UHVP0007 Stavebně historický průzkum (SHP)

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2014
Rozsah
2/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Dalibor Prix, CSc. (přednášející)
Garance
PhDr. Dalibor Prix, CSc.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Přednáškový cyklus je zaměřen na historii stavebně historických průzkumů, teorii a praktickou realizaci. Kombinuje proto jak přednáškovou sérii v učebnách, zaměřenou na prvé dva základní bloky, tak přednášky v terénu, kde probíhá přímý rozbor postupů a demonstrace modelových situací. Teoretický blok vychází s programu a metodik standardních nedestruktivních stavebně historických průzkumů, jak se vyhranily koncem 90. let 20. století a počátkem 21. věku. Věnuje se vazbám k památkové praxi, právním aspektům, významu podrobných průzkumů atd. Pozornost je věnována i teoriím a podmínkám praktické aplikace také většiny ostatních průzkumů (např. restaurátorské, technologické, dendrologické, statické, operativní dokumentační atd.). Pro větší názornost základních principů stavebně historického průzkumu je poslední část cyklu představena analýzami přímo v terénu, kde Opava a její okolí poskytují řadu ukázkových problémových okruhů.
Osnova
  • 1. Kořeny stavebně historických průzkumů; jejich předstupně ve stavební činnosti od nejstarších známých případů po aplikaci v architektonické a památkové praxi 19. století.
    2. Rozvoj stavebně historických průzkumů ve stavební a památkové praxi 1. poloviny 20. století.
    3. Stavebně historické průzkumy v R-projektu a následně v SÚRPMO a jeho podíl na konstituování obecněji platných pravidel SHP.
    4. SHP a jeho teoretické základy
    5. Skladba standardního nedestruktivního SHP.
    6. Význam, součásti a náležitosti plánové dokumentace dokumentace v rámci standardního nedestruktivního SHP; úloha, cíle a postupy archivní rešerše, literární rešerše, problém provázanosti či samostatnosti archivní a literární rešerše s výpovědí konkrétního objektu na základě průzkumu stavby nebo díla; smysl a náležitosti vyhodnocení, seznamu závad, námětů k další péči o objekt či předmět.
    7. SHP v kontextu závazných právních předpisů týkajících se památkové péče.
    8. Restaurátorské průzkumy, jejich typy, vazba k základnímu nedestruktivnímu SHP a právní souvislosti v rámci předpisů z oblasti památkové péče.
    9. Technologické průzkumy; přehled základních typů, souvislosti se standardním nedestruktivním SHP, právní náležitosti.
    10. Destruktivní SHP, jeho přípustnost, případně potřeba, právní souvislosti, způsoby dokumentace. Sondážní průzkumy, jejich metody, rozsah, cíle, vztah k standardním restaurátorským nebo technologickým průzkumům.
    11. Operativní a dokumentační průzkum v procesu památkové péče, terénní náčrty a dokumentace, způsoby záznamu, cíle, další nakládání a využití.
    12. Úloha SHP v procesu umělecko historického poznání objektů a role SHP v systému optimální památkové péče.
Informace učitele
Absolvování přednáškového cyklu, samostudium základní a doporučené literatury, vypracování stavebně historického průzkumu zvoleného objektu.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2007, zima 2008, zima 2009, zima 2010, zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021.