UBKKBK0003 Filozofie 1

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2021
Rozsah
12 hod/sem. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Petr Slováček, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Petr Slováček, Ph.D.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
UBKKBK0003/A: Pá 24. 9. 8:05–11:20 M8, 12:15–15:30 M8, Pá 8. 10. 9:45–12:10 M8, P. Slováček
Předpoklady
Minimálně 75 % docházka na semináře, průběžné studium zadaných textů.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět Filozofie I je zaměřen na seznámení studentů se západní přednovověkou filosofickou tradicí. Záběr předmětu je pak určen především problematicky s tím, že důraz přednášek i seminářů je položen na proměny v rámci filosofického myšlení. Ve vazbě na známá jména z dějin filosofie budou prezentovány základní filosofické problémy (epistemologické, ontologické, etické a politické) a proměny předpokladů, na jejichž základě byly tyto problémy řešeny. Doprovodným cílem předmětu tak rovněž bude zvýraznění významu filosofické tradice pro to, co bychom mohli chápat jako evropskou kulturu.
Výstupy z učení
Studenti si osvojí řadu kompetencí: získají přehled o dějinách evropského filosofického myšlení a jejim vývoji; seznámí se tak s odlišnými způsoby, jimiž filosofové tematizovali svět, jeho poznání, člověka, člověka ve vztahu k druhému a společnosti; na tomto základě se pak studenti přiblíží k porozumění pojmu filosofie, která může nabývat různé podoby.
Osnova
  • 1. První filosofové - počátky filosofie, vztah filosofie (logu) a mýtu 2. Sofisté - obrat k člověku, vztah přirozenosti (fysis) a zákonů (nomoi), možnosti poznání 3. Sókratés - elenchos jako nástroj filosofování, péče o duši jako etický a politický imperativ 4. Platón - Platónova teorie idejí a její vztah k filosofické antropologii a politice 5. Aristotelés - základní poznámky k teoretickým a praktickým vědám 6. Filosofické školy období helénismu - stoicismus, epikureismus, kynikové, proměna role filosofie mimo kontext řecké polis 7. Philosophia togata - recepce řecké filosofie v římském kontextu, střet řeckých a římských ctností 8. Počátky křesťanské filosofie - podoby vztahu křesťanských myslitelů k řecké filosofii, vztah víry a rozumu 9. Aurelius Augustinus - Augustinova metafyzika, antropologie a politická filosofie 10. Arabská středověká filosofie - translatio studiorum, cesta Aristotelova díla na latinský Západ a důsledky jeho zprostředkované recepce 11. Tomáš Akvinský ¬ metafyzika, antropologie a politická filosofie, tomistická tradice 12. Renesanční filosofie  přechod mezi středověkem a novověkem, analogie jako renesanční epistemologické paradigma 13. Shrnutí a závěrečné úvahy
Literatura
    povinná literatura
  • Blecha, I., a kol. Filosofický slovník. Olomouc 1998.
  • Bělohradský, V. Společnost nevolnosti. Praha 2009.
  • Blecha, I. Filosofie. Olomouc 1998.
  • Störig, H. J. Malé dějiny filosofie. Kostelní Vydří 2007.
    doporučená literatura
  • Graeser, A. Řecká filosofie klasického období. Praha 2001.
  • Libera, de, A. Středověká filosofie. Praha 2001.
  • Kirk, G. S. – Raven, J. E. – Schoefield, M. Předsókratovští filosofové. Kritické dějiny s vybranými texty. Praha 2004.
    neurčeno
  • Henkins, J. Renesanční filosofie. Praha 2011.
Výukové metody
Přednáška, seminář.
Metody hodnocení
Písemný test
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2022, zima 2023, zima 2024.