FPF:UHVM1039 Kult. dědictví a živ. prost.II - Informace o předmětu
UHVM1039 Kulturní dědictví a životní prostředí II
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavěléto 2017
- Rozsah
- 1/1/0. 3 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- doc. Ing. Miloš Zapletal, Dr. (přednášející)
doc. Ing. Miloš Zapletal, Dr. (cvičící) - Garance
- doc. Ing. Miloš Zapletal, Dr.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Předpoklady
- žádné
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Historie-muzeologie (program FPF, B7105 HiVe)
- Cíle předmětu
- Posluchač získá schopnost analyzovat problémy životního prostředí a jejich vliv na hmotné a nehmotné kulturní dědictví, kulturní krajinu a životní prostředí.
- Osnova
- 1. Urbanizace a její vliv na klimatické změny a znečišťování životního prostředí. Znečišťování životního prostředí a jeho vliv na hmotné a nehmotné kulturní dědictví
2. Znečišťování životního prostředí a jeho vliv na kulturní krajinu, biotické a abiotické činitele ekosystémů v okolí a na velké vzdálenosti od urbanizovaných ploch.
3. Kulturní a ekosystémové odpovědi na změnu jako výsledek propojení zdrojů, energie a informací mezi kulturními, sociálními a biologickými systémy.
4. Monitoring změn krajiny a ekosystémových odpovědí.
5. Ekosystémová odpověď na urbanizaci.
6. Změny krajiny a lidského osídlení a jejich vliv na hmotné a nehmotné kulturní dědictví, kulturní krajinu, ekosystémové služby a zdroje.
7. Charakteristika materiálů kulturních a historických památek (železo, ocel, zinek, měď, bronz, vápenec, pískovec). Druhy koroze. Důsledky fyzikálně-chemického poškození kulturních a historických památek. Strategie ochrany kulturního dědictví proti vlivům prostředí.
8. Vliv látek znečišťujících ovzduší na korozi kovových materiálů a materiálů z kamene. Atmosférická koroze. Venkovská atmosféra, městská atmosféra a průmyslová atmosféra.
9. Hodnocení vlivu látek znečišťujících ovzduší na korozi materiálů kulturních a historických památek. Přijatelný a aktuální stupeň koroze materiálu.
10. Vlivy cestovního ruchu na přírodní a antropogenní prostředí. Příležitosti a hrozby, které představuje cestovní ruch pro kulturní dědictví. Požadavky místního, národního, a mezinárodního cestovního ruchu a otázky a možnosti jejich řešení různými prostředky.
11. Typologie turistických strategií ve vztahu ke kulturnímu dědictví UNESCO. Závislost ochrany kulturního dědictví na turistických příjmech, programech ochrany a formálním vzdělávání.
12. Výzvy a příležitosti, jimž čelí manažery kulturního dědictví a rozdíly mezi řízením zdrojů v městských a venkovských kontextech. Zapojení komunit do plánování správy kulturního dědictví. Role rizik, monitorování a hodnocení v oblasti řízení kulturního dědictví.
- 1. Urbanizace a její vliv na klimatické změny a znečišťování životního prostředí. Znečišťování životního prostředí a jeho vliv na hmotné a nehmotné kulturní dědictví
- Literatura
- Informace učitele
- K úspěšnému absolvování Kulturní dědictví a životního prostředí II. je třeba získat zkoušku. Součástí zkoušky je obhajoba semestrální práce.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2017, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2017/UHVM1039