FU:APZPB044 Elektronické obvody a systémy - Informace o předmětu
APZPB044 Elektronické obvody a systémy
Fyzikální ústav v Opavěléto 2021
- Rozsah
- 2/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- RNDr. Daniel Charbulák, Ph.D. (přednášející)
Ing. Miroslav Vala, CSc. (přednášející) - Garance
- RNDr. Daniel Charbulák, Ph.D.
Fyzikální ústav v Opavě - Předpoklady
- (FAKULTA(FU) && TYP_STUDIA(B))
Úspěšné zvládnutí předmětu "Snímače a měření fyzikálních veličin" - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Monitorování životního prostředí (program FU, APFYZB)
- Cíle předmětu
- Předmět volně navazuje na základy polovodičových součástek v kurzu „Snímače a měření fyzikálních veličin“ a rozšiřuje téma na navrhování jednoduchých elektronických obvodů. V další části jsou probírány komplexnější analogová a analogově/číslicové elektronická zapojení používaná v měřících a regulačních systémech.
- Osnova
- 1. Diody a diodové usměrňovače. Stabilizace napětí Zenerovou diodou. Bipolární tranzistory, nastavení a stabilizace pracovního bodu jedno-tranzistorového zesilovače. Vlastnosti základních zesilovacích stupňů a jejich řazení ve vícestupňové zesilovače. Zesilovací stupně se stejnosměrnou a střídavou vazbou, aplikace ss, nf a vf. Základní výkonové nf aplikace s tranzistory zesilovače ve třídě A, B, AB. Tranzistorový omezovač. Sériové stabilizátory napětí. Klopné obvody s bipolárními tranzistory - (astabilní, monostabilní).
- 2. Unipolární tranzistory J FET a MOS FET. Specifika činnosti tranzistorů řízených polem. Charakteristické parametry. Charakteristiky tranzistorů FET. Oblast obohacení a ochuzení. Základní zapojení tranzistorů FET. Výkonové tranzistory FET charakteristika, základní vlastnosti a porovnání s bipolárním tranzistorem, aplikace.
- 3. Spínací polovodičové součástky s více přechody a jejich VA charakteristiky. Tyristor a triak. Základní vlastnosti, VA charakteristiky. Zapínání a vypínání tyristorů. Základní zapojení a použití.
- 4. Operační zesilovače (OZ). Základní vlastnosti a parametry ideálního a reálného OZ. Základní zapojení s OZ jako zesilovače, operačního usměrňovače a pro realizaci matematických operací na elektrických signálech (sčítání, odčítání, násobení, dělení, logaritmus). Integrace a derivace a složené funkce. Diferenciální zesilovací stupeň s OZ. Realizace dolní, horní a pásmové propusti.
- 5. Převodníky analogových a číslicových signálů. Vlastnosti převodníků. Počet kvantovacích hladin, bitová šířka, rozsah, rozlišovací schopnost, přesnost převodníku. Typy používaných kódů. Chyby převodníků. Paralelní převodníky: s proudovým a napěťovým výstupem, s přepínatelnými rezistorovými sítěmi. Sériové převodníky. Převodníky s nepřímým převodem. Převodníky s postupnou komparací. Kompenzační převodníky: sledovací, s postupnou proximací, s vyrovnáním náboje. Integrační převodníky: s mezipřevodem na kmitočet a interval. Speciální převodníky. Převodníky napětí na kmitočet: převodník s MKO a referenčním zdrojem.
- Literatura
- povinná literatura
- Brandštetter P. Elektronika. Skripta VŠB, Ostrava, 1991.
- Sobotka. Přehled číslicových systému. Praha, 1981.
- Vrba. Teorie vzájemného převodu. Brno, 2010.
- doporučená literatura
- J. Stránský a kol. Praha. Polovodičová technika I., II. 1973–82, SNTL, Praha, 1973.
- Peček Jiří. Elektronika v kostce. BEN, 2002. ISBN 80-86056-80-5.
- M. Vala. Základy elektrotechniky a elektroniky - úvod do teorie obvodů. Ostravská univerzita, 2002.
- Láníček Robert. Elektronika, obvody – součástky – děje. BEN, 1999. ISBN 80-860-5625-2.
- Výukové metody
- Přednášky Cvičení Individuální konzultace
- Metody hodnocení
- Účast na cvičení 75 %, vypracování zadaných seminárních prací ze cvičení, úspěšné zvládnutí písemné i ústní části zkoušky.
- Další komentáře
- Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
- Statistika zápisu (léto 2021, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fu/leto2021/APZPB044