MAR007S Teorie jakosti

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Dr. Ing. Marie Gabryšová (přednášející)
Garance
Dr. Ing. Marie Gabryšová
Katedra podnikové ekonomiky a managementu – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cíl předmětu: Seznámit studenty s tvorbou užitné hodnoty, s pozitivními i negativními vlivy, které na užitnou hodnotu působí. Studenti jsou vedeni k poznání metod ochrany zboží před škodlivými vlivy a také poznání nebezpečí plynoucího z obsahu cizorodých látek. Učí se hodnotit zboží z pohledu obchodu, spotřebitele i z hlediska kvality života. Společně s Ekonomikou obchodu, Marketingem dává tento předmět studentům ucelený pohled na podnikatelskou činnost v tržních podmínkách, učí studenty vyhýbat se ztrátám a vést firmu optimálním způsobem. Předmět vytváří nezbytnou základnu pro navazující studium předmětu Řízení jakosti zboží a služeb, jehož nezbytnost je vyvolána požadavky na kvalitu života a potřebou odstraňování technických překážek při pohybu zboží v mezinárodním měřítku.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Užitná hodnota a jakost zboží.
    2. Vlivy působící na kvalitu zboží ve sféře oběhu.
    3. Poživatiny
    4. Cizorodé látky v poživatinách
    5. Kvalitativní hodnocení vybraných zbožových komodit
    6. Vliv nových výrobních technologií na kvalitu výrobků.
    Obsah předmětu:
    1. Vývoj teorie jakosti zboží, tvorba užitné hodnoty, užitná hodnota a jakost zboží, spotřebitelská hodnota, měřené užitné hodnoty, druhy zkoušek, vady zjevné, vady skryté, vady odstranitelné, právo na reklamaci, ochrana spotřebitele. Posuzování shody potravin, protokol o shodě, certifikát.
    2. Vlivy působící na kvalitu zboží ve sféře oběhu, vlivy pozitivní a negativní, vlivy mechanické, fyzikální, chemické, biologické, opotřebení, ztráty na zboží. Ochrana užitné hodnoty.
    3. Poživatiny, látky živící, látky sytící, látky ochranné, pochutiny, denní dávky, rizika nedodržení dávek, ekologické charakteristiky poživatin.
    4. Cizorodé látky v poživatinách, přípustné dávky. Potravinářský kodex, additiva, kontaminanty, rezidua, geneticky modifikované orgány, ionizující záření. Státní dozor v oblasti kvality zboží. Postupy kontrolních orgánů při sledování povinností stanovených zákony. Činnost orgánu hygienické služby, veterinárních orgánů, České zemědělské a potravinářské inspekce.
    5. Hodnocení vybraných zbožových komodit, pochutiny, alkoholické nápoje, maso, mléčné výrobky. Hodnocení kvality těchto výrobků.
    6. Vliv nových výrobních technologií na kvalitu výrobků
    Ozařování potravin, genetická modifikace, právní úpravy těchto postupů, přípustné dávky.


    Využití elektronických médií:
    V rámci výuky předmětu a k jeho prezentaci jsou elektronická média využívána.
Informace učitele
Požadavky na absolvování předmětu:
Vypracování projektu nebo eseje dle zadání vyučujícího v rozsahu cca 10 hodin práce studenta. Téma bude zadáno do 3. týdne po zahájení výuky. Odevzdání projektu dle termínu stanoveném vyučujícím. Podmínkou připuštění ke zkoušce je odevzdání projektu, jeho hodnocení je součástí celkového hodnoceni studenta z daného předmětu. Předmět je ukončen závěrečnou písemnou zkouškou.

Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, zima 1991, zima 1992, zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2005, zima 2007, zima 2008, zima 2009.