EVSBPEHP Hospodářská politika Evropské unie

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2016
Rozsah
2/1/0. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. Mgr. Ing. Michal Tvrdoň, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. Mgr. Ing. Michal Tvrdoň, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Dr. Ing. Ingrid Majerová
Předpoklady
EKBAEUN The European Union || EKBKEUN Evropská unie || EKBPEUN Evropská unie || EVSBAEUN The European Union || EVSBKEUN Evropská unie || EVSBPEUN Evropská unie
Předpokladem pro zapsání tohoto předmětu je úspěšně absolvovaný předmět Evropská unie.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět si klade za cíl seznámit studenty s vymezením pravomocí mezi členskými státy a orgány Evropské unie při prosazování dílčích hospodářských politik. Posluchači se postupně seznamují s vybranými výlučnými, sdílenými a koordionovanými hospodářskými politikami Unie. Kurz navazuje a prohlubuje znalosti, jež posluchači získali při studiu Obecné ekonomie, Evropské unie a Základů hospodářské politiky.
Osnova
  • 1. Úloha hospodářské politiky v integraci. Mezinárodní hospodářská spolupráce v podmínkách globalizace světové ekonomiky. Nadstátní a kooperativní prvky v hospodářských politikách Unie
    2. Financování hospodářských politik EU
    3. Společná obchodní politika
    4. Společná zemědělská politika
    5. Společná dopravní politika a společná rybolovná politika
    6. Hospodářská, sociální a územní soudržnost v EU
    7. Hospodářská a měnová unie
    8. Hospodářská soutěž v EU
    9. Pojetí a formy průmyslové politiky v EU. Výzkum a vývoj v EU
    10. Sociální politika
    11. Ekologická politika. Ochrana spotřebitele v EU
    12. Politika rozvojové spolupráce
    13. Hospodářská politika České republiky před a po vstupu do EU
    1. Stupně ekonomické integrace. Cíle hospodářské politiky v aplikaci na mezinárodní organizace. Mezinárodní ekonomická integrace a její hybné síly. Vymezení pravomocí mezi EU a členskými státy při provádění hospodářských politik.
    2. Vymezení rozpočtu EU k národním rozpočtům a rozpočtům mezinárodních organizací. Příjmy a výdaje rozpočtu. Procedura sestavování rozpočtu a rozpočtové principy. Východiska a cíle daňové politiky a harmonizace přímých a nepřímých daní.
    3. Společná obchodní politika jako základ evropské ekonomické integrace. Postavení Evropské unie ve světovém obchodě. Smluvní a autonomní nástroje společné obchodní politiky. Postavení a kompetence Rady, Evropské komise a členských států při uplatňování obchodní politiky.
    4. Společná zemědělská politika jako nástroj vytváření a rozvíjení společného agrárního trhu Unie. Cíle a principy agrárního trhu Unie, mechanismus jeho fungování, cenový systém a subvenční politika. Postupné reformy společné zemědělské politiky, vnitřní a vnější stimuly. Problém budoucího směřování společné zemědělské politiky EU.
    5. Společná dopravní politika, její význam a základní cíle. Společná pravidla pro mezinárodní dopravu. Úloha a meze národních dopravních politik. Postavení státních podniků v oblasti dopravy členských států Unie. Společná rybolovná politika.
    6. Politika soudržnosti a důvody jejího uplatňování. Soudobé pojetí, cíle, kritéria a nástroje její realizace. Úloha strukturálních fondů a Fondu soudržnosti. Výbor regionů. Proces rozšiřování EU a problém financování politiky soudržnosti. Předvstupní pomoc.
    7. Geneze evropské měnové integrace. Jednotná měna euro. Právní aspekty hospodářské a měnové unie. Institucionální rámec. Cíle a nástroje měnové politiky ECB. Pakt stability a růstu. Konvergenční kritéria a další vývoj měnové integrace.
    8. Hospodářská soutěž v EU. Soutěžní politika na vnitřním trhu Unie, její antikartelový charakter. Kontrola fúzí. Vztah k subvenční politice členských států. Vymezení pravomocí mezi Evropskou komisí a národními antimonopolními orgány.
    9. Specifické pojetí a cíle průmyslové politiky. Podpora výzkumu a technologického rozvoje. Úloha, cíle a formy realizace vyhlášené koncepce růstu, zaměstnanosti a konkurenceschopnosti EU. Lisabonská strategie. Evropa 2020.
    10. Sociální politika Unie. Vývoj vedoucí k přijetí Listiny základních práv EU. Charakteristika deklarovaných základních sociálních práv, problémy jejich uvádění do praxe Unie a členských států. Evropský sociální fond.
    11. Ekologická politika Unie a její základní cíle. Úloha rámcových programů ochrany životního prostředí. Nadstátní a národní dimenze ekologické politiky a jejich vztah. Politika ochrany spotřebitele, vývoj jejího pojetí a soudobé cíle.
    12. Politika rozvojové spolupráce, vývoj vztahů EU k rozvojovým zemím. Dohody se skupinou africký
Literatura
    povinná literatura
  • FOJTÍKOVÁ, L., LEBIEDZIK, M. Společné politiky Evropské unie. Historie a současnost se zaměřením na Českou republiku. Praha: C. H. Beck, 2008. ISBN 978-80-7179-939-9. info
  • LEBIEDZIK, M., TVRDOŇ, M. Hospodářské politiky Evropských společenství - vznik, vývoj a součastnost. Karviná: SU OPF, 2007. ISBN 978-80-7248-424-9. info
    doporučená literatura
  • KÖNIG, P. A KOL. Rozpočet a politiky Evropské unie. Příležitost pro změnu. Praha: C. H. Beck, 2009. ISBN 978-80-7400-011-9. info
  • BALDWIN, R., WYPLOSZ, CH. Ekonomie evropské integrace. Praha: Grada, 2008. ISBN 978-80-247-1807-1. info
  • JOVANOVIC, M. N. The Economics of European Integration. Limits and Prospects. Cheltenham: Edward Elgar, 2005. ISBN 1-84542-377-1. info
Výukové metody
Demonstrace dovedností
Seminární výuka
Metody hodnocení
Známkou
Kombinovaná zkouška
Informace učitele
Zpracování seminární práce na zadané téma v rozsahu cca 10 stan a její obhajoba, úspěšné zvládnutí průběžného testu, písemný zkouška, účast na seminářích min. 60 %.
Ostatní studijní zátěž: studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných dané problematice.
AktivityNáročnost [h]
Ostatní studijní zátěž95
Přednáška26
Seminář13
Zkouška40
Celkem174
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2014, léto 2015, zima 2015, léto 2016, léto 2017, zima 2017, léto 2018, zima 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021, léto 2022.