J 2018

Determinanty porodního poranění hráze při vaginálním porodu plodu v poloze podélné záhlavím

VRUBLOVÁ, Yvetta a Martina MINÁŘOVÁ

Základní údaje

Originální název

Determinanty porodního poranění hráze při vaginálním porodu plodu v poloze podélné záhlavím

Název anglicky

Determinants of obstetric perineal injury during spontaneous vaginal delivery fetus in logitudinal suboccipital position

Autoři

VRUBLOVÁ, Yvetta (203 Česká republika, domácí) a Martina MINÁŘOVÁ

Vydání

Gynekologie a porodnictví, Praha, Medibay s.r.o. 2018, 2533-4689

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30307 Nursing

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/47813059:19510/18:A0000109

Organizační jednotka

Fakulta veřejných politik v Opavě

Klíčová slova česky

porod; porodní poranění; prvorodičky; BMI; postavení plodu

Klíčová slova anglicky

childbirth; birth injury; firstborn; BMI; fetus status

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 2. 4. 2019 11:03, Mgr. Nikol Maďová

Anotace

V originále

Metodika: Analýza zdravotnické dokumentace 100 žen, které porodily spontánně vaginálně první dítě v poloze podélné záhlavím a jejichž těhotenství i porod probíhal fyziologicky. Tento soubor byl členěn na dvě skupiny, a to na skupinu zkoumanou, čítající 50 prvorodiček bez porodního poranění a na soubor kontrolní, v němž se vyskytovalo stejné množství žen s porodním poraněním. V těchto skupinách byly porovnány následující faktory: věk prvorodiček, BMI při diagnostice těhotenství, porodní hmotnost plodu, délka II. doby porodní a postavení plodu v děloze. Výsledky: Z výsledků prezentované studie vyplynulo, že jednoznačným rizikovým faktorem pro vznik porodního poranění je délka druhé doby porodní. Zatímco mezi věkem prvorodiček, jejich výchozím BMI, hmotností plodu, postavením plodu a vznikem porodního poranění nebyla prokázána statistická významnost. Závěr: Výsledky vedou ke zvýšené pozornosti při vedení porodu, zejména druhé doby porodní, a to nejen pro porodní asistentky, ale i pro lékaře a k individuálnímu přístupu s ohledem na co největší benefit jak pro rodičku, tak pro novorozence.

Anglicky

Method: Analysis of medical documentation of 100 women who spontaneously vaginally gave birth to their first child in the longitudinal head position were pregnant, pregnancy and childbirth were physiological. The group was divided into two groups, namely a group surveyed, comprising 50 woman first birth without birth injury and a control group of women with birth injuries. Factors: age, BMI before pregnancy, weight of the fetus, the length of the second delivery time and fetal position. Results The results show that the only risk factor for birth defects is the length of the second delivery period. While there was no statistical significance between the age of the woman first giving birth between the age of the firstborn, their baseline BMI, fetal position and birth injury. Conclusion: The results lead to increased attention in childbirth, especially the second period of labor, not only for midwives, but also for doctors and individual approach, with the greatest benefit to both the parent and the newborn.