UBKKA300 Theoretical Foundations of Librarianship

Faculty of Philosophy and Science in Opava
Summer 2020
Extent and Intensity
0/0/0. 0 credit(s). Type of Completion: -.
Guaranteed by
prof. Ing. Milan Konvit, PhD.
Institute of The Czech Language and Library Science – Faculty of Philosophy and Science in Opava
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
Syllabus (in Czech)
  • Charakterizujte vznik a vývojové etapy informační vědy, její cíle a možnosti. Srovnejte předmět informační vědy s předmětem informatiky (resp. s matematicko-statistickým pojetím informace). Uveďte základní východiska a rozdíly. Charakterizujte základní kvantitativní metody v informační vědě (bibliometrie, infometrie, scientometrie).
    Charakterizujte různá pojetí informace v rámci informační vědy a filosofie informace (informace v abiotických a biotických systémech, sociokulturní informace, informace jako psychofyziologický jev a proces). Evoluční ontologie jako diagnostika a východisko z globální ekologické krize jako krize informační.
    Charakterizujte roli informační vědy v informační společnosti. Popište vztah informatizace k vědění, moci, zdraví, výchově a komunikaci. Charakterizujte předmět sociální informatiky. Uveďte základní podstatu koncepcí virtuální a rozšířené reality.
    Popište základní komunikační model v systému vědy - charakterizujte základní pojmy (signál, informace, informační zdroj, informační kanál, informační šum); uveďte vlastnosti odborných a vědeckých informací; srovnejte formální a neformální kanály v oblasti jejich šíření.
    Charakterizujte základní etické přístupy (deskriptivní vs. normativní) a koncepce (hédonismus, egoismus, utilitarismus, deontologii) ve vztahu k předmětu informační etiky.
    Charakterizujte informační etiku, její vznik, stručný historický vývoj, cíle, možnosti a omezení. Uveďte na konkrétních příkladech základní mikro- a makroetické problémy.
    Charakterizujte základní etické kodexy (např. kodex ALA, zásady chování v infosféře podle L. Floridiho, zásady netikety, Kodex etiky českých knihovníků) a uveďte jejich cíle, možnosti i slabá místa.
    Charakterizujte etické aspekty chování při práci se současnými informačními technologiemi (např. problém plagiátorství, ochrana duševního vlastnictví, kyberšikana, kyberstalking, flame wars, šíření spamu a hoaxů atp.).
    Dějiny knihy - vývoj písma v Evropě do novověku, druhy a typy písma, jejich charakteristika; psací látky a potřeby; kniha ve starověku a středověku; knižní vazba; charakteristika rukopisných knih; výzdoba rukopisů; nejvýznamnější skriptoria v českých zemích.
    Vynález knihtisku a jeho šíření v Evropě - předchůdci knihtisku, inkunábule; nejstarší čeští tiskaři a vydavatelé; rozvoj knižní kultury a knihoven v českých zemích a v Evropě v době renesance a humanismu.
    Produkce tiskáren v českých zemích - tiskárna jednoty bratrské; Bible kralická; soukromé a institucionální tiskárny 16. - 18. století; knižní kultura v době českého národního obrození; V. M. Kramerius; Národní muzeum v Praze; Matice česká; specifické tisky.
    Dějiny knihoven a knihovnictví v českých zemích - vznik, vývoj a poslání veřejných půjčoven a knihoven od konce 18. a v 19. století; vývoj knihovnictví v letech 1918-1938 a Zákon o veřejných knihovnách obecních z roku 1919. Základní tendence vývoje veřejného knihovnictví po roce 1945.
Language of instruction
Czech
Further Comments
The course can also be completed outside the examination period.
The course is also listed under the following terms Winter 2011, Summer 2012, Winter 2012, Summer 2013, Winter 2013, Summer 2014, Winter 2014, Summer 2015, Winter 2015, Summer 2016, Winter 2016, Summer 2017, Winter 2017, Summer 2018, Winter 2018, Summer 2019.
  • Enrolment Statistics (recent)
  • Permalink: https://is.slu.cz/course/fpf/summer2020/UBKKA300