UBKD0071 Seminář ze současné literatury

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2019
Rozsah
Cvičení 2 HOD/SEM. 2 kr. Ukončení: z.
Garance
Mgr. Jakub Chrobák, Ph.D.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Seminář sleduje vývoj české literatury za posledních deset let ve všech hlavních literárních žánrech.
Osnova
  • 1. Bohumil Hrabal: otázky posledního tvůrčího období, diskuze nad občanskou statečností před rokem 1989, rekapitulace odborné literatury, dokumentaristika s Hrabalovým životem a dílem spojená, filmová a divadelní zpracování děl B. Hrabala (Dopisy Dubence, Pojízdná zpovědnice, Svatby v domě, Vita nuova, Proluky)
    2. Karel Šiktanc: "živost a současnost" Šiktancovy poezie po roce 1989, diskuze nad společenskými postoji v padesátých a sedmdesátých letech, pohádkový svět Krala Šiktance (Heinovské noci, Adama a Eva, Zimoviště, Nesmír, vybraná kniha pohádek)
    3. Ludvík Vaculík: Český snář vesus "pornografie" jedné linie Vaculíkovy tvorby po roce 1989, Vaculík - fejetonista, Vaculík - občansky neposlušný člověk. Postoje L. Vaculíka před rokem 1989 a dnes, filmová fejetonistika Valašský snář, Valašství a Češství L. Vaculíka, odborné přijetí zejména eroticky laděných knih (Český snář, Jak se dělá chlapec, Loučení k panně, Cesta na Praděd, Hodiny klavíru, Tisíce slov)
    4. Zbyněk Hejda: motiv smrti a motiv erotična v Hejdově poezii, postavení na okraji, nebo postavení v centru (ke kritickému přijetí Zbyňka Hejdy)?, Hejdovy vzory? Rozhovory Zbyňka Hejdy (souborné dílo Básně)
    5. Milan Kundera: román jako autentická a bolavá zpráva, román jako reflexivní pátrání, jako dobrodružství rozumu; Kundera jako jediný představitel "ne-realistické" tradice českého románu? Kundera Evropan, poslední romány Milana Kundery, ohlas na ně v České republice, kauza "udavač" a co z ní plyne, eseje Milana Kundery a jeho vztah k České republice (Nesmrtelnost, Můj Janáček)
    6. Ivan Martin Magor Jirous: underground jako veselé ghetto? Barokní povaha životního postoje Ivana Martina Magora Jirouse, přijetí jeho životního osudu a jeho poezie, Magorovy dopisy z vězení, modla jménem Jirous podle televizních dokumentů (Magorův ranní zpěv, Magorovy labutí písně, Okuje, Rok krysy, Magorovy dopisy)
Literatura
    doporučená literatura
  • Kolektiv. V souřadnicích volnosti. Praha. info
Informace učitele
Studenti se aktivně účastní semináře a vypracují interpretační esej.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2009, léto 2010, léto 2011, léto 2012, léto 2013, léto 2014, léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2020, léto 2021, léto 2022, léto 2023, léto 2024, léto 2025.