SCISKALOVÁ, Marie a Soňa HARASIMOVÁ. Vládní politika boje s korupcí a její dopad na subjekty působící ve veřejné správě. SOCIETAS ET IURISPRUDENTIA. Trnava: Právnická fakulta Trnavská univerzita v Trnave, 2017, roč. 5/2017, č. 2, s. 126-141, 212 s. ISSN 1339-5467.
Originální název Vládní politika boje s korupcí a její dopad na subjekty působící ve veřejné správě
Název anglicky Government Policy of Fighting Corruption and Its Im pact on Subjects Operating in Public Administration
Autoři SCISKALOVÁ, Marie (203 Česká republika, domácí) a Soňa HARASIMOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání SOCIETAS ET IURISPRUDENTIA, Trnava, Právnická fakulta Trnavská univerzita v Trnave, 2017, 1339-5467.
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50501 Law
Stát vydavatele Slovensko
WWW URL
Kód RIV RIV/47813059:19510/17:A0000071
Klíčová slova anglicky Official; Code of Ethics; Transparent Access to In formation; Efficient Management of the State and Town Property ; Bribery; Corruption; Corrupt Behaviour; Education of Officials; Question naire Survey; the Czech Republic
Změnil Změnila: JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D., učo 48754. Změněno: 6. 4. 2018 07:36.
Příspěvek se zaměřuje na implementaci vládní polit iky boje s ko- rupcí na nejnižší úrovni státní správy a místní sam osprávy. Východiskem pro teoretickou část je analýza vládních dokumentů, především Akčních plánů pro boj s korupcí pro vybraná léta. Důležitý bod v boji s korupcí tvoří kromě vzdělávání úředníků ve služebním poměru a úře dníků samospráv- ných celků také oblast prevence, zamezení plýtvání veřejnými prostředky a posílení kontroly v oblasti veřejné správy. Cílem aplikovaného dotazníko- vého šetření je zjistit, jak úředníci vnímají korup ci a korupční jednání s oh- ledem na vládní strategii informovanosti v této obl asti. Dílčím cílem empi- SOCIETAS ET IURISPRUDENTIA 2017 , Volume V., Issue 2, Pages 126-141 http://sei.iuridica.truni.sk ISSN 1339-5467 STUDIES 127 rického šetření je uplatnění etického kodexu na pra covišti a transparentní- ho a otevřeného přístupu k informacím. V praxi se z ejména jedná o využití Národního katalogu otevřených dat, který provozuje Ministerstvo vnitra České republiky.
This paper focuses on the implementation of the gov ernment pol- icy of fighting corruption at the lowest level of t he State and local govern- ments. The resource for the theoretical part is an analysis of government documents, especially of the Action Plans for Fight ing Corruption in select- ed years. An important aspect of the fight against corruption create beside the education of the officials of the local and gov ernment administration also prevention, restraint of wasting of public fun ds, and strengthening of the control in the area of public administration. T he aim of the question- naire survey applied is to find out how officials p erceive corruption and corrupt practices, taking into account the governme nt’s information strat- egy in this area. A partial aim of the empirical re search lies in applying of the Code of Ethics in the workplace and of the tran sparent and open access to information. In practice, it means mainly the us e of the National Cata- logue of Open Data operated by the Ministry of the Interior of the Czech Republic.
VytisknoutZobrazeno: 15. 5. 2024 21:34