OPF:EKBKAPE Analysis for Economists - Course Information
EKBKAPE Analysis for Economists
School of Business Administration in KarvinaSummer 2014
- Extent and Intensity
- 0/0. 5 credit(s). Type of Completion: z (credit).
- Teacher(s)
- doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. (lecturer)
- Guaranteed by
- doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D.
Departament of Economics and Public Administration – School of Business Administration in Karvina - Prerequisites (in Czech)
- K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
- Course Enrolment Limitations
- The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
- fields of study / plans the course is directly associated with
- European Integration (programme OPF, B_HOSPOL)
- Course objectives (in Czech)
- Cílem předmětu je seznámit studenty bakalářské formy studia se základními postupy využívanými v rámci analýzy vybraných makroekonomických a mikroekonomických jevů. Posluchači tak v průběhu svého studia získají takové teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti systému národních účtů, makroekonomické analýzy a komparativní ekonomie, jež budou moci následně využít v rámci svého působení v praxi. Studenti tedy získají základní znalosti mechanismu fungování systému národních účtů, budou se schopni orientovat v oblasti analýzy vnitřní a vnější ekonomické rovnováhy a konjunkturálních analýz a v neposlední řadě také získají povědomí o základních východiscích a praktických postupech využívaných v rámci mezinárodních komparací. Na analýzu všech výše uvedených oblastí bude v průběhu studia nahlíženo z hlediska jejich stávajícího vývoje jak v České republice, tak ve vyspělých zemích světa.
- Syllabus (in Czech)
- 1. Význam národního účetnictví pro ekonomii
2. Systém národních účtů a jeho vymezení
3. Institucionální sektory a odvětví
4. Transakce
5. Účty
6. Hrubý domácí produkt, agregátní poptávka, agregátní nabídka a hospodářský růst
7. Ceny
8. Práce a mzdy
9. Platební bilance
10. Konjunkturální analýza
11. Komparativní ekonomie a její teoretická východiska
12. Komparace ekonomických systémů
13. Kritéria pro komparaci ekonomických systémů
1. Národní účetnictví a jeho role v národním hospodářství. Podstata národního účetnictví. Význam národního účetnictví pro makroekonomickou analýzu a komparativní ekonomii. Vzájemný vztah mezi národním účetnictvím a makroekonomickým modelováním.
2. Filozofie národního účetnictví. Výroba, důchod, úspory a akumulace. Časové a prostorové vymezení ekonomických jevů v rámci národního účetnictví. Jednotky stejnorodé produkce. Institucionální jednotky. Národní hospodářství.
3. Institucionální sektory a jejich funkce v ekonomice. Definice jednotlivých institucionálních sektorů. Čistá odvětví a Standardní klasifikace produkce. Odvětví činnosti a odvětvová klasifikace ekonomických činností.
4. Způsob zaznamenávání transakcí. Transakce se zbožím a službami. Rozdělovací transakce. Finanční transakce. Ostatní položky akumulace.
5. Využití účtů v rámci systému národních účtů. Účet transakcí. Účet jednotky. Majetkový účet a čisté jmění. Podúčty a jejich členění.
6. Hrubý domácí produkt a způsoby jeho měření hrubého domácího produktu. Agregátní poptávka a její role v ekonomice. Agregátní nabídka a její role v ekonomice. Krátkodobý a dlouhodobý ekonomický růst. Vliv agregátní poptávky a agregátní nabídky na hospodářský růst.
7. Cenové indexy jako nástroj pro měření pohybu cenové hladiny. Index spotřebitelských cen. Indexy cen výrobců. Index cen dovozu a vývozu. Inflace a její členění.
8. Trh práce a toky na trhu práce. Zaměstnanost a nezaměstnanost a způsoby jejich měření. Přirozená míra nezaměstnanosti. Mzdy a produktivita práce.
9. Členění platební bilance. Běžný účet, zahraniční obchod a směnné relace. Kapitálový účet. Finanční účet a investiční pozice země vůči zahraničí. Oficiální vyrovnávací bilance a zahraniční zadluženost.
10. Pojetí, obsah a struktura konjunkturální analýzy. Konjunkturální průzkumy. Konjunkturální ukazatele. Souhrnný indikátor důvěry. Vybrané burzovní indexy a jejich role v konjunkturální analýze.
11. Komparativní ekonomie a příčiny jejího vzniku. Historický vývoj komparativní ekonomie. Základní impulsy pro rozvoj komparativní ekonomie.
12. Ekonomický systém a jeho vymezení. Mechanismy alokace vzácných zdrojů, formy vlastnictví, úloha plánování. Problémy spojené s komparací jednotlivých ekonomických systémů. Metody komparace hospodářských ukazatelů: metoda přímého srovnání objemu HDP, metoda parity kupní síly a metoda fyzických ukazatelů.
13. Vybrané soustavy srovnávacích kritérií. Makroekonomické výkonnostní indexy. Magické n-úhelníky a jejich role v komparativní ekonomii. Metody mezinárodního srovnávání a indexy ekonomické úrovně.
- 1. Význam národního účetnictví pro ekonomii
- Literature
- required literature
- ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD. Mimořádná revize národních účtů 2011. Praha, 2011. URL info
- HRONOVÁ, S. ET AL. Národní účetnictví: nástroj popisu globální ekonomiky. Praha: C. H. Beck, 2009. ISBN 978-80-7400-153-6. info
- TULEJA, P. Analýza pro ekonomy. Brno: Computer Press, 2007. ISBN 978-80-251-1801-6. info
- KADEŘÁBKOVÁ, A., ŽĎÁREK, V. Makroekonomická analýza. Praha: VŠEM, 2007. ISBN 978-80-86730-05-9. info
- ROSSER, J. B., JR., ROSSER, M. V. Comparative Economics in a Transforming World Economy. Cambridge: Massachusetts Institute of Technology, 2004. ISBN 978-0-262-18234-8. info
- SLANÝ, A. A KOL. Makroekonomická analýza a hospodářská politika. Praha: C. H. Beck, 2003. ISBN 80-7179-738-3. info
- TULEJA, P. Komparace ekonomické úrovně vybraných zemí střední a východní Evropy a vybraných zemí Evropské unie v letech 1993-2001. Karviná: SU OPF, 2002. ISBN 80-7248-182-7. info
- recommended literature
- UHROVÁ, N. Průvodce kurzem Komparace hospodářských politik. Ostrava: VŠB-TU, 2008. ISBN 978-80-248-1896-2. info
- HINDLS, R. ET AL. Statistika pro ekonomy. Praha: Professional Publishing, 2007. ISBN 978-80-86946-43-6. info
- HRONOVÁ, S., HINDLS, R., FISCHER, J. Příklady z národního účetnictví. Praha: Oeconomica, 2006. ISBN 80-245-1024-3. info
- TULEJA, P. Makroekonomický model České republiky. Karviná: SU OPF, 2004. ISBN 80-7248-256-3. info
- SPĚVÁČEK, V. A KOL. Transformace české ekonomiky: politické, ekonomické a sociální aspekty. Praha: LINDE, 2002. ISBN 80-86131-32-7. info
- Teaching methods
- One-to-One tutorial
Skills demonstration
Students' self-study - Assessment methods
- Credit
- Language of instruction
- Czech
- Further comments (probably available only in Czech)
- The course can also be completed outside the examination period.
Information on the extent and intensity of the course: Přednáška 12 HOD/SEM. - Teacher's information
Activity Difficulty [h] Konzultace 6 Ostatní studijní zátěž 104 Přednáška 6 Zápočet 30 Summary 146
- Enrolment Statistics (recent)
- Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/summer2014/EKBKAPE