OPF:LOGBPLIS Logistický informační systém - Informace o předmětu
LOGBPLIS Logistický informační systém
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinézima 2013
- Rozsah
- 2/1/0. 4 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- Mgr. Šárka Čemerková, Ph.D. (přednášející)
Ing. Petr Vlček (přednášející)
Mgr. Šárka Čemerková, Ph.D. (cvičící)
Ing. Petr Vlček (cvičící) - Garance
- Mgr. Šárka Čemerková, Ph.D.
Katedra podnikové ekonomiky a managementu – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Předpoklady
- ( LOGBALOG Logistics || LOGBPLOG Logistika || PEMBALOG Logistics || PEMBPLOG Logistika ) && ( INFBAZIE Informatics for Economists I || INFBPZIE Informatika pro ekonomy I. || INMBAZIE Informatics for Economists I || INMBPZIE Informatika pro ekonomy I. )
Předmět je podmíněn absolvováním předmětu Logistika a Informatika. - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Řízení logistiky (program OPF, B_EKOMAN)
- Cíle předmětu
- Poskytnout přehled možností využití výpočetní techniky v logistických operacích, seznámit posluchače se systémem objednávání, vysvětlit, jak systém objednávání lze využít pro jádro logistického informačního systému, analyzovat informační systém jako strategický element logistiky, vymezit použití progresivních technologií v logistice, seznámit posluchače se základy analýzy logistických informací, seznámit posluchače s metodami optimalizace využitelnými v logistických systémech pro jejich řízení, aplikace statistických metod a vyhodnocování v logistice.
- Osnova
- 1. Informace jako hlavní zdroj pro podnikání
2. Požadavky na informační systém z pohledu logistiky
3. Progresivní systémy vyřizování objednávek
4. Integrace systému vyřizování objednávek a logistického informačního systému
5. Finanční aspekty rozhodování o logistickém informačním systému
6. Umělá inteligence a expertní systémy v logistice
7. Plánování a řízení podnikových zdrojů
8. Řízení výroby a dodavatelských řetězců
9. Manažerské informační systémy v logistice
10. Teorie hromadné obsluhy a její informační podpora
11. Informační podpora metod síťové analýzy
12. Metody optimalizace logistických systémů
13. Využití statistických metod v logistice
Anotace:
1. Význam informací a znalostí pro úspěšné podnikání, paradigmata moderní učící se organizace, procesní řízení a informace, význam informací a informačního systému.
2. Systémy pro podporu rozhodování, životní cyklus objednávky a jeho součásti, progresivní systémy vyřizování objednávek, vyrovnanost cyklu objednávky.
3. Proces počítačového zadávání objednávek, vliv systému objednávání na tržní podíl a rentabilitu, telemarketing, telefonické kontaktování zákazníků, systémy EDI.
4. Vyřizování objednávek a informační toky, základní oblasti potřeby informací, schopnosti progresivních systémů vyřizování objednávek, návrh logistického informačního systému.
5. Počáteční náklady, čárové kódy, elektronické pokladní systémy a jejich aplikace, systémy rychlé odezvy, TQM, systémy na podporu rozhodování, modelování, význam modelů.
6. Definice umělé inteligence, definice expertních systémů, příklady aplikací, společné nasazení umělé inteligence a systémů EDI, rozpoznávání přirozeného jazyka.
7. ERP systémy, definice ERP systémů, předchůdci ERP systémů, nástup výpočetní techniky a zrod ERP, Marketing a ERP, zákazníci ve středu zájmu, vývoj ERP v ČR.
8. Automatizace výrobních procesů, operativní řízení výroby, přehled řídících metod a principů, simulace a optimalizace, moderní technologie v dodavatelském řetězci.
9. Základy terminologie a jak správně porozumět termínům, datový sklad a jak funguje, cesta k manažerským informačním systémům, MIS jako součást podnikové architektury.
10. Základy teorie hromadné obsluhy, hlavní aplikační oblasti, využití při realizaci systému JIT, Kanbanu, SW nástroje k aplikaci teorie hromadné obsluhy na logistické problémy.
11. Základy teorie grafů, metoda CPM, metoda MPM, metoda PERT, aplikace jednotlivých metod na logistické problémy.
12. Lineární programování, nelineární programování, dopravní úlohy, přiřazovací úlohy, směšovací úloha, nástřihová úloha, simplexova metoda. Aplikace metod.
13. Aplikace statistických metod v logistice, vhodnost jednotlivých metod pro logistické manažery, aplikační programy pro analýzu a syntézu logistických problémů, vyhodnocování statistických dat pro podnikovou logistiku.
- 1. Informace jako hlavní zdroj pro podnikání
- Literatura
- povinná literatura
- BASL, J., BLAŽÍČEK, R. Podnikové informační systémy: Podnik v informační společnosti. Praha: Grada Publishing, 2008. ISBN 978-80-247-2279-5. info
- SODOMKA, P. Informační systémy v podnikové praxi. Praha, ComputerPress, 2006. ISBN 80-25112-00-4. info
- BALOG, M., STRAKA, M. Logistické informační systémy. Bratislava: EPOS, 2005. ISBN 80-8057-660-2. info
- PERNICA, P. Logistika pro 21. století. Praha: Radix, 2004. ISBN 80-86031-59-4. info
- doporučená literatura
- BRANDIMARTE P., ZOTTERI G. Introduction to Ditribution Logistics, Statistics in Practice. WILEY, 2007. ISBN 978-0.471-75044-4. info
- LAUDON, K.C., LAUDON, J., P. Management Infomratic Systems - Managing the Digital Firm. Pearson Custom Publishing, 2006. ISBN 978-0536202796. info
- TULANUS, Bernhard. Information systems in logistics and transportation. Tarrytown, N.Y., U.S.A.: Pergamon, 1997. ISBN 00-804-3054-6. info
- Výukové metody
- Demonstrace dovedností
Seminární výuka - Metody hodnocení
- Zápočet
- Informace učitele
- Absolvování seminářů s 60% účastí. V období výuky v řádně vypsaných termínech vykonají studenti průběžný a závěrečný test. Student může za semestr získat 100 bodů (60 bodů za testy a 40 bodů za aktivní účast na seminářích). Pro udělení zápočtu musí studenti získat minimálně 60% z celkového počtu bodů (minimálně 24 bodů za aktivní účast na seminářích a 36 bodů za testy).
Aktivity Náročnost [h] Ostatní studijní zátěž 48 Přednáška 26 Seminář 13 Zápočet 30 Celkem 117 - Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2013, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2013/LOGBPLIS