biblické chápaní "chudých". Společenské subjekty péče o chudé. Ježíš a naděje na vysvobození chudých. Nemoc, smrt, sociální nouze a spása. Následování Ježíše. Období apoštolských obcí. Období pronásledování. Charita církve v období pokonstantinském do Francouzské revoluce.
    ad 4) Přechod od pastorální teologie k praktické teologii. Teorie trojího úřadu Krista. Vývoj teorie konstitutivních prvků církve. Diakonie a organizace sociální práce církvemi. Diakonie jako společný zájem církve a společnosti. Křesťanské charitativní struktury mezinárodního charakteru. Charita a diakonie jednotlivých církví v ČR.
    ad 5) Obsah pastoračního konceptu - od obrazu Boha k obrazu člověka. Existenciální model cesty i dramatu. Trojiční a agapický model služby. Učednický model služby a teologie svědectví. Korporativní a charismatický model diakonie. Teologie Kříže a utrpení člověka.
    ad 6) Děti, mládež a senioři jako sociální skupina. Katecheza dětí i mládeže. Saleziánský model prevence. Vrstevnické svépomocné skupiny. Křesťanské hnutí a organizace ve službě mládeži. Křesťanské hnutí a organizace ve službě rodinám. Duchovní služba seniorům.
    ad 7) Křesťanský pohled na nemoc. Nemoc jako výzva a úkol. Spirituální péče. Posvátná znamení. Judeo-křesťanské kořeny paliativní péče. Multidisciplinární tým v péči o terminálně nemocné. Sociální a pastorální práce s osobami se zdravotním postižením.
    ad 8) Nezaměstnanost jako duchovní problém. Morální rozměr bezdomovectví. Drogy a jiné závislosti jako duchovní zotročení. Křesťanské sociální učení. Pastorace skupin v ohrožení.
    ad 9) Vina a trest v křesťanském pojetí. Úkoly pastoračního pracovníka po dobu klientova výkonu trestu. Pomoc klientovi po ukončení výkonu trestu. Pastorační činnost církví ve věznicích České republiky. Sociálně-spirituální poslání vojenských kaplanů.
    ad 10) Útěk, azyl, migrace a duchovní nouze. Biblický pohled na přistěhovalce. Integrační práce a evangelizace etnických a náboženských menšin. Specifika sociálně spirituálních potřeb klientů z vybraných náboženských systémů.
    ad 11) Křesťanská misiologie. Misijní povolání. Humanitární projekty křesťanských organizací. Křesťanské misie a sociální projekty. Inkulturace misijní a humanitární činnosti.
    ad 12
Literatura
    povinná literatura
  • MARTINEK, M. a kol. Praktická teologie pro sociální pracovníky. Praha, nakladatelství Jabok, 2008. ISBN 978-80-904137-2-6. info
  • POSPÍŠIL, C. Teologie služby. Kostelní Vydří, Karmelitánské nakladatelství, 2002. ISBN 80-7192-748-1. info
    doporučená literatura
  • KAPLÁNEK, M. Pastorace mládeže. info
  • OPATRNÝ, A. Pastorace v postmoderní společnosti. Kostelní Vydří, Karmelitánské nakladatelství, 2001. ISBN 80-7192-557-8. info
  • DE CARVALHO AZEVEDO, M. Inkulturace a požadavky modernosti. Velehrad, nakladatelství Refugium, 2000. ISBN 80-86045-44-7. info
  • OPATRNÝ, A. Pastorační situace u nás. Analýzy, výhledy. Kostelní Vydří, Karmelitánské nakladatelství, 1996. info
  • LAWLER, M. G. A Theology of ministry. Kansas City, Sheed & Ward, 1990. ISBN 1-55612-310-8. info
  • HÁJEK, V. Biblická dějeprava. Praha, vydavatelství Kalich, 1990. ISBN 80-7017-252-5. info
Výukové metody
Demonstrace dovedností
Seminární výuka
Metody hodnocení
Písemná zkouška
Informace učitele
Úspěšné absolvování písemné zkoušky.
AktivityNáročnost [h]
Ostatní studijní zátěž66
Přednáška26
Seminář13
Zkouška40
Celkem145
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2014.