SV670 Personalistika veřejné správy

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: z.
Garance
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Poskytnout studentům oboru Veřejná ekonomika a správa informace o organizaci personálních činností v oblasti státní, regionální a místní správy. Výukou umožnit i navázání komunikace s představiteli této správy a zvládnout řešení praktických personálních úkolů v této oblasti. Základní cíl výuky předmětu spočívá v přípravě studentů na kvalitní práci s lidskými zdroji při výkonu profese ekonoma v oblasti veřejné ekonomiky a správy. Vědomosti získané v kurzu je možno dále rozvíjet v kurzu Řízení lidských zdrojů.
Osnova
  • 1. Úvod do studia předmětu
    2. Pracovní zdroje
    3. Pracovní síly
    4. Analýza trhu práce
    5. Plánování v personální práci v institucích
    6. Teorie a praxe získávání pracovníků
    7. Organizace uplatnění mzdového systému
    8. Právní úprava tvorby mezd a kolektivní vyjednávání
    9. Posuzování účelnosti a efektivnosti pracovních míst
    10. Metody hodnocení a motivace pracovníků
    11. Vzdělávání zaměstnanců veřejné správy
    12. Personální práce ve vybraných institucích státní, regionální a místní správy
    Obsah kurzu:
    1. Úvod do studia předmětu
    Místo a význam studia personalistiky pro pracovníky veřejné správy. Základní literární zdroje ke studiu personalistiky. Vztah personalistiky k řízení lidských zrdojů, jejich společné rysy a rozdílnosti. Historické zdroje personalistiky a její vývoj.
    2. Pracovní zdroje
    Ekonomické generace, obyvatelstvo v produktivním věku, pracovní zdroje. Bilance pracovních zdrojů. Populační vývoj, reprodukce obyvatelstva a pracovních zdrojů. Populační vývoj v ČR a jeho dopad na reprodukci pracovních zdrojů.
    3. Pracovní síly
    Pracovní síly a jejich reprodukce. Mobilita pracovních sil. Definice společenské pracovní síly. Ekonomická aktivita a zaměstnanost. Struktura pracovních sil. Reprodukce pracovních sil.
    4. Analýza trhu práce
    Pojetí trhu práce. Podnikový a institucionální trh práce. Analýza stavu a pohybu pracovních míst v podniku a instituci. Analýza stavu v pohybu pracovníků. Analýza využívání pracovníků.
    5. Plánování v personální práci v institucích
    Vazba plánování v instituci a personálního plánu. Zvláštnosti personálního plánování ve veřejných institucích. Metody odhadu budoucí potřeby pracovních sil. Metody odhadu pokrytí potřeby pracovníků. Principy vyhledávání a přijímání pracovníků.
    6. Teorie a praxe získávání pracovníků
    Možnosti získávání pracovníků. Kriteria výběru a užívané metody. Pracovní místo a požadavky na pracovníka. Dokumenty požadované od uchazečů. Adaptace přijatých pracovníků.
    7. Organizace uplatnění mzdového systému
    Oblasti organizace mzdového systému. Řešení jednotlivých problémů. Prováděcí metodika při zavádění mzdového systému. Funkční diagram pro nejdůležitější kroky postupu. Formuláře a grafy. Strategie odměňování. Mzdová diferenciace.
    8. Právní úprava tvorby mezd a kolektivní vyjednávání
    Realizace ekonomické reformy ve mzdové oblasti. Právní úprava odměňování v nepodnikatelské sféře. Principy a cíle kolektivního vyjednávání. Realizace kolektivního vyjednávání v podmínkách veřejně správních organizací. Tripartita v ČR.
    9. Posuzování účelnosti a efektivnosti pracovních míst
    Kriteria hodnocení účelnosti pracovních míst jako nástroj zefektivnění výkonu správy. Podklady pro hodnocení pracovních míst. Postupy hodnocení.
    10. Metody hodnocení a motivace pracovníků
    Význam hodnocení pracovníků ve veřejné správě. Metody průběžného hodnocení podle organizačního zařazení pracovníků. Hlediska posuzování pracovního výkonu. Základní otázky pracovní motivace ve veřejné správě. Mimomzdová motivace a vazba k mzdové stimulaci.
    11. Vzdělávání zaměstnanců veřejné správy
    Místo a význam vzdělávání pracovníků. Systém vzdělávání pracovníků ve veřejné správě. Identifikace potřeby vzdělávání. Metody vzdělávání, jejich použitelnost a účinnost. Vztah vzdělávání k jiným činnostem ve veřejné správě. Úloha vedoucích pracovníků a personálních útvarů.
    12. Personální práce ve vybraných institucích státní, regionální a místní správy
    Seznámení studentů s praxí ve vytypovaných institucíc
Informace učitele
Zpracování a obhájení seminární práce na zadané téma je předpokladem přijetí ke zkoušce. Absolvování předmětu se uzavírá ústní zkouškou.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, léto 1991, zima 1991, léto 1992, zima 1992, léto 1993, zima 1993, léto 1994, zima 1994, léto 1995, zima 1995, léto 1996, zima 1996, léto 1997, zima 1997, léto 1998, zima 1998, léto 1999, zima 1999, léto 2000, zima 2000, léto 2001, zima 2001, léto 2002, zima 2002, léto 2003, zima 2003, léto 2004, zima 2004, léto 2005, zima 2005, léto 2006, léto 2007, zima 2007, léto 2008.