EVSBKSEU Politika hospodářské, územní a sociální soudružnosti EU

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2018
Rozsah
Přednáška 12 HOD/SEM. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D. (přednášející)
prof. PhDr. František Varadzin, CSc. (přednášející)
Garance
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Dr. Ing. Ingrid Majerová
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s pojetím politiky hospodářské, územní a sociální soudržnosti uplatňované v rámci Evropské unie jako jedné z nejvýznamnějších politik, jejichž úkolem je snižovat rozdíly v hospodářské a sociální úrovní regionů a jednotlivých členských zemí. Dále studenti získají znalosti o možnostech a důsledcích využívání strukturálních fondů v zemích EU a v ČR.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Teoretická východiska strukturální a regionální politiky
    2. Regiony, jejich vymezení a klasifikace
    3. Vývoj a postavení strukturální a regionální politiky v rámci hospodářských politik Evropské unie
    4. Nástroje, principy, cíle regionální politiky
    5. Institucionální zajištění regionální politiky
    6. Strukturální fondy Evropské unie
    7. Fond soudržnosti Evropské unie
    8. Programové dokumenty a legislativní zajištění strukturální a regionální politiky v Evropské unii
    9. Strukturální a regionální politika v ČR
    10. Česká republika a možnosti využití předstupních strukturálních fondů Evropské unie
    11. Česká republika v EU a s tím spojené možnosti využití strukturálních fondů Evropské unie
    12. Regionální analýza
    13. Hospodářské a sociální problémy regionů
    1. Vymezení strukturální a regionální politiky. Pojem struktura a jeho ekonomické chápání. Strukturální krize, jejich příčiny a důsledky. Řešení strukturálních problémů.
    2. Regiony a jejich klasifikace. Klasifikace regionů v Evropské unii (NUTS). Euroregiony. Regionální disparity. Ukazatelé regionálních rozdílů. Strukturální ukazatelé. Srovnání regionů v Evropské unii.
    3. Formování a etapy vývoje strukturální a regionální politiky v EU v letech 1952-2004, jejich postavení v rámci hospodářských politik EU. Cíle a nástroje strukturální politiky. Stěžejní reformy této politiky ve sledovaném období. Formování a etapy vývoje strukturální a regionální politiky v EU od roku 2004, jejich postavení v rámci hospodářských politik EU. Cíle a nástroje strukturální politiky. Reformy této politiky. Perspektivy dalšího směřování strukturální a regionální politiky.
    4. Cíle, nástroje, instituce; alokace zdrojů a jejich strukturace, operační programy.
    5. Instituce na různé hierarchické úrovni (obce, POÚ, ORP, kraje, NUTS, stát).
    6. Charakteristika jednotlivých strukturálních fondů, jejich význam a vývoj. Základní principy pro využívání strukturálních fondů. Realizační postupy. Poskytování pomocí ze strukturálních fondů při rozšiřování EU.
    7. Charakteristika fondu soudržnosti, jeho význam. Opatření financována z daného fondu. Podmínky pro poskytnutí pomoci. Realizační postupy. Formy pomoci kandidátským zemím.
    8. Princip programování. Regionální rozvojový plán, rámec podpory společenství, operační programy, obsah jednotlivých dokumentů, jejich členění, zásady zpracování a implementace. Základní právní akty upravující realizaci strukturální a regionální politiky v EU.
    9. Realizace regionální a strukturální politiky v ČR před a po roce 1990. Cíle těchto politik a nástroje. Přístupy k těmto politikám v období příprav ČR na vstup do EU, po jejím vstupu a v aktuálním období. Výsledky strukturální a regionální politiky.
    10. Příprava ČR na přistoupení k systému strukturálních fondů. Příprava organizační struktury pro realizaci programů strukturálních fondů. Proces adaptace regionální politiky České republiky na podmínky Evropské unie. Přechod České republiky od pomoci z podpůrných programů EU k pomoci ze standardních nástrojů strukturální politiky určených pro členské státy EU.
    11. Národní rozvojový plán. Národní strategický referenční rámec. Zaměření operačních programů v jednotlivých cílech strukturální politiky. Operační programy.
    12. Metodické přístupy hodnocení regionů. Sociální, ekonomické a environmentální aspekty regionálního rozvoje.
    13. Komparace hospodářského a sociálního vývoje regionů v Evropské unii a ČR. Typologie, klasifikace, náměty a návrhy pro budoucí vývoj.
Literatura
    povinná literatura
  • MOLLE, W. Cohesion and growth: The theory and practice of European Policy Making. Routledge, 2015. ISBN 978-11-3884-663-0. info
  • HÁJEK, O., NOVOSÁK, J. Kohezní politika v širších souvislostech. Žilina: Georg, 2010. ISBN 978-80-89401-19-2. info
  • BOHÁČKOVÁ, I., HRABÁNKOVÁ, M. Strukturální politika Evropské unie. Praha: C. H. Beck, 2010. ISBN 978-80-7400-111-6. info
  • FIALA, P., PITROVÁ, M. Evropská unie. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2009. ISBN 978-80-7325-180-2. info
  • WOKOUN, R. Regionální rozvoj: Východiska regionálního rozvoje, regionální politika, teorie, strategie a programování. Praha: Linde, 2008. ISBN 978-80-7201-699-0. info
    doporučená literatura
  • CAPELLO, R., NIJKAMP, P. Handbook of Regional Growth and Development Theories. Cheltenham: Edgar Elwar Publishing, 2010. ISBN 978-1849800846. info
  • BEČEK, M., ŘEHÁK, Š., TVRDOŇ, J.,. Regionálna ekonómia a politika. Bratislava: IuraEdition, 2010. ISBN 978-80-8078-362-4. info
  • KOVÁRNÍK, J., STEJSKAL, J. Regionální politika a její nástroje. Praha: Portál, 2009. ISBN 978-80-7367-588-2. info
Výukové metody
Přednášení
Metody hodnocení
Známkou
Informace učitele
https://elearning.opf.slu.cz/course/view.php?id=647
Studenti zpracovávají formou eseje o rozsahu 1-2 strany aktuální témata týkající se výzkumů a aplikací v oblasti regionální ekonomiky a politiky (viz jednotlivá témata přednášek). Práce jsou kontrolovány vyučujícím a také prezentovány (a obhajovány) v průběhu tutoriálů.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2017, léto 2019, léto 2020, léto 2021, léto 2022.