EK102 Hospodářská politika B

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 9 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Objasnit posluchačům teorii hospodářské politiky s implikací pro praktickou hospodářskou politiku. Předmět zahrnuje výklad základů politologie, teorie hospodářské politiky, hospodářské politiky řádu a procesu, návaznosti na tvorbu koncepce hospodářské politiky.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Základy politologie
    2. Koordinace ekonomiky, efektivnost, racionalita hospodářské politiky
    3. Možnosti a omezení hospodářské politiky
    4. Politicko ekonomické cykly v hospodářské politice
    5. Pojetí hospodářské politiky
    6. Teoretická východiska hospodářské politiky
    7. Předmět hospodářské politiky
    8. Institucionální prostředí hospodářské politiky
    9. Cíle hospodářské politiky
    10. Hospodářská politiku řádu a procesu
    11. Soustava nástrojů hospodářské politiky
    12. Uplatnění teorie veřejné volby v hospodářské politice
    Obsah předmětu:
    1. Základy politologie
    Vymezení předmětu politologie, pojetí politiky a politické moci, metodologický a metodický aparát politologie, funkce politologie, politický systém a jeho složky, politické systémy, stát v politickém systému, formy společenského zřízení, demokracie, diktatura, anarchie, jejich vliv na formování hospodářské politiky.
    2. Koordinace ekonomiky, efektivnost, racionalita hospodářské politiky
    Základní funkce státu, pojetí koordinace ekonomiky, fungování ekonomického mechanismu, teorie spektra koordinace ekonomiky, přechodové formy koordinace. Pojímání národohospodářské efektivnosti, Paretova efektivnost, Marshallovská efektivnost a jejich možnosti v hospodářské politice. Pojetí mikroekonomické a makroekonomické racionality, mikroekonomizace makroekonomických kategorií, uplatnění matematických metod, hledání řešení v oblasti politické racionality. Pragmatizmus v hospodářské politice.
    3. Možnosti a omezení hospodářské politiky
    Možnosti hospodářské politiky v závislosti na existujícím politicko - společenském zřízení, možnosti teoretické a praktické hospodářské politiky v charakteristických formách organizace společnosti. Omezení hospodářské politiky, charakteristika omezujících faktorů, analýza jejich vlivu, faktor času v hospodářské politice, časová zpoždění, selhání vlády a formování očekávání a jejich vliv na hospodářskou politiku.
    4. Politicko ekonomické cykly v hospodářské politice
    Vzájemné souvislosti ekonomického a politického cyklu, východiska pro modelování politicko ekonomického cyklu, model s oportunistickými stranami a neracionálními voliči, model s oportunistickými stranami a racionálními voliči, model s ideologickými stranami a neracionálními voliči a model s ideologickými stranami a racionálními voliči, politický kapitál a jeho využití.

    5. Pojetí hospodářské politiky
    Hospodářská politika pojímána jako způsob chování státu v hospodářské oblasti, národohospodářské plánování jako protipól, ekonomické plánování, imperativní a indikativní plánování.
    6. Teoretická východiska hospodářské politiky
    Postavení a úloha státu v hospodářství prizmatem ekonomické teorie, hlavní směry utváření teorie hospodářské politiky po druhé světové válce jako relativně samostatné ekonomicko vědní disciplíny, anglosaský a kontinentální směr, ordoliberalismus v hospodářské politice.
    7. Předmět hospodářské politiky
    Hospodářská politika jako vědní disciplína, teorie hospodářské politiky a jako praktická činnost, definice hospodářské politiky a její obsah (prvky definice), vazby na přijatou koncepci hospodářské politiky.
    8. Institucionální prostředí hospodářské politiky
    Společensko ekonomické prostředí hospodářské politiky, institucionální podmínky hospodářské politiky: tržní koordinace ekonomiky, demokracie a politický pluralizmus, existence byrokracie, existence velkých sociálních skupin, existence mezinárodních organizací. Zájmové skupiny a jejich vliv na utváření hospodářské politiky.
    9. Cíle hospodářské politiky
Informace učitele
V průběhu semestru studenti vypracují seminární práci v rozsahu 10 až 15 stran a odevzdají ji do konce desátého týdne daného semestru. Hodnocení seminární práce je součástí celkového hodnocení. Předmět je ukončen ústní zkouškou.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, zima 1991, zima 1992, zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2005, zima 2007, zima 2008.