PALÚŠ, Igor. Obecná samospráva ako súčasť decentralizácie verejnej moci. Online. In Igor Palúš, Matúš Vyrostko. Územní samospráva jako forma veřejné moci: Recenzovaný sborník z mezinárodní vědecké konference. 1. vyd. Opava: Ústav veřejné správy a regionální politiky, Fakulta veřejných politik v Opavě, Slezská univerzita v Opavě, 2021, s. 3-14. ISBN 978-80-7510-463-2.
Originální název Obecná samospráva ako súčasť decentralizácie verejnej moci
Název anglicky Municipal self-government as part of the decentralization of public power
Autoři PALÚŠ, Igor (703 Slovensko, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Opava, Územní samospráva jako forma veřejné moci: Recenzovaný sborník z mezinárodní vědecké konference. od s. 3-14, 12 s. 2021.
Nakladatel Ústav veřejné správy a regionální politiky, Fakulta veřejných politik v Opavě, Slezská univerzita v Opavě
Originální jazyk slovenština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50602 Public administration
Forma vydání elektronická verze "online"
WWW URL
Kód RIV RIV/47813059:19510/21:A0000322
ISBN 978-80-7510-463-2
Klíčová slova česky decentralizácia, obecná samospráva, legislatíva, demokracia, odbornosť
Klíčová slova anglicky decentralization; municipal self-government; legislation; democracy; expertise
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: prof. JUDr. Igor Palúš, CSc., učo 50545. Změněno: 31. 1. 2022 22:34.
Príspevok za zaoberá pozíciou obecnej samosprávy v systéme decentralizácie verejnej moci. Analyzuje legislatívne a materiálno-finančné predpoklady tohto procesu, skúma vzťah demokracie a odbornosti, ktorý má v podmienkach obce zásadný význam pre efektívnosť decentralizácie. Autor poukazuje na problémové miesta analyzovaných prvkov skúmanej problematiky a naznačuje možnosti ich riešenia.
The paper deals with the position of municipal self-government in the system of decentralization of public power. It analyzes the legislative and material-financial preconditions of this process, examines the relationship between democracy and expertise, which is of fundamental importance for the effectiveness of decentralization in the conditions of the municipality. The author points out the problem areas of the analyzed elements of the researched issue and suggests the possibilities of their solution.
VytisknoutZobrazeno: 19. 5. 2024 01:13