EK022L Mezinárodní ekonomická integrace

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: z.
Garance
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Výklad vybraných druhů teorie integračních procesů. Postihnout specifika integrace ekonomik vyspělých a rozvojových zemí s důrazem na postavení malých ekonomik v integračních procesech. Vytvořit obecně teoretické předpoklady pro pochopení integračních procesů ve světové ekonomice všeobecně a v evropském prostoru zvláště.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Pojetí ekonomické integrace v různých teoretických koncepcích
    2. Vymezení forem a stupňů ekonomické a politické integrace
    3. Protiintegrační síly a desintegrační tendence ve světové ekonomice
    4. Teorie integrace rozvojových zemí
    5. Malé země v integračních procesech
    6. Globalizace světové ekonomiky a regionální integrace
    7. Teoretické modely regionálních ekonomických integrací
    8. Možnosti, podmínky a formy politické integrace
    9. Účinky integračních procesů uvnitř a vně integračních seskupení
    Obsah kurzu:
    1. Pojetí ekonomické integrace v různých teoretických koncepcích
    Teoretická východiska analýzy integračních procesů. Povaha ekonomické integrace a její pojetí v soudobých integračních teoriích. Neoklasická, neoliberální a institucionální pojetí integrace. Objektivní a subjektivní v integračních procesech.
    2. Vymezení forem a stupňů ekonomické integrace
    Integrace z hlediska jejího rozměru a realizačních forem. Stupně ekonomické integrace: pásmo volného obchodu, celní unie, hospodářská unie a její dvě fáze, hospodářská a měnová unie. Aplikace na EU a jiné organizace.
    3. Protiintegrační síly a desintegrační tendence ve světové ekonomice
    Protiintegrační a desintegrační faktory a síly působící ve světové ekonomice. Vymezení ekonomických, politických a ideologických faktorů. Nacionalismus a separatismus a integrační procesy. Postavení národů a národních států v integraci. Úloha historické zátěže mezi státy a hraničních sporů. Xenofobie.
    4. Teorie integrace rozvojových zemí
    Formy vřazování rozvojových zemí do integračních procesů. Specifické podmínky pro vytváření regionálních integrací, vnitřní a vnější faktory ovlivňující integrace rozvojových zemí. Cíle, formy a metody integrace v rozvojových zemích.
    5. Malé země v integračních procesech
    Vymezení malých zemí a jejich charakteristických rysů. Komparace výhod a nevýhod malých zemí s velkými zeměmi. Specifické rysy chování malé země v integraci. Postavení malých zemí v EU.
    6. Globalizace světové ekonomiky a regionální integrace
    Vymezení globalizace. Hybné síly a nositelé globalizace. Projevy a rozporné ekonomické, sociální a politické důsledky prosazování globalizačních tendencí. Regionální integrace v podmínkách globalizace.
    7. Teoretické modely regionálních ekonomických integrací
    Modely tzv. posílené solidarity, diferencovaných rychlostí, tvrdého jádra a koncentrických kruhů. Integrace tzv. výběrového postupu, resp. variabilních cílů. Možnosti jejich praktické aplikace. Zhodnocení koncepce tzv. posílené spolupráce v EU.
    8. Možnosti, podmínky a formy politické integrace
    Logika integračního vývoje od ekonomické k politické integraci. Institucionalizované formy politické integrace. Stát v podmínkách globalizace a regionální integrace. Analýza reformních tendencí v EU a možností jejího vývoje k politické integraci.
    9. Účinky integračních procesů uvnitř a vně integračních seskupení
    Účinky celní a hospodářské unie. Některá metodologická východiska. Vliv celní unie na domácí ekonomiku a na třetí země. Vliv na růst firmy, celní unie a konkurenční struktura odvětví. Důsledky integrovaného trhu kapitálu a práce.

    V rámci výuky kurzu a k jeho prezentaci jsou využívána elektronická média.
Informace učitele
Klasifikace kurzu je podmíněna (při 50 % účasti na seminářích) vypracováním problémové studie. Kurz je ukončen zkouškou, skládající se z písemné a ústní části.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, léto 1991, zima 1991, léto 1992, zima 1992, léto 1993, zima 1993, léto 1994, zima 1994, léto 1995, zima 1995, léto 1996, zima 1996, léto 1997, zima 1997, léto 1998, zima 1998, léto 1999, zima 1999, léto 2000, zima 2000, léto 2001, zima 2001, léto 2002, zima 2002, léto 2003, zima 2003, léto 2004, zima 2004, léto 2005, zima 2005, léto 2006, léto 2007.