HOCHEL, Marian. O kongresu opavském, aneb když rozum, spravedlnost a humanita nevládnou. Žalobcem baron Bignon, tribun evropského konstitucionalismu. In Marian Hochel. Opavský kongres 1820 a politika Svaté aliance mezi časy. Opava: Slezská univerzita v Opavě. s. 153-184. Opavská historická sympozia I. ISBN 978-80-7510-499-1. 2022.
Originální název O kongresu opavském, aneb když rozum, spravedlnost a humanita nevládnou. Žalobcem baron Bignon, tribun evropského konstitucionalismu
Název anglicky On the Congress of Troppau [Opava], or When Reason, Justice and Humanity Do Not Rule. The Accuser Baron Bignon, the Tribune of European Constitutionalism
Autoři HOCHEL, Marian (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Opava, Opavský kongres 1820 a politika Svaté aliance mezi časy, od s. 153-184, 32 s. Opavská historická sympozia I. 2022.
Nakladatel Slezská univerzita v Opavě
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 60101 History
WWW Web vydavatele
Kód RIV RIV/47813059:19240/22:A0001004
ISBN 978-80-7510-499-1
Klíčová slova anglicky Louis-Pierre-Édouard Bignon; Congress; Opava (Troppau); Holy Alliance; 1820
Změnil Změnil: PhDr. Marian Hochel, Ph.D., učo 50583. Změněno: 23. 2. 2023 11:48.
Součástí knihy „Opavský kongres 1820 a politika Svaté aliance mezi časy“ je i kapitola „O kongresu opavském, aneb když rozum, spravedlnost a humanita nevládnou“. Předmětem jejího zájmu je francouzský baron Louis¬-Pierre-Édouard Bignon, pověstný tribun evropského konstitucionalismu, kritik konzervativní a „kongresové“ politiky Svaté aliance. Právě on byl autorem prvního teoretického spisu reflektujícího výsledky jednání Opavského kongresu Svaté aliance z roku 1820. Kapitola se zabývá stěžejními myšlenkami Bignonovy knihy „Du congrès de Troppau ou Examen des prétentions des monarchies absolues à l’égard de la monarchie constitutionnelle de Naples“ [O kongresu opavském aneb přezkum nároků absolutistických monarchií vůči konstituční monarchii v Neapoli], analyticky hodnotí obraz Opavského kongresu v Bignonově pojetí a mapuje jeho ideologická východiska či motivy k sepsání této knihy.
The book “Congress of Troppau 1820 and the Politics of the Holy Alliance between Times” also includes the chapter “On the Congress of Troppau [Opava], or When Reason, Justice and Humanity Do Not Rule. The Accuser Baron Bignon, the Tribune of European Constitutionalism”. The object of interest is the French baron Louis-Pierre-Édouard Bignon (1771–1841), the famous tribune of European constitutionalism, a critic of the conservative and “congress” politics of the Holy Alliance. He was the author of the first theoretical analysis reflecting the results of the proceedings of the Troppau Congress of the Holy Alliance from 1820. The chapter deals with the core ideas of Bignon's book „Du congrès de Troppau ou Examen des prétentions des monarchies absolues à l’égard de la monarchie constitutionnelle de Naples“ [About the Congress of Troppau, or a Review of the Claims of Absolutist Monarchies Against the Constitutional Monarchy in Naples] and analytically evaluates the image of the Congress in Opava (Troppau) in Bignon's view. Author analyses Bignon's ideological starting points or motives for writing this book.
VytisknoutZobrazeno: 18. 4. 2024 12:03