OPF:FIN105S Mezinárodní finance A - Informace o předmětu
FIN105S Mezinárodní finance A
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinézima 2006
- Rozsah
- 2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Garance
- prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Finance (program OPF, B_HOSPOL) (2)
- Firemní finance (program OPF, B_EKOMAN)
- Cíle předmětu
- Kurz Mezinárodní finance A dává posluchačům základní vědomosti o fungování mezinárodního měnového systému a vlivu vnějších finančních faktorů na tržní ekonomiku i jednotlivé podnikatelské subjekty. Seznámí posluchače jak se základními pojmy z oblasti mezinárodních financí, tak s finančními trhy a finančními dokumenty, které jsou stavebními prvky mezinárodních finančních vztahů. Důraz je kladen na pochopení praktických aspektů fungování devizových trhů a stanovení devizových kurzů, problematiku platební bilance a mezinárodního pohybu kapitálu.
- Osnova
- Struktura výkladu:
1. Podstata mezinárodních financí
2. Platební bilance
3. Devizový trh a základní devizové operace
4. Měnové deriváty
5. Determinace devizových kurzů
6. Mezinárodní pohyb kapitálu
Obsah kurzu:
1. Podstata mezinárodních financí
Specifika mezinárodních financí ve finanční teorii a praxi. Stručný historický přehled vývoje mezinárodních financí. Struktura, základní prvky mezinárodního finančního systému a vzájemné vazby mezi nimi. Charakteristika rozdílu v pojetí mezinárodních financí z makroekonomického (národohospodářského) a mikroekonomického (firemního) pohledu. Rozlišení subjektů na devizové tuzemce a cizozemce.
2. Platební bilance
Objasnění pojmu mezinárodní platba a jejich rozlišení na devizová inkasa (příjmy) a devizové platby (výdaje). Vertikální struktura platební bilance, příklady základních kreditních a debetních operací. Charakteristika klíčových účetních přístupů k sestavování platební bilance, vymezení pojmu deficit a přebytek. Horizontální struktura platební bilance, běžný účet, kapitálový účet, finanční účet, chyby a omyly, devizové rezervy. Dílčí salda platební bilance. Vývoz a dovoz zboží, obchodní bilance, vývoz a dovoz služeb, mezinárodní pohyb důchodů, čisté transfery. Kumulativní salda platební bilance, ekonomická analýza sald platební bilance. Příklady účtování mezinárodních operací a sestavení zjednodušené verze platební bilance. Hlavní vývojové trendy ve vývoji platební bilance ČR a dalších relevantních zemí.
3. Devizové trhy a základní devizové operace
Charakteristika devizového trhu, jeho historie, způsoby a metody obchodování, nejdůležitější světová finanční centra. Vývoj objemu a struktury prováděných obchodů. Komparace českého devizového trhu s mezinárodním. Objasnění devizového kurzu a základních metod jeho kótování - přímé a nepřímé. Výpočet křížových devizových kurzů. Subjekty působící na devizovém trhu, devizoví dealeři a brokeři, přímé a zprostředkované obchody. Arbitráž, mezinárodní arbitráž a triangulární arbitráž. Spekulace na devizových trzích a prodej na krátko. Přímé termínové transakce, způsoby kótování termínového kurzu. Princip kryté úrokové parity jakožto determinantu termínového kurzu a možnost kryté úrokové arbitráže. Zajištování proti kurzovému riziku prostřednictvím termínových operací. Spekulace prostřednictvím termínového trhu a efektivnost devizových trhů. Vzájemná interakce zajišťovatelů, arbitražérů a spekulantů.
4. Měnové deriváty
Úvod do obecné problematiky derivátů, důvody jejich vzniku a rozšíření. Objasnění principu měnových derivátů a stručná charakteristika dosavadního vývoje. Způsob kótování a obchodování s měnovými futures s důrazem zejména na mechanismus denního vyrovnávání zisků a ztrát. Princip zajišťování se přes měnové futures a jeho výhody a nedokonalosti. Možnosti spekulace na trzích měnových futures. Charakteristika měnových opcí, jejich klasifikace a základní opční terminologie. Výhody měnových opcí oproti termínovým kontraktům a futures. Způsoby obchodování s devizovými opcemi a jejich využití pro zajištění kurzového rizika. Základní složky ceny opce a faktory ovlivňující výši opční prémie. Měnově swapy, jejich klasifikace a způsoby obchodování. Dosavadní vývoj ve využívání derivátů v ČR.
5. Determinace devizových kurzů
Typy devizových kurzů, nominální, reálný, bilaterální a efektivní devizový kurz. Jednoduchý model determinace devizového kurzu. Rovnováha a stabilita na devizovém trhu. Nabídka deviz a poptávka po devizách, poptávka po zahraničním zboží, službách
- Struktura výkladu:
- Informace učitele
- Posluchači si z nabídky vyberou téma seminární práce, kterou v rozsahu max. 10 stran + přílohy odevzdají vyučujícímu nejpozději týden před závěrečnou zkouškou. V průběhu semestru proběhne na zadané téma diskuse a ke konci semestru průběžný kontrolní test. Pro připuštění k závěrečné zkoušce je nezbytné odevzdat seminární práci, zúčastnit se diskuse a průběžného testu. Během semestru budou taktéž zadány materiály sloužící jako podklad pro dvě krátké eseje. Zpracování esejí není povinné. Závěrečná zkouška probíhá písemnou formou. Celkově je možno dosáhnout max. 100 bodů, přičemž závěrečná zkouška představuje max. 50 bodů, seminární práce max. 20 bodů, průběžný test max. 15 bodů, diskuse max. 5 bodů a eseje max. 10 bodů.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2006, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2006/FIN105S