UHVHCOBP07 Dějiny komunikace a médií III

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2024
Rozsah
1/0/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. PhDr. Jiří Knapík, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Jiří Knapík, Ph.D.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Rozvrh
Po 11:25–12:10 M5
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
1. Úvod (Seznámení s tématem, studijní literaturou) 2. Internet a zpřístupňování historických pramenů (využití elektronických zdrojů ve výzkumu na konkrétních příkladech; aktuální stav digitalizace pramenů) 3-4. Cenzura a propaganda ve století médií (Proměny cenzury, propagandy a manipulace v médiích ve 20. století; prameny: politická píseň; karikatura, anekdota) 5.-6. Vizuální média (prameny: politický a reklamní plakát ve 20. století; fotografie, zápalkové nálepky jako médium osvěty a propagace; filumenie; mince a papírová platidla jako médium; tuzexové poukázky) 7. Film jako masové médium (Rozvoj divácké kultury a kina ve 20. století, dopady zvukového filmu, amatérský film; prameny k dějinám filmu: plakáty, specializované časopisy, sběratelské předměty a popularizace hvězd) 8. Rozhlas a televize jako forma moderní komunikace (Rozvoj programové skladby, poslechová a divácká kultura, prameny: specializovaných tisk, typologie rozhlasových a televizních přístrojů) 9.-10. Informační revoluce: poštovní provoz a prameny 19. a 20. století (Modernizace poštovního provozu, dopisy jako pramen: poštovní razítka na našem území do r. 1945; razítka poštoven; vývoj poštovní známky, pohlednice a celiny) 11. Záznam zvuku (Gramofonový průmysl ve 20. století, vznik magnetofonu a společenské dopady miniaturizace) 12.-13. Doprava a komunikace (Rozvoj silniční a železniční sítě ve 20. století, lodní doprava, prameny k dějinám dopravy: jízdní doklady a jejich klasifikace, státní poznávací značky, jízdní řády, ikonografie)
Výstupy z učení
Přednáška přiblíží vybrané typy moderních médií a pramenů s mediálním sdělením na pozadí rozvoje médií a forem komunikace ve 20. století. Důraz bude kladen na využité široké škály pramenů k historickému bádání, zejména v oblasti kulturních dějin 19. a 20. století, přičemž pozornost bude zaměřena na prameny domácí provenience, s nimiž lze nejčastěji přijít do kontaktu při historickém výzkumu. Posluchači budou seznámeni s historicitou těchto pramenů, společenskými, hospodářskými a kulturními souvislostmi spjatými s jejich vznikem. V rámci kurzu se posluchači seznámí také s názornými ukázkami.
Osnova
  • 1. Úvod (Seznámení s tématem, studijní literaturou) 2. Internet a zpřístupňování historických pramenů (využití elektronických zdrojů ve výzkumu na konkrétních příkladech; aktuální stav digitalizace pramenů) 3-4. Cenzura a propaganda ve století médií (Proměny cenzury, propagandy a manipulace v médiích ve 20. století; prameny: politická píseň; karikatura, anekdota) 5.-6. Vizuální média (prameny: politický a reklamní plakát ve 20. století; fotografie, zápalkové nálepky jako médium osvěty a propagace; filumenie; mince a papírová platidla jako médium; tuzexové poukázky) 7. Film jako masové médium (Rozvoj divácké kultury a kina ve 20. století, dopady zvukového filmu, amatérský film; prameny k dějinám filmu: plakáty, specializované časopisy, sběratelské předměty a popularizace hvězd) 8. Rozhlas a televize jako forma moderní komunikace (Rozvoj programové skladby, poslechová a divácká kultura, prameny: specializovaných tisk, typologie rozhlasových a televizních přístrojů) 9.-10. Informační revoluce: poštovní provoz a prameny 19. a 20. století (Modernizace poštovního provozu, dopisy jako pramen: poštovní razítka na našem území do r. 1945; razítka poštoven; vývoj poštovní známky, pohlednice a celiny) 11. Záznam zvuku (Gramofonový průmysl ve 20. století, vznik magnetofonu a společenské dopady miniaturizace) 12.-13. Doprava a komunikace (Rozvoj silniční a železniční sítě ve 20. století, lodní doprava, prameny k dějinám dopravy: jízdní doklady a jejich klasifikace, státní poznávací značky, jízdní řády, ikonografie)
Literatura
    povinná literatura
  • Šperk, J. Československé zápalkové nálepky 1945–1958. Praha 1981.
  • Šouša, J. – Šůla, J. Peníze v proměnách moderní doby. Praha 2006.
  • Bednařík, P. Dějiny českých médií. Od počátku do současnosti. Praha 2011.
  • Kurka, L. Sbíráme pohlednice. Praha 2004.
  • Gössel, G. Fonogram 2 (Výlety k počátkům historie záznamu zvuku). Praha 2006.
    doporučená literatura
  • Karlíček P. Napínavá doba: Politické karikatury (a satira) Čechů, Slováků a českých Němců (1933–1953). Praha 2018.
  • Fronk, V. Sebereflexe české společnosti. Přelom 19. a 20. století v perspektivě humoristických časopisů. Praha 2011.
  • Ryška P. Pionýři a roboti. Čs. ilustrace a vizuální kultura 1950–1970. Praha 2016.
  • Gebauer, P. – Tekel, J. České a slovenské poštovny 1900–1950. Brno 2005.
  • Kubát, F. Monografie československých známek I. (Popřevratová doba, Hradčany). Praha 1968.
  • Ryška P. Pionýři a roboti. Čs. ilustrace a vizuální kultura 1950–1970. Praha 2016.
  • Marinov P. České poznávací značky. Historie, dnešek, budoucnost. Praha 2007.
  • Kol. autorů. Historie dopravy na území České republiky. Praha 2006.
  • Thompsonová, K. Dějiny filmu. Přehled světové kinematografie. Praha 2007.
Výukové metody
přednáška, ukázky pramenů, studium literatury, konzultace
Metody hodnocení
rozprava k probranému učivu
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2022, léto 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2024/UHVHCOBP07