OPF:EVSNPMEE Mezinárodní ekonomie - Informace o předmětu
EVSNPMEE Mezinárodní ekonomie
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinézima 2018
- Rozsah
- 2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Dr. Ing. Ingrid Majerová (přednášející)
- Garance
- Dr. Ing. Ingrid Majerová
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Dr. Ing. Ingrid Majerová - Předpoklady
- K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Bankovnictví (program OPF, N_HOSPOL)
- Veřejná ekonomika a správa (program OPF, N_HOSPOL)
- Cíle předmětu
- Předmět seznamuje posluchače s uceleným přehledem mezinárodní ekonomie. Zahrnuje teorii obchodu a obchodní politiky, teorii devizového kurzu a platební bilance v podmínkách otevřené ekonomiky a mezinárodní makroekonomickou politiku. Kurz je zaměřen na teorii mezinárodních vztahů, praktickou stránku obchodní politiky a platební bilance. Předmět je teoretickou nadstavbou kurzů Mikroekonomie B a Makroekonomie B a doplněním kurzů Světová ekonomika a Politika vnějších vztahů.
- Osnova
- 1. Čistá teorie obchodu
2. Standardní teorie obchodu
3. Alternativní a současné teorie mezinárodního obchodu
4. Mezinárodní ekonomie a výnosy z rozsahu
5. Mezinárodní obchodní politika
6. Mezinárodní obchodní dohody
7. Platební bilance a devizový kurz
8. Peníze, úrokové sazby a devizový kurz
9. Ceny a devizový kurz v krátkém a dlouhém období
10. Mezinárodní makroekonomická politika
11. Mezinárodní makroekonomická stabilita
12. Obchodní politika v rozvojových zemích
13. Rozvojové země a problematika zadlužení
1. Charakteristika mezinárodního obchodu a přínosy z mezinárodního obchodu. Vývoj teorií mezinárodního obchodu. Čistá teorie mezinárodního obchodu - absolutní a komparativní výhody v jednofaktorovém modelu. Zákon a křivky reciproční poptávky.
2. Dvoufaktorový model obchodu a křivky PPF. Hecksher-Ohlinův teorém, Stolpner-Samuelsonův teorém a Rybczynského teorém. Standardní model zahraničního obchodu, odvození a pohyb křivek relativní nabídky (RS) a relativní poptávky (RD).
3. Teorie nezralého průmyslu, teorie mezinárodní hodnoty, teorie cyklu výrobku, teorie parity kupní síly. Teorie zbídačujícího růstu, teorie periferní ekonomiky a teorie optimální měnové zóny.
4. Mezioborový a vnitroodborový obchod. Model interních úspor, model dumpingu a model externích úspor. Mezinárodní pohyb výrobních faktorů a úloha nadnárodních firem.
5. Problematika cel, náklady a přínosy zavedení cel. Cla a malá ekonomika, cla a velká ekonomika. Problematika optimálního cla. Množstevní omezení. Politika volného obchodu - pozitivní a negativní dopady.
6. Charakteristika smluvních nástrojů. Mezinárodní obchodní dohody, historický vývoj. Všeobecná dohoda o clech a obchodu GATT a její vývoj. Vznik a problémy mezinárodní organizace WTO.
7. Účet národního důchodu a účet platební bilance - vnitřní a vnější rovnováha. Platební bilance, její struktura a význam. Platební bilance z pohledu mezinárodních ekonomických teorií. Domácí a zahraniční ceny. Devizový kurz a devizový trh. Devizový trh, rovnováha a očekávání.
8. Definice peněz, poptávka po penězích, nabídka peněz. Rovnováha na trhu peněz a faktory, které ji ovlivňují. Peníze a devizový kurz v krátkém a dlouhém období. Inflace a problém přestřelování.
9. Zákon jedné ceny. Parita kupní síly měny. Reálný a nominální devizový kurz v krátkém dlouhém období. Produkt a devizový kurs v krátkém a dlouhém období. Agregátní nabídka, agregátní poptávka a devizový kurz. Krátkodobá rovnováha otevřené ekonomiky.
10. Politika fixních devizových kurzů. Mezinárodní měnový systém v letech 1870 - 1973. Role IMF. Politika plovoucích devizových kurzů. SDR. Budoucnost mezinárodní makroekonomické politiky.
11. Mezinárodní kapitálové trhy a jejich struktura. Teorie portfoliového výběru. Rozvoj mezinárodního bankovnictví. Mezinárodní makroekonomická stabilita a sekuritizace.
12. Charakteristika rozvojových zemí. Význam mezinárodního obchodu pro rozvojové země. Problém specializace rozvojových zemí. Specializace zaměřená na substituci dovozu. Specializace zaměřená na podporu proexportně zaměřených odvětví. Problém duální ekonomiky. Problematika Fair-Trade. Role zahraničního kapitálu a úloha technologie.
13. Světová banka a její role. Zadluženost rozvojových zemí historický vývoj a současnost. Dlužnická krize rozvojových zemí v 80. letech na příkladu zemí Latinské Ameriky. Iniciativa HIPC a Bradyho plán.
- 1. Čistá teorie obchodu
- Literatura
- povinná literatura
- MAJEROVÁ, I. Mezinárodní ekonomie. Karviná: SU OPF, 2014. ISBN 978-80-7248-961-9. info
- MAJEROVÁ, I., NEZVAL, P. Mezinárodní ekonomie. Brno: Computer Press, 2011. ISBN 978-80-251-3421-4. info
- KRUGMAN, P. R., OBSFELD, M. International Economics: Theory and Policy. Boston: Pearson Addison-Wesley, 2009. ISBN 978-0-321-55398-0. info
- doporučená literatura
- Majerová, I. a P. Nezval. Rovnováha ekonomiky, zahraniční obchod a konkurenceschopnost vybraných zemí evropského hospodářského prostoru. Karviná, 2014. ISBN 978-80-7248-902-2. info
- NEUMAN, P., ŽAMBERSKÝ, P., JIRÁNKOVÁ, M. Mezinárodní ekonomie. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-247-3276-3. info
- SOUKUP, A. Mezinárodní ekonomie. Plzeň: Aleš Čeněk, 2009. ISBN 978-80-7380-197-7. info
- DUNN, R. M., MUTTI, J. H. International Economics. New York: Routledge, 2008. ISBN 978-0-415-31154-0. info
- Výukové metody
- Demonstrace dovedností
- Metody hodnocení
- Známkou
Písemná zkouška - Informace učitele
- https://elearning.opf.slu.cz/course/view.php?id=1101
Předmět je ukončen písemnou zkouškou.
Ostatní studijní zátěž: studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných dané problematice.Aktivity Náročnost [h] Ostatní studijní zátěž 80 Přednáška 26 Zkouška 40 Celkem 146 - Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2018, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2018/EVSNPMEE