FIN205M Platební a zúčtovací styk

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2007
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Ing. Ilja Skaunic, MBA, Ph.D. (přednášející)
Ing. Pavel Jiříček (cvičící)
Ing. Ilja Skaunic, MBA, Ph.D. (cvičící)
Garance
Ing. Ilja Skaunic, MBA, Ph.D.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 9 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem kurzu Platební a zúčtovací styk je seznámit posluchače s problematikou zabezpečení realizace tuzemských i zahraničních obchodních operací platebními a zajišťovacími nástroji. Podrobně jsou probrány organizace a nástroje platebního styku včetně jejich zajišťovací funkce (platby dokumentární, nedokumentární, záruky, šeky, směnky, elektronické bankovnictví). Součástí kurzu je i problematika obchodních metod a obchodních operací včetně nezbytného osvětlení jejich rizik Významný podíl výkladu je věnován právní základně platebního styku v ČR a jejímu souladu s právem Evropské unie. V nezbytné míře jsou posluchači seznamováni s problematikou alternativních forem financování obchodních operací (factoring, forfaiting, leasing, výměnné a vázané operace).
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1) Platební styk, jeho členění a organizace
    2) Legislativní rámec platebního styku
    3) Obchodní operace, jejich rizika
    4) Dokumentární platby
    5) Šeky a směnky
    6) Elektronický platební styk
    7) Vybrané zajišťovací a finanční operace
    Obsah kurzu:
    1) Platební styk, jeho členění a organizace
    Úloha centrální a komerčních bank v platebním styku. Bankovní převody. Běžný účet jako předpoklad platebního styku. Platební, zúčtovací a vypořádací systémy v ČR a v EU, jejich vzájemná vazba. Úloha hotovosti v platebním styku.
    2) Legislativní rámec platebního styku
    Základní vymezení platebního styku v právním řádu ČR - obchodní zákoník, zákon o ČNB, zákon o bankách, devizový zákon. Zákon o platebním styku a jeho návaznost na směrnice a doporučení EU v oblasti platebního styku. Licenční řízení ČNB při vzniku platebních systémů a vydávání elektronických platebních prostředků. Právní režim přeshraničních plateb v EU.
    3) Obchodní operace, jejich rizika
    Typy rizik jednotlivých fází obchodní operace. Rating. Komerční pojištění. Řešení obchodních sporů, rozhodčí řízení. Obchodní metody. Subjekty a fáze obchodní operace. Kupní smlouva a mezinárodní kupní smlouva. Obchodní dokumenty, dodací a platební podmínky. Doprava, skladování, celní řízení.
    4) Dokumentární platby,
    Dokumentární akreditiv a dokumentární inkaso. Právní úprava, mezinárodní zvyklosti, průběh a typy dokumentárních plateb, jeich výhody a nevýhody.
    5) Šeky a směnky
    Zákon šekový a směnečný. Podstata šekových a směnčných závazků, zákonné náležitosti šeků a směnek, rozhodující doložky, protest. Směnka jako platební, zajišťovací a úvěrový prostředek, druhy směnečných úvěrů. Cestovní šeky.
    6) Elektronický platební styk
    Platební styk a elektronické bankovnictví, nové technologie a distribuční kanály. Platební karty, jejich princip, druhy platebních karet. Čipové karty, elektronické peněženky
    7) Vybrané zajišťovací a finanční operace
    Bankovní záruky, jejich princip a průběh použití. Cesse pohledávek, factoring, forfaiting. Výměnné a zajišťovací operace. Leasing, franchising, licence.

    V rámci výuky předmětu a k jeho prezentaci jsou využívána prezentační média (dataprojektor, meotar).
Informace učitele
V průběhu výuky absolvují posluchači dva bodově hodnocené písemné testy. Je zadána seminární práce, jejíž vypracování je předpokladem k přijetí k závěrečné zkoušce. Mimořádně kvalitní seminární práce je ohodnocena bodově a může zlepšit závěrečnou klasifikaci studenta. Závěrečná zkouška má písemnou formu a je bodově hodnocena. Součet bodů dosažených v průběžných testech a závěrečné zkoušce je měřítkem pro klasifikaci.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2008, zima 2009, zima 2010, zima 2011.