FPF:UBKCJLBP15 Novější světová literatura - Informace o předmětu
UBKCJLBP15 Novější světová literatura
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavězima 2022
- Rozsah
- 2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- PhDr. Hana Bednaříková, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Jakub Chrobák, Ph.D. (přednášející)
doc. PhDr. Michaela Weiss, Ph.D. (přednášející) - Garance
- doc. PhDr. Michaela Weiss, Ph.D.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Rozvrh
- Út 13:05–14:40 M7
- Předpoklady
- Schopnost číst zadaná literární díla v českém jazyce.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Český jazyk a literatura (program FPF, CJAL)
- Knihovnictví (program FPF, KNIH-bc)
- Kulturní dramaturgie v divadelní praxi (program FPF, KDDP)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je vymezit základní tendence ve světové literatuře resp. ve vybraných národních literaturách či oblastech (angloamerická, německá, ruská, francouzská, latinskoamerická) od doby preromantismu až do kulturních projevů postmoderny, tedy v tzv. dlouhé moderně. V předmětu se sledují klíčové směry, ale i všeobecně kulturní tendence estetických, žánrových nebo diskurzivních praktik daných období či epoch.
- Výstupy z učení
- Student se bude dostatečně orientovat v novější světové literatuře a bude schopen o ní kontextuálně přemýšlet a ústně i písemně pojednávat, a to na základě vlastní četby, jakož i znalostí zprostředkovaných jednotlivými přednáškami v rámci kurzu.
- Osnova
- 1. Osvícenství a preromantismus (Voltaire, J. J. Rousseau, L. Sterne) 2. Romantismus v evropských literaturách (Anglie, Francie, Německo) 3. Realismus (ruský, anglický a francouzský realismus) 4. Naturalismus (E. Zola a tainovský determinismus) 5. Moderna. Proudy druhé poloviny 19. století (impresionismus, symbolismus a koncepce fin de siècle 6. Avantgarda a její projevy I. (expresionismus, futurismus, kubismus a kubofuturismus) 7. Avantgarda a její projevy II. (dada a surrealismus) 8. Próza mezi dvěma světovými válkami I.: anglicky psaná próza (modernismus, estetika Bloomsbury, „ztracená generace“) 9. Próza mezi dvěma světovými válkami II.: německy psaná próza (německá měšťanská kultura, německá židovská i nežidovská tvorba v českých zemích) 10. Próza druhé poloviny 20. století I.: existencialismus (filozofická východiska, A. Camus, J.-P. Sartre) 11. Próza druhé poloviny 20. století II.: Beat Generation (J. Kerouac, A. Ginsberg ad.) 12. Próza druhé poloviny 20. století III.: magický realismus a postmoderna (G. G. Márquez, U. Eco) 13. Postkoloniální literatura
- Literatura
- povinná literatura
- BLOOM, H. Kánon západní literatury. Praha: Prostor, 2000. info
- POSPÍŠIL, I. Světové literatury 20. století v kostce. Praha, 1999. info
- HODROVÁ, D. Hledání románu. Praha, 1989. info
- MACURA, V. Slovník světových literárních děl 1, 2. Praha, 1989. info
- doporučená literatura
- Bertens, H. - Natoli, J. Encyklopedie postmodernismu. Brno 2005. info
- HILSKÝ, M. Modernisté. Praha: Torst, 1995.
- GLABAZŇA, R. “National and Transnational Identities in Salman Rushdie’s The Moor’s Last Sigh.” In Moravian Journal of Literature and Film 4, 2 (2013): 19–34.
- BUTLER, Ch. Postmodernism: A Very Short Introduction. Oxford: Oxford University Press, 2002.
- NOVOTNÝ, V. Eseje o ruských spisovatelích. Praha: Cherm, 2006.
- ASHCROFT, B., GRIFFITHS, G., TIFFIN, H. The Empire Writes Back. London: Routledge, 2001.
- LUKAVSKÁ, E. „Zázračné reálno“ a magický realismus. Brno: Host, 2003.
- AUERBACH, E,. Mimesis. Praha, 1886. info
- Výukové metody
- Přednáška.
- Metody hodnocení
- Průběžná četba. Písemná práce. Písemný test.
- Informace učitele
- Zkušební okruhy: 1) Umělecké a myšlenkové koncepce 18. století (filozofické a beletristické dílo Voltairovo, význam encyklopedistů, specifické postupy v prózách J. J. Rousseaua, anglický sentimentalismus, žánrové různotvary v románu 18. století - gotický román, román výchovný, román filozofický apod.) Osvícenství v americké literatuře 2) Pojetí romantismu v americké a evropské literatuře (rozpor "ducha a světa", inovace v žánrech a pojetí lyriky, generační hlediska, konfesionální aspekty, velká historická vyprávění, záliba v exotismu apod.) Anglické a britské varianty romantismu: gotické prvky, transcendentalismus 3) Cesty románu 19. století (obraz měnícího se světa u anglických, amerických, francouzských a ruských romanopisců, pojetí naturalistického románu u E. Zoly, americká varianta naturalismu) 4) Moderna druhé poloviny 19. století (umělecké inovace v básnickém výrazu u Baudelaira, prokletých básníků a symbolistů, formování nové estetiky v díle J.-K. Huysmanse a Oscara Wildea) 5) Avantgarda - program nového umění (specifika jednotlivých směrů: futurismus, expresionismus, dada, surrealismus apod., jejich představitelé) 6) Angloamerický modernismus: Imagismus a Vorticismus Ezry Pounda, impresionismus Virginie Woolfové, epifanie v tvorbě Jamese Joyce. 7) Imaginace groteskního světa u německy píšících autorů (zejm. F. Kafka a R. Musil) a hledání existencialistických východisek (J.-P- Sartre, A. Camus, S. de Beauvoir) 8) Některé tendence ve světové literatuře druhé poloviny 20. století (Beat Generation - A. Ginsberg, J. Kerouac, rozvoj románu v latinsko-amerických literaturách - pojetí magického realismu u G. Garcíi Márqueze, magický realismus v americké židovské literatuře: Bernard Malamud, vymezení postmoderny v textech U. Eca)
- Další komentáře
- Studijní materiály
- Statistika zápisu (zima 2022, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/zima2022/UBKCJLBP15