OPF:FIN309S2 Řízení finančních rizik A - Informace o předmětu
FIN309S2 Řízení finančních rizik A
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinézima 2006
- Rozsah
- 2/1/0. 5 kr. Ukončení: z.
- Garance
- Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Kurz Řízení finančních rizik A dává posluchačům základní znalosti o jednotlivých druzích finančních rizik. Seznámí posluchače jak s řízením, měřením a regulací finančních rizik, tak i s koncepcí kapitálové přiměřenosti. Pozornost je věnována zejména úvěrovému, tržnímu a operačnímu riziku, důraz je přitom kladen zejména na praktickou stránku řízení finančních rizik.
- Osnova
- Struktura výkladu:
1. Finanční rizika a základní metody jejich měření
2. Úvěrové riziko
3. Tržní riziko
4. Riziko likvidity
5. Operační riziko
6. Kapitálová přiměřenost
Obsah kurzu:
1. Finanční rizika a základní metody jejich měření
Podstata a význam risk managementu, asymetrie informací. Vývoj přístupu k finančním rizikům. Typy finančních rizik. Měření rizika: citlivost, směrodatná odchylka, metoda Value At Risk.
2. Úvěrové riziko
Základní druhy úvěrů, jejich členění podle různých hledisek, právní úprava. Zajištění úvěrů. Úvěrové analýzy. Riziko selhání. Riziko úvěrové angažovanosti. Riziko podrozvahových položek. Riziko portfolia úvěrů. Zdroje krytí úvěrového rizika. Regulace úvěrového rizika.
3. Tržní riziko
Akciové riziko. Komoditní riziko. Měnové riziko. Úrokové riziko: časová struktura úrokových sazeb, podílový a rozdílový úrokový gap, durace a modifikovaná durace. Simulace. Regulace tržního rizika.
4. Riziko likvidity
Riziko financování. Riziko tržní likvidity. Likviditní gap. Řízení likvidity finančních institucí. Regulace likvidity. Likvidita a solventnost.
5. Operační riziko
Riziko řízení operací. Právní riziko. Reputační riziko. Regulační riziko. Podnikatelské riziko. Identifikace a kvantifikace operačního rizika. Management operačního rizika.
6. Kapitálová přiměřenost
Ekonomický a regulovaný kapitál. Význam kapitálové přiměřenosti a její historický vývoj: Basilejský výbor, direktivy Evropské unie, kapitálová přiměřenost v České republice. Složky kapitálu. Kapitálové požadavky k jednotlivým druhům finančních rizik.
V rámci výuky předmětu a k jeho prezentaci jsou využívána prezentační média (dataprojektor, meotar).
- Struktura výkladu:
- Informace učitele
- Posluchači v průběhu semestru zpracují seminární práci, kterou v rozsahu max. 10 stran + přílohy odevzdají vyučujícímu nejpozději týden před závěrečnou zkouškou. V průběhu semestru proběhne diskuse na zadané téma a průběžný kontrolní test. Pro připuštění k závěrečné zkoušce je nezbytné odevzdat seminární práci, zúčastnit se diskuse a průběžného testu. Během semestru budou mít posluchači navíc možnost vypracovat tři krátké seminární úkoly. Kurz je zakončen písemnou zkouškou. Hodnocení kurzu: celkově je možno dosáhnout max. 100 bodů, přičemž závěrečná zkouška představuje max. 55 bodů, průběžný test max. 15 bodů, seminární práce max. 10 bodů, diskuze max. 5 bodů a krátké seminární úlohy, jejichž zpracování není povinné, max. 15 bodů.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2006, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2006/FIN309S2