FIUBKUC2 Účetnictví II

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2018
Rozsah
16/0/0. Přednáška 16 HOD/SEM. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Beata Blechová, Ph.D. (přednášející)
Garance
Ing. Beata Blechová, Ph.D.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Ing. Ivana Koštuříková, Ph.D.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Osnova
  • 1. Přímé a nepřímé daně v účetnictví podnikatelského subjektu
    Zúčtovací vztahy s finančními orgány z titulu přímých a nepřímých daní. Daň a její základní prvky, účetní a daňové doklady a jejich náležitosti. Charakteristika přímých daní, výpočet a účtování daně z příjmů právnických osob, klasifikace, specifika a účtování majetkových daní. Obecné principy nepřímých daní, vymezení daně z přidané hodnoty, plátci DPH, daňový závazek, nadměrný odpočet DPH, DPH u transakcí s místem plnění v tuzemsku, u tzv. intrakomunitárních plnění a s místem plnění ve třetích zemích. Charakteristika a účtování spotřebních daní.
    2. Účetní zachycení poplatků, dotací a kurzových rozdílů
    Členění, charakteristika, legislativní úprava a zobrazení poplatků v účetnictví, význam a charakteristika dotací a jejich vliv na výsledek hospodaření účetní jednotky. Rozdělení dotací podle příslušných hledisek a jejich účtování. Podstata kurzových rozdílů ? ocenění majetku v cizích měnách a jejich účtování.
    3. Přechodné účty aktiv a pasiv v účetnictví podnikatelského subjektu
    Charakteristika přechodných účtů aktiv a pasiv, časového rozlišení nákladů a výnosů, význam časového rozlišení v souvislosti s výsledkem hospodaření, podmínky definující využití účtů časové rozlišení, účtování účetních operací na přechodných účtech. Podmínky definující využití účtů dohadných účtů aktivních a pasivních. Účtování dohadné položky aktivní a pasivní.
    4. Leasing
    Vymezení leasingu v účetní a daňové legislativě. Klasifikace leasingu, charakteristika operativního a finančního leasingu. Vymezení základních pojmů, pronajímatel ? vlastník, nájemce ? uživatel, akontace, rozdíl mezi cenou pořizovací a leasingovou, účtování finančního leasingu z pohledu nájemce i pronajímatele v případě pravidelných splátek, nepravidelných splátek, akontace. Význam časového rozlišení v souvislosti s finančním leasingem. Účtování operativního leasingu. Účtování leasingu z pohledu plátce DPH.
    5. Vlastní a cizí kapitál
    Základní kapitál, pohledávky za upsaný vlastní kapitál, změny základního kapitálu, účtování u kapitálové společnosti a společníků. Fondy tvořené ze zisku, převedené výsledky hospodaření, pohledávky ke společníkům při úhradě ztráty a závazky při rozdělování zisku, dlouhodobé cizí zdroje, účet individuálního podnikatele.
    6. Účetní uzávěrkové operace a účetní závěrka
    Procesy předcházející účetní závěrce, vymezení základních uzávěrkových operací, postupy při uzavírání účetních knih, harmonogram účetních prací, povinnosti k rozvahovému dni, inventarizace, výpočet výsledku hospodaření, zúčtování daně z příjmů právnických osob. Vymezení účetní závěrky, druhy účetních závěrek, rozvahový den. Obsah a rozsah účetní závěrky, rozvaha, výkaz zisku a ztrát, výkaz o peněžních tocích, přehled o změnách vlastního kapitálu. Podstata, obsah a cíle konsolidace, konsolidovaná a konsolidující účetní jednotka, konsolidační celek a základní konsolidační pravidla, metody konsolidace.
    7. Zveřejňování a ověřování účetní závěrky
    Podstata auditu a auditorské činnosti, základní auditorské postupy, osoba auditora, zpráva a výrok auditora a jejich informační funkce, výroční zpráva, její obsah a forma, vyhotovení, schválení a zveřejnění. Cíle a charakteristiky účetního výkaznictví ve světových harmonizačních procesech. Význam a podstata mezinárodní harmonizace účetnictví, formy mezinárodní harmonizace účetnictví, směrnice EU, US GAAP-Všeobecně uznávané účetní zásady, IAS/IFRS- Mezinárodní standardy finanč
Literatura
    povinná literatura
  • České účetní standardy pro podnikatele. info
  • Vyhláška Ministerstva financí č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů. info
  • Zákon č. 235/2004 Sb, o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů. info
  • Zákon č. 353/2003 Sb, o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů. info
  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů. info
  • Zákon č. 586/1992 Sb, o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. info
  • Zákon č. 593/1992 Sb, o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. info
  • BLECHOVÁ, B. Účetnictví II. Karviná: SU OPF. (k dispozici na univerzitním po, 2018. info
    doporučená literatura
  • RYNEŠ, P. Podvojné účetnictví a účetní závěrka 2018. Olomouc: ANAG, 2018. ISBN 978-80-7554-116-1. info
  • JINDRÁK, J. Sbírka souvztažností 2017. ANAG, 2017. ISBN 978-80-904256-8-2. info
  • Meritum Účetnictví podnikatelů 2016. Praha: Wolters Kluwer ČR, a.s. 2016, 2016. ISBN 978-80-7552-050-0. info
  • STROUHAL, J., R. ŽIDLICKÁ a Z. CARDOVÁ. Účetnictví -Velká kniha příkladů. Brno: BizBooks, 2014. ISBN 978-80-265-0154-1. info
Informace učitele
Požadavky na studenta: průběžný test, samostatně zpracovaný úkol.
Hodnotící metody: samostatně zpracovaný úkol (10 % hodnocení), průběžný test (30 % hodnocení), zkouška kombinovanou formou (60 % hodnocení).
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023, zima 2024.