UHVHPPBP30 Interpretační seminář I

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2024
Rozsah
0/1/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
PhDr. Dalibor Prix, CSc. (cvičící)
Garance
PhDr. Dalibor Prix, CSc.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
UHVHPPBP30/A: každou sudou středu 16:25–18:00 H6, D. Prix
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je přiblížit studentům metody a možnosti výkladu širšího společensko-historického a významového kontextu urbanistických, architektonických, památkových nebo kulturních hodnot v nejrůznějších typech lidskou aktivitou formovaných prostředí. Seminář souběžně slouží k praktickému procvičení interpretačních možností a ověření reálně nabytých schopností. Proto je přiměřená část výuky realizována v terénu tak, aby bylo možno všem účastníkům in situ kontrolovat soulad mezi teoretickými předpoklady, poznatky a realitou. V souladu s potřebou postupovat při uceleném výkladu od celku k jednotlivostem je seminář rozdělen na dvě části (do dvou semestrů). První část je věnována sídelním celkům, předpokladům jejich vzniku a fungování, určujícím strukturám, jejich funkcím a smyslu v proměnách doby, vzájemným souvislostem atd., s důrazem na dochované formy i nedochované součásti, jejichž stopy jsou však odvoditelné z utváření existujících struktur.
Výstupy z učení
Studentka/student by měli být po absolvování obou částí semináře schopni se nejen na dostatečné odborné výši orientovat v historickým vývojem podmíněném dochovaném prostředí vybrané lokality, ale především pomocí získaných interpretačních dovednosti adekvátně konkrétní situaci analyzovat, pochopit a kvalifikovaně vyložit vývojové souvislosti a odhalit významy i v jiných evropských lokalitách srovnatelného typu. To je základem univerzální odborné orientace v problematice historických sídel a předpokladem jejich kvalifikovaného dalšího výzkumu či odborného působení téměř kdekoliv v České republice, ale také v jiných evropských regionech.
Osnova
  • 1. geografické, historické a historicko-sociální předpoklady vzniku konkrétního města nebo vsi; 2. dispoziční uspořádání a vzájemné prostorové vztahy celku; 3. vymezení a jeho proměny v čase; 4. veřejná prostranství, jejich role v celku, proměny funkcí a vývoj podoby; 5. reprezentační veřejná prostranství s primárně společensko-politickou úlohou; 6. veřejná prostranství s hlavně hospodářskou náplní; 7. komunikační síť regionálního i nadregionálního významu; 8. vnitřní komunikační souvislosti sídla a diferencovaný význam jednotlivých spojnic, proměny komunikační sítě v čase; 9. struktura zástavby s důrazem na areály a objekty komunitního významu a jejich vzájemné vztahy; 10. rozbor a výklad vzájemných souvislostí dochované nebo teoreticky rekonstruovatelné individuální zástavby; 11. výrobní a hospodářské areály uvnitř sídliště i v jeho okolí; 12. ostatní typy zástavby.
Literatura
    doporučená literatura
  • HOFFMANN, F. České město ve středověku. Praha 1992.
  • Blažíček, O. J. - Kropáček, J. Slovník pojmů z dějin umění. Praha, 1991.
  • MÜLLER, K. – ŽÁČEK, R. a kol., Opava. Historie, kultura, lidé. Dějiny slezských měst. Dějiny českých, moravských a slezských měst. Praha 2006.
  • HEROUT, J. Staletí kolem nás. Praha: Orbis, 1961. ISBN neuvedeno.
Metody hodnocení
ústní prezentace a analýza konkrétní situace
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/zima2024/UHVHPPBP30