Detailed Information on Publication Record
2018
Sebepoškozování adolescentů jako edukační problém
HOSÁKOVÁ, Jiřina, Zuzana HLUBKOVÁ and Martina HYPŠOVÁBasic information
Original name
Sebepoškozování adolescentů jako edukační problém
Name in Czech
Sebepoškozování adolescentů jako edukační problém
Name (in English)
Self-harm in Adolescents as an Educational Problem
Authors
HOSÁKOVÁ, Jiřina (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Zuzana HLUBKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Martina HYPŠOVÁ (203 Czech Republic)
Edition
Ošetřovatelské perspektivy, Opava, Slezská univerzita v Opavě, Fakulta veřejných politik v Opavě, 2018, 2570-785X
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
30215 Psychiatry
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
RIV identification code
RIV/47813059:19510/18:A0000111
Organization unit
Faculty of Public Policies in Opava
Keywords (in Czech)
Sebepoškozování adolescent rodič edukace sestra
Keywords in English
Self harm adolescent parent education nurse
Tags
Reviewed
Změněno: 25/4/2019 09:53, Mgr. Nikol Maďová
V originále
Článek je zaměřen na problematiku sebepoškozování u dospívajících. Sebepoškozování je častější u dospívajících a mladých dospělých, než se původně předpokládalo. Může být symptomem závažných poruch duševního zdraví, může ale být i součástí kulturní „normy.“ Cíl: Cílem šetření bylo zmapovat nejčastěji se vyskytující příčiny sebepoškozování a identifikovat způsoby sebepoškozování u adolescentů. Metodika: Pro sběr dat byla zvolená kvalitativní metoda individuálních rozhovorů s rodiči dětí hospitalizovaných po sebepoškození. Výsledky a diskuze: obsahovou analýzou realizovaných rozhovorů byly jako významné rizikové faktory zjištěny neúplná rodina a rodina, kde žil adolescent ve společné domácnosti s biologickou matkou a nevlastním otcem. Preferovaným způsobem sebepoškozování bylo řezání ostrým předmětem, vyskytlo se i pálení cigaretou a intoxikace kombinací farmak a alkoholu. Většina rodičů nestimulovala své dítě, aby zvážilo vyhledání odborné péče. Závěr: Výsledky šetření poukázaly na rizika podporující sebepoškozování adolescentů a nejčastější způsoby sebepoškozování. Hodnocení odborníkem v oblasti duševního zdraví může pomoci při identifikaci a léčbě základních příčin sebepoškozování.
In English
Our article concerns self-harm in adolescents. Self-harm is more common in adolescent and young adult populations than previously thought. It can present to professionals as a symptom of major mental health disturbance or it can form part of a cultural „norm“. Aim: The main aim of our research was to describe the most common causes and methods of self-harm in adolescents. Methods: We chose a qualitative research approach and used individual interviews with parents of children hospitalized after self-harm as a method of data collection. Results and Discussion: Through the content analysis of conducted interviews, the incomplete family and the family where the adolescent lived in a joint household with a biological mother and a foster father were identified as significant risk factors. A preferred way of self-harm was cutting with a sharp object, cigarette burning and drug-alcohol intoxication. Most parents nepodměrovala your child to consider to seek professional care. Conclusion: The results of our survey highlight the risks of self-harm to adolescents and the most common forms of self-harm. Evaluation by a mental health professional may assist in identifying and treating the underlying causes of self-injury.