UPPVIP026 Odborná praxe I

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2024
Rozsah
0/1/104. Seminář 13 + 104 HOD/SEM. 5 kr. Ukončení: z.
Vyučující
PhDr. Vladimíra Kocourková, Ph.D. (cvičící)
Garance
Ústav pedagogických a psychologických věd – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: PhDr. Edita Ondřejová, Ph.D.
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
UPPVIP026/A: každý sudý čtvrtek 8:05–9:40 C202, V. Kocourková
Předpoklady
FAKULTA(FVP) && TYP_STUDIA(B) && FORMA(P)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Odborná praxe se skládá z vlastní odborné praxe a semináře , v němž budou studenti moci reflektovat své zkušenosti z jednotlivých zařízení. Součástí semináře bude také metodické vedení studentů v přípravě na přímou práci s klienty.
Odborná praxe I seznamuje studenta se zásadami, principy a organizací práce ve vybraném zařízení (školní družina, školní klub, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež). Studenti se naučí vést volnočasové aktivity a aplikovat v praxi získané znalosti z oblasti vedení skupiny, stanovení pedagogických cílů, volby a realizace metod a forem práce s dětmi a mládeží, a to s ohledem na pedagogické a psychologické zákonitosti vývoje dětí a mládeže. Student se naučí reagovat na aktuální potřeby dětí nebo problémové situace. Smyslem je připravit studenta na to, aby byl schopen samostatně připravit a realizovat volnočasový program a posléze provést jeho vyhodnocení, příp. realizovat vyučovací a doučovací aktivity.
V průběhu praxe student realizuje zadané aktivity podle manuálu praxe.
Student pořizuje ze své praxe Deník praxe, který obsahuje mj. vlastní evaluaci odborné praxe, popis jednotlivých dnů v zařízení, osobní poznámky, deskripci zařízení a prostředí z hlediska pedagogizace prostředí.
Výstupy z učení
Výstupy z učení. Odborné znalosti: Osvojí si základní terminologii užívanou v této oblasti včetně didaktické. Odborné dovednosti: Student bude umět koncipovat a realizovat volnočasový program a aktivity především nespecifické primární prevence pro děti či mládež se zohledněním jejich vývojových specifik včetně autoevaluace. Obecná způsobilost: Student se dokáže orientovat v nabídce zařízení zabývajících se volným časem dětí a mládeže. Naučí se komunikovat s cílovou skupinou s přihlédnutím k jejím vývojovým zvláštnostem.
Osnova
  • Odborná praxe se skládá z vlastní odborné praxe a semináře. Seminář: - reflexe své zkušenosti zjednotlivých zařízení, - metodické vedení studentů v přípravě na přímou práci s dětmi, - rozšíření teoretických znalostí a především praktických zkušeností - aplikace aktivit z oblasti nespecifické primární prevence rizikového chování v jednotlivých typech zařízení, - analýza zvoleného postupu řešení problémových situací 1. Úvodní informace k praxi. 2. Obsahová náplň praxe - náplně práce a cílové skupiny. 3. Metodika herních činností a aktivit v rámci praxe. 4. Možnosti primární prevence rizikového chování (nespecifické i specifické) v jednotlivých typech zařízení. 5. Průběžná příprava aktivit v rámci praxe (časová dotace, struktura a obsah přípravy, práce se skupinou) 6. Možnosti řešení nestandardních situací. 7. Analýza a hodnocení realizovaných praxí.
Literatura
    povinná literatura
  • ČAPEK, R. Moderní didaktika. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-80-247-3450-7. info
  • HÁJEK, B. a kol. Školní družina. 3., aktualiz. vyd. Praha: Portál, 2011. ISBN 978-80-7367-900-2.
  • KOTRBA, T. a LACINA, L. Aktivizační metody ve výuce: příručka moderního pedagoga. 3. vyd. Brno: Barrister & Principal, 2015. ISBN 978-80-7485-043-1.
  • Minimální preventivní program konkrétní školy, na které student vykonává praxi.
  • MIOVSKÝ, M. a kol. Kvalita a efektivita v prevenci rizikového chování dětí a dospívajících. Praha: Klinika adiktologie 1. LF UK v Praze a VFN v Praze, 2015. ISBN 978-80-7422-391-4.
  • Školní vzdělávací program (vč. ŠVP školní družiny) konkrétní školy, na které student vykonává praxi.
    doporučená literatura
  • MILLER, T. W. School Violence and Primary Prevention. New York: Springer, 2008. ISBN 978-0-387-75660-8.
  • PÁVKOVÁ, J. Pedagogika volného času. Praha: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, 2014. ISBN 978-80-7290-666-6.
  • PETILLON, H. 1000 her pro školy, kroužky a volný čas: od Atomů po Život na ostrově. Brno: Edika, 2013. ISBN 978-80-266-0095-4.
  • ZORMANOVÁ, L. Výukové metody v pedagogice. Praha: Grada, 2012. ISBN 978-80-247-4100-0. info
Výukové metody
Dialogické
Metody hodnocení
zápočet: je udělen za splnění docházky na praxi, stanovených povinností a kladného hodnocení praxe školitelem
Informace učitele
Zápočet bude udělen za splnění podmínek praxe uvedených ve zvláštním dokumentu, aktivní účast na semináři, kladné hodnocení z praxe a zpracovaný deník z praxe v zadaném rozsahu, struktuře a kvalitě.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2019, zima 2021, zima 2022, zima 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/zima2024/UPPVIP026