EKDKETA Ekonomická teorie

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2016
Rozsah
0/0. 15 kr. Ukončení: dzk.
Garance
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Předpoklady
K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Předmět je složen ze čtyř bloků přednášek. Dějiny ekonomických učení jsou orientovány na komparaci metodologických přístupů nejvýznamnějších směrů ekonomického myšlení, a to s cílem identifikovat přednosti i slabá místa jednotlivých přístupů V mikroekonomické části je cílem rozšířit poznatky posluchačů v oblasti aplikované mikroekonomie. Studenti budou postupně seznámeni s problematikou projevených preferencí, seznámí se s problematikou Slutského rovnic a jejich využití při analýze nákupu a prodeje. Dále budou rozšířeny jejich znalosti z oblasti mezičasového výběru spotřebitele. Podrobněji budou také seznámeni s trhem aktiv. V oblasti teorie firmy seznámit posluchače s hlavními myšlenkovými proudy v oblasti chování firem, poskytnout informace o základních alternativních teoriích firmy a možnostech aplikace těchto poznatků při řešení problematiky doktorské disertační práce. V makroekonomické části je cílem předmětu prohloubení znalostí aplikované makroekonomie, analýza chování ekonomiky jako celku v krátkém i dlouhém období s implikacemi pro hospodářskou politiku..
Osnova
  • Dějiny ekonomických učení
    1. Komparace ekonomických teorií
    Komparace klasické školy politické ekonomie a neoklasické ekonomie. Neoklasická ekonomie v druhé polovině 20. století. Metodologie ekonomie dle J. M. Keynese. Pohled na vývoj ekonomiky z hlediska neokeynesiánství a postkeynesiánství. Institucionalismus a neoinstitucionalismus. Metodologický individualismus neorakouské školy a soudobá ekonomie. Neoricardiánství a jeho vliv na soudobou ekonomii. Francouzský strukturalismus. Ekonomická teorie na počátku 21. století.
    Mikroekonomie
    2. Projevené preference
    Myšlenka projevených preferencí. Vztah mezi preferencemi a projevenými preferencemi. Využití preferencí v ekonomické teorii. Silný axiom projevených preferencí a jeho kontrola. Cenové indexy a jejich role v teorii projevených preferencí.
    3. Slutského rovnice
    Substituční a důchodový efekt. Směr působení substitučního efektu. Poptávka a její celková změna. Míra změny a zákon poptávky. Další typy substitučního efektu. Kompenzovaná poptávka.
    4. Nákup a prodej
    Čistá a hrubá poptávka. Velikost vybavení a jeho změna. Cenová spotřební křivka a křivka poptávky. Slutského rovnice a jejich využití v rámci analýzy nákup - prodej.
    5. Mezičasový výběr
    Preference pro spotřebu a komparativní statika. Slutského rovnice a mezičasový výběr. Inflace. Bližší pohled na současnou hodnotu. Analýza současné hodnoty po několika obdobích. Využití současné hodnoty. Obligace. Daně. Volba úrokové sazby.
    6. Trhy aktiv
    Míra návratnosti. Současná hodnota a arbitráž. Úprava rozdílů mezi aktivy. Aktiva uspokojující spotřebu. Výnosy z aktiv a jejich zdanění. Finanční instituce.
    Teorie firmy
    7. Dokonalá konkurence - pojetí dokonalé konkurence v ekonomické teorii. Princip suverenity spotřebitelů a dokonalá konkurence.
    8. Monopol - alokace zdrojů, měření monopolní síly - Lernerův index. Analýza monopolů a fúzí. Cenová diskriminace.
    9. Kritika neoklasického pojetí firmy. Srovnání manažerských a behavioristických teorií firmy.
    10. Základní alternativní přístupy v chování firem. Modely oceňování podle průměrných nákladů. Bainova teorie limitního oceňování a její nejnovější vývoj. Baumolova teorie maximalizace tržeb z prodeje.
    11. Růst firmy - příčiny růstu, Marrisův model manažerské firmy, vertikální růst a jeho příčiny. Růst a diverzifikace.
    12. Reklama a rozhodování firmy - výdaje na reklamu, optimální kombinace výdajům reklamu a ceny, volba optimální reklamní kombinace. Reklama a cíl firmy.
    13. Investice do lidského kapitálu - rozhodování pracovníka a firmy o investici, investice do vzdělání a intelektuální kapitál.
    14. Firma a hospodářská politika - tržní selhání a státní regulace, dopady hospodářské politiky na firmy.

    Makroekonomie
    15. Rovnovážné makroekonomické modely
    Model uzavřené ekonomiky (IS-LM), implikace pro hospodářskou politiku. Model otevřené ekonomiky, Mundell - Flemingův model, implikace pro hospodářskou politiku. Model AD - AS, krátkodobé a dlouhodobé efekty, implikace pro hospodářskou politiku. Friedmanův model mylného vnímání cenové úrovně. Lucasova koncepce agregátní nabídky. Teorie reálného ekonomického cyklu.
    16. Hypotéza racionálních očekávání
    Koncepce hypotézy. Model nové klasické makroekonomie. Neklasický model racionálních očekávání. Komparace obou modelů a implikace pro hospodářskou politiku.
    17. Nezaměstnanost a inflace
    Friedmanovo a Phelpsovo rozšíření Phillipsovy křivky. Implikace rozšířené Phillipsovy křivky pro hospodářskou politiku. Dynamická agregátní nabídka a agregátní poptávka. Determinace míry inflace a míry růstu reálného produktu. Přizpůsobov
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2013.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2016/EKDKETA