FPF:ARCHKRA047 Komunikace v protohistorickém - Informace o předmětu
ARCHKRA047 Komunikace v protohistorickém období
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavěléto 2025
- Rozsah
- 2/0/0. 3 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- Mgr. Jakub Halama, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- Mgr. Jakub Halama, Ph.D.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Předpoklady
- Pro bakalářské studenty
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Krajinná archeologie (program FPF, ARCH-bak)
- Cíle předmětu
- Fenomén dálkových komunikací na českém území v pozdně laténském období a době římské lze nahlížet z různých perspektiv. Tradičně byla tato problematika řešena na základě výpovědi antických pramenů, mapováním nálezů tzv. importů a výskytu antických mincí. Komunikační koridory lze také zkoumat v rámci doložených válečných konfliktů (vojenské lokality, místa bitev) na základě konfigurace terénu s využitím počítačových programů GIS. Nové technologie v poslední době umožňují identifikovat konkrétní úseky zaniklých cest (letecké a LIDARové snímkování) a ověřovat je v terénu prospekcí za využití detektorů kovů.
- Osnova
- 1. Podoba cest, komunikací a obchodu v antickém Středomoří a římských provinciích; říční doprava 2. Písemné, ikonografické a epigrafické prameny; antická mapová díla; metodické přístupy a kritika pramenů 3. Soustava českých oppid a významných laténských sídlišť; jejich napojení na dálkové komunikace; obchodované zboží 4. Fenomén tzv. jantarové stezky v protohistorických obdobích; příklad severní Moravy 5. Směry dovozu a způsoby přísunu římských importů na území ČR; pohyby předmětů římské i germánské provenience v barbariku 6. Nálezy antických mincí v českých zemích; význam numizmatiky pro poznání komunikačních koridorů 7. Předměty římsko-provinciální provenience v prostředí germánského barbarika na území ČR – kovy a sklo 8. Předměty římsko-provinciální provenience v prostředí germánského barbarika na území ČR – keramika 9. Transfery technologických inovací a nadstavbových jevů 10. Římsko-germánské válečné konflikty, lokality vojenského charakteru a jejich napojení na komunikace 11. Predikce průchodů římských vojsk územím Moravy (tažení proti Marobudovi a především markomanské války) na základě nálezů i konfigurace terénu s využitím počítačových programů GIS. 12. Překonávání složitějších terénů – nálezy v horských průsmycích, sedlech i na úpatích; tzv. cestovní obětiny 13. Hledání konkrétních úseků zaniklých cest – nové technologie (letecké a LIDARové snímkování terénu), terénní relikty (úvozy, etc.), možnosti detektorové prospekce (konkrétní případy)
- Literatura
- povinná literatura
- Komoróczy, B. – Vlach, M.: Viae militares a modelování vybraných prostorových aspektů římsko-barbarských konfrontací na území středodunajského barbarika. In: Martínek, J. (ed.): Cesty v interdisciplinárním kontextu. Vlastivědný věstník moravský – supplem
- Salač, V.: O rychlosti dopravy v době laténské a jejích hospodářských, politických a kulturních dopadech na společnost. Archeologické rozhledy 65, 2013, 89-132.
- Vích, D. – Jílek, J. – Kmošek, J. – Biborski, M. J. – Biborski, M. R. – Martínek, J.: Soubor kovových předmětů z doby římské z Boršova na Moravskotřebovsku. Památky archeologické 111, 2020, 159-192.
- doporučená literatura
- Květ, R.: Atlas starých stezek a cest na území ČR. Brno 2011.
- Verhagen, P. – Joyce, J. – Groenhuijzen, M. R. (eds.): Finding the Limits of the Limes. Modelling Demography, Economy and Transport on the Edge of the Roman Empire. III – Transport and Movement. Amsterdam 2019, 217-328.
- Čižmář, M. – Kolníková, E.: Němčice – obchodní a industriální centrum doby laténské na Moravě. Archeologické rozhledy 58, 2006, 261-283.
- Kühlborn, J. – S. (Hrsg.): Rom auf dem Weg nach Germanien: Geostrategie, Vormarschtrassen und Logistik. International Kolloquium in Delbrück-Anreppen 4.– 6. 11, Bodenaltertümer Westfalens 45. Mainz 2004.
- Šimek, E.: Velká Germánie Klaudia Ptolemaia. IV. Brno 1953.
- Musil, J.: Výrobky římských dílen v barbariku. In: Salač, V. (ed.): Archeologie pravěkých Čech/ 8. Doba římská a stěhování národů. Praha 2008, 100-112.
- Droberjar, E. – Metlička, M. – Řezáč, M.: Západní Čechy a dálkové kontakty v době římské a stěhování národů na základě nálezů římských a germánských spon. In: Droberjar, E. (ed.): Archeologie barbarů 2010: Hroby a pohřebiště Germánů mezi Labem a Dunajem.
- Militký, J.: Nálezy řeckých, římských a raně byzantských mincí v Čechách (5. století před Kristem až 7. století po Kristu). Monumenta Numismatica 2. Praha 2013.
- Kysela, J.: Okruhy středomořského importu ve střední Evropě pozdní doby laténské. In: Čižmářová, J. – Venclová, N. – Březinová, G. (eds.): Moravské křižovatky. Střední Podunají mezi pravěkem a historií. Brno 2014, 229-242.
- Droberjar, E.: „Veteres illic Sueborum praedae et nostris e provinciis lixae ac negotiatores reperti.“ (Tacitus, Ann. II, 62, 3). K interpretaci římských importů u českých Svébů v době Marobudově. In: Droberjar, E. – Chvojka, O. (eds.): Archeologie barba
- Vích, D.: Příspěvek k metodice detektorové prospekce v archeologii. Archeologie východních Čech 7, 2015,152-172.
- Výukové metody
- Přednáška
- Metody hodnocení
- Zápočet. Referát na základě vybrané literatury k tématu.
- Statistika zápisu (léto 2025, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2025/ARCHKRA047