EK005L Světová ekonomika

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: z.
Garance
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Kurz seznamuje posluchače s teorií světové ekonomie, s prvky a vztahy světového hospodářství a rozložením ekonomického potenciálu v jednotlivých regionech světa. Dále seznamuje se základními tendencemi vývoje ve světové ekonomice a jejich vlivem na národní hospodářství ČR. Poskytuje základní informace o mezinárodních institucích, Evropském společenství a integračních procesech ve světové ekonomice. Výklad zahrnuje vymezení světové ekonomiky jako vědní disciplíny, popis světového hospodářství, mezinárodních ekonomických vztahů a jejich subjektů, geopolitickou charakteristiku světové ekonomiky, a konečně i seznámení s problematikou analýzy a prognózy vývoje světové ekonomiky.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Světová ekonomika jako vědní disciplína
    2. Struktura světové ekonomiky
    3. Mezinárodní ekonomické vztahy a jejich subjekty
    4. Geopolitická charakteristika světové ekonomiky
    5. Mezinárodní organizace
    6. Analýza a prognóza vývoje světové ekonomiky
    Obsah kurzu:
    1. Světová ekonomika jako vědní disciplína
    Světová ekonomika a mezinárodní ekonomické vztahy. Struktura světové ekonomiky a její vazba na přírodně sociální systémy. Vymezení globálních problémů lidstva a jejich vztah ke světové ekonomice. Příklady globálních problémů populační revoluce, skleníkový efekt. Trvale udržitelný růst a problémy jeho vymezení.
    2. Struktura světové ekonomiky
    Podstata a vývoj světového hospodářství, jednotlivé etapy vzniku světové ekonomiky. Růst a struktura světové ekonomiky. Proces internacionalizace a interdependence národních ekonomik. Integrační tendence ve světové ekonomice, vznik regionálních integračních seskupení, vznik a úloha nadnárodních korporací. Problém globalizace světové ekonomiky.
    3. Mezinárodní ekonomické vztahy a jejich subjekty
    Světový obchod a jeho charakteristiky. Přehled teorie obchodu. Obchodní politika státu, úloha a účinky cel, význam GATT/WTO. Světový pohyb kapitálu, význam a úloha skupiny Světové banky. Mezinárodní měnové vztahy, měnový kurs a parita kupní síly měny. Význam ERDI, struktura platební bilance země a úloha MMF. Transfer vědeckotechnického pokroku a pracovních sil, problém migrace.
    4. Geopolitická charakteristika světové ekonomiky
    Klasifikace zemí. Tři centra světové ekonomiky, charakteristika USA, Japonska a EU. Problémy rozvojových zemí, problematika bludného kruhu chudoby, růstové strategie. Charakteristika nově industrializových zemí. Argentinská a korejská cena za rozvoj. Vývoj a příčiny zhroucení centrálně plánovaných ekonomik. Vývoj postavení ČR ve světové ekonomice.
    5. Mezinárodní organizace
    Úloha mezinárodních organizací ve světové ekonomice. Význam a postavení OSN a OECD.

    6. Analýza a prognóza vývoje světové ekonomiky
    Metodika a příklad mezinárodního srovnání. Mezinárodní srovnávací projekt OSN. Metodika a příklady prognózování světového vývoje. Práce Římského klubu. Problémy modelování světové ekonomiky.

    V rámci výuky kurzu ani k jeho prezentaci nejsou elektronická média využívána.
Informace učitele
Během výuky budou zadány dva testy a seminární práce. Uvedené aktivity jsou bodově ohodnoceny. Absolvování kurzu je uzavřeno písemnou zkouškou. Výsledná známka je dána součtem získaných bodů ze všech aktivit a výsledku závěrečné zkoušky.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, léto 1991, zima 1991, léto 1992, zima 1992, léto 1993, zima 1993, léto 1994, zima 1994, léto 1995, zima 1995, léto 1996, zima 1996, léto 1997, zima 1997, léto 1998, zima 1998, léto 1999, zima 1999, léto 2000, zima 2000, léto 2001, zima 2001, léto 2002, zima 2002, léto 2003, zima 2003, léto 2004, zima 2004, léto 2005, zima 2005, léto 2006, léto 2007.