FPF:UBKKM006 Contemporary Czech Poetry - Course Information
UBKKM006 Contemporary Czech Poetry
Faculty of Philosophy and Science in OpavaWinter 2011
- Extent and Intensity
- 0/0. 3 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
- Guaranteed by
- doc. PhDr. Jiří Urbanec, CSc.
Institute of The Czech Language and Library Science – Faculty of Philosophy and Science in Opava - Course Enrolment Limitations
- The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
- fields of study / plans the course is directly associated with
- Library science with the focus on public libraries of the community type (programme FPF, N7201 InSK)
- Course objectives (in Czech)
- Předmět lze studovat během studijního pobytu v rámci projektu Erasmus-Sokrates distančně - nutná domluva s vyučujícím ÚBK.
- Syllabus (in Czech)
- Rok 1945 je výrazným předělem mezi poezií, kterou dnes už považujeme za "klasickou" (Nezval, Wolker, Hora, Halas, Zahradníček, Seifert aj.), a mezi poezií "současnou", jež ve svých protagonistech vychází z jiných podmínek, v jednotlivých úsecích ovlivňovaných politickými tlaky.
Celé období má rozdílné fáze - 1945-48 ještě různorodost a snaha o navázání na předválečný vývoj a široké spektrum literatury, přičemž dominujícím tématem jsou ohlasy války. 1948-53 je poezie usměrněna regulemi socialistického realismu, preferována je literatura s budovatelskými tématy (hlavní představitel takové poezie Pavel Kohout). 1953-58 jisté uvolnění a vzniká nepatetická poezie tzv. všedního dne spojená s časopisem Květen (Jiří Šotola, Miroslav Červenka, Vlasta Dvořáčková aj.). 1958-60 pokusy státních ideologů zastavit vývoj k liberalizaci v kultuře, nicméně v období 1960-69 nástup nadějných debutantů (Josef Hanzlík, Jiří Gruša, Ivan Wernisch, Antonín Brousek aj.), pro něž ideologie již není svazující podmínkou. Po 1969 až do 1989 znovu utužení poměrů, kromě Viléma Závady není v oficiální úrovni jiných význačných básníků (někteří v emigraci, mnozí publikují jen v samizdatu), nejplodnějším je Miroslav Florian píšící i na bezprostřední politická témata. Jen váhavě nastupuje mladší generace (Miroslav Šimon, Karel Sýs aj.), vědomě zůstává u omezené a spíše osobní tematiky. Po roce 1989 vyvstaly všechny možnosti, ale soukromá nakladatelství z komerčních důvodů se brání vydávání poezie, takže hodně sbírek vychází vlastním nákladem. Je k dispozici plejáda autorů, od tradicionalistů po experimentátory (Alena Nádvorníková) až excentristy (J. H. Krchovský), často jen s krátkodobým ohlasem.
- Rok 1945 je výrazným předělem mezi poezií, kterou dnes už považujeme za "klasickou" (Nezval, Wolker, Hora, Halas, Zahradníček, Seifert aj.), a mezi poezií "současnou", jež ve svých protagonistech vychází z jiných podmínek, v jednotlivých úsecích ovlivňovaných politickými tlaky.
- Literature
- required literature
- KOŽMÍN, Zdeněk, TRÁVNÍČEK, Jiří. Česká poezie od 40. let do současnosti. Brno: Masarykova univerzita, 1994. info
- URBANEC, Jiří. Střídavý čas naděje (K české literatuře po roce 1945). Ostrava: Ostravská univerzita, 1994. info
- recommended literature
- CHALUPECKÝ, Jindřich. Tíha doby. Stati o časových souvislostech a situacích kultury 1968-1988. Olomouc: Votobia, 1997. info
- MACURA, Vladimír. Šťastný věk. Symboly, emblémy a mýty 1948-1989. Praha: Pražská imaginace, 1992. info
- HRABÁK, Josef. Poetika. Praha: Československý spisovatel, 1977. info
- Teaching methods
- Lecturing
- Assessment methods
- Written exam
- Language of instruction
- Czech
- Further comments (probably available only in Czech)
- The course can also be completed outside the examination period.
Information on the extent and intensity of the course: Přednáška 6 HOD/SEM.
- Enrolment Statistics (Winter 2011, recent)
- Permalink: https://is.slu.cz/course/fpf/winter2011/UBKKM006