KCJKKNEC European Union Communication

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2010
Rozsah
Přednáška 8 HOD/SEM. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Irina Ruberova (přednášející)
Garance
Mgr. Irina Ruberova
Katedra cestovního ruchu a volnočasových aktivit – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je zefektivnit cizojazyčnou přípravu studentů v oblasti evropské hospodářské politiky a posílit jejich konkurenceschopnost v hospodářských složkách EU. Na základě práce s žánrově rozrůzněnými texty a optimálně zvolenými typovými cvičeními je cílem předmětu prohloubit lexikální, textové a širší kontextové, ale i složitější gramatické jevy, a to se zvláštním zřetelem k rozvoji ústní řečové komunikace. Obsahovou náplní předmetu je průřez činností EU: od fiskální a monetární přes obchodní a podnikatelskou ke spotřebitelské, právní, sociální a dalším politikám. Předmět je modelován v návaznosti na kurikulum studijního oboru Evropská integrace, jakož i v souladu s potřebami vyplývajícími z pozice Česka v EU.
Osnova
  • 1. Institucionální otázky
    Minulost a dnešek Evropské unie (EU), milníky jejího vývoje. Struktura EU: instituce, finanční instituce, poradní orgány, interinstitucionální ústavy, autonomní ústavy (agentury), jejich pravomoci.
    2. Rozpočet
    Rozpočtový systém a finanční činnosti EU. Vlastní prostředky a jiné příjmy. Finanční nařízení a kontrola. Účetní agenda. Potírání podvodů.
    3. Daně
    Přímé daně (daně z příjmů osob, odstranění dvojího zdanění, daně ze zisku společností), nepřímé daně (daň z obratu, daň z přidané hodnoty, spotřební daně, daně z kapitálu a z operací s cennými papíry), osvobození od daní. Potírání daňového úniku. Daňový systém v Německu a České republice. Daňová politika EU.
    4. Regionální politika
    Sociální a hospodářská situace v EU a její dopad na regionální politiku. Rozvoj hospodářsky zaostalých regionů, restrukturalizace, podpora vzdělanosti a zaměstnanosti. Výzkum a inovace. Spolupráce mezi regiony. Fondy, subvence, úvěry. Správní struktura na regionální úrovni.
    5. Podnikání
    Prostředí malých a středních podniků v Evropské unii. Evropská průmyslová politika. Interakce mezi podnikatelskou politikou a ostatními oblastmi politiky. Mezinárodní rozměr a rozšíření.
    6. Zaměstnanost a sociální věci
    Politika zaměstnanosti a sociální politika EU (pracovní podmínky, bezpečnost práce, podpora zaměstnanosti, boj proti diskriminaci a chudobě, sociální zabezpečení).
    7. Spotřebitelé
    Informace pro spotřebitele. Bezpečnost spotřebitelů. Ochrana ekonomických a právních zájmů spotřebitelů. Označování a balení výrobků.
    8. Zdravotnictví
    Evropské strategie v oblasti zdravotnictví. Zdravotní rizika. Rozhodující vlivy na zdraví - způsob života (tabák, alkohol, výživa, pohyb, reklama, stres, deprese, diskriminace) a vnější činitelé (socio-ekonomické faktory, životní prostředí, elektromagnetická pole, genetika).
    9. Vnitřní trh
    Veřejné zakázky. Duševní vlastnictví. Celní unie a volný pohyb osob, zboží a služeb, kapitálu a cenných papírů. Harmonizace předpisů.
    10. Konkurence
    Zásady hospodářské soutěže. Dominantní postavení. Fúze. Veřejné podniky. Státní podpory a jiné subvence. Dumpingové praktiky uvnitř Evropské unie. Závazky podniků. Státní obchodní monopoly.

    11. Hospodářství a měna
    Přímé a nepřímé nástroje měnové politiky. Nástroje hospodářské politiky. Hospodářská a měnová unie. Dopad eura. Volný pohyb kapitálu.
    12. Zahraniční vztahy
    Společná zahraniční a bezpečnostní politika. Vztahy EU s třetími zeměmi. Předcházení konfliktům. Lidská práva.
    13. Zahraniční obchod
    Dovoz a vývoz, ochranná cla, antidumpingová cla, jiná opatření obchodní politiky. Rozvojová politika (pomoc rozvojovým a třetím zemím, systémy preferencí, přidružení).
Literatura
    povinná literatura
  • RUBEROVÁ, I. Němčina v evropských studiích. info
  • RIBHEGGE, H. Europäische Wirtschafts- und Sozialpolitik. Berlin: Springer Verlag, 2007. ISBN 103421042705. info
  • GADDUM, E. Europa verstehen / Handbuch für Europäische Union von A bis Z. München: DVA, 2006. ISBN 103421042705. info
Vyučovací jazyk
Němčina
Informace učitele
Přímá výuka - 8 h (2x4 h.); samostudium 40 h; příprava na zkoušku
38 h; celková zátěž 86 h.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2008, léto 2009, zima 2009, léto 2010, zima 2011.