FPF:UBK00034 Literatura a výtvarné umění - Informace o předmětu
UBK00034 Literatura a výtvarné umění
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavěléto 2009
- Rozsah
- 2/0/0. 2 kr. Ukončení: zk.
- Garance
- PhDr. Marie Schenková, CSc.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Česká literatura (program FPF, B7310 Filo)
- Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro střední školy se specializací čeština (program FPF, M7504)
- Cíle předmětu
- Postižení vztahu literatury, literárního vývoje, osobností, institucí a děl k problematice výtvarně umělecké sféry, otázky umělecké inspirace výtvarníků literaturou a transpozice motivů z literární do výtvarné sféry.
- Osnova
- Předmět se zaměřuje na vztah literatury a výtvarného umění v průběhu dějin od starověku po současnost. Studována jsou výtvarná díla inspirovaná literárními předlohami, ilustracemi a výtvarné vybavení knih a literární díla pojednávající o výtvarném umění.
Rozebírána jsou antická literární díla zabývající se výtvarným uměním, nastíněn je v základních rysech vývoj starověkého umění se zvláštním zaměřením na proslulá díla, jež se stala inspiračním zdrojem pro literární zpracování. Z období středověku je sledována především topografická, hagiografická a technologická literatura, monografie o proslulých stavbách a zvláštní pozornost je věnována výzdobě knih. Renezanční umění přináší nové přístupy k literatuře o umění, především vznikají životopisy umělců, cestopisná literatura, technická a teoretická pojednání. Pozornost je věnována také univerzálnosti renezančních umělců a konkrétním proslulým výtvarným dílům, jež byla v průběhu dějin nejčastěji zdrojem literární inspirace. Také baroko přináší nové typy literatury o umění. Výtvarná díla jsou často doplňována literárními texty, vznikají honosně výtvarně zdobené knihovny, především pro nástěnné malby jsou vypracovány složité literární programy. 19. století přináší výraznou změnu ve vzhledu knihy, dochází k prudkému rozvoji ilustrace, množí se beletrictické zpracování životopisů umělců. To pokračuje i ve 20. století kdy se rozvíjí také vědecký dějepis umění. Dochází také k úzké spolupráci mezi výtvarnými umělci a literáty v uměleckých spolcích a literárních salonech.
Předmět lze studovat během studijního pobytu v rámci projektu Erasmus-Sokrates distančně - nutná domluva s vyučujícím ÚBK.
- Předmět se zaměřuje na vztah literatury a výtvarného umění v průběhu dějin od starověku po současnost. Studována jsou výtvarná díla inspirovaná literárními předlohami, ilustracemi a výtvarné vybavení knih a literární díla pojednávající o výtvarném umění.
- Literatura
- povinná literatura
- Dějiny českého výtvarného umění. Od počátku renesance do závěru baroka. Praha, 1989. info
- Dějiny výtvarného umění. Od počátku do konce středověku. Praha, 1984. info
- doporučená literatura
- Baleka, J. Výtvarné umění - výkladový slovník. Praha, 1997. info
- Vyučovací jazyk
- Angličtina
- Informace učitele
- " Přednesení zadaného referátu k aktuálnímu výkladu (bude upřesněno během přednášek).
" Ústní zkouška.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2009, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2009/UBK00034