FVP:UPPVJK003 Základy psychologie - Informace o předmětu
UPPVJK003 Základy psychologie
Fakulta veřejných politik v Opavězima 2023
- Rozsah
- 10/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Mgr. et Mgr. Marta Kolaříková, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- Mgr. et Mgr. Marta Kolaříková, Ph.D.
Ústav pedagogických a psychologických věd – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: PhDr. Edita Ondřejová, Ph.D. - Rozvrh
- Pá 6. 10. 8:05–10:30 C312, Pá 20. 10. 8:05–9:40 C312, Pá 10. 11. 8:05–9:40 C312, Pá 1. 12. 8:05–10:30 C312
- Předpoklady
- FAKULTA(FVP) && TYP_STUDIA(B) && FORMA(K)
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- Edukační péče o seniory (program FVP, EPOS)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je poskytnout studentům poznatkový základ z obecné psychologie a psychologie osobnosti. Student se seznámí se základními pojmy používanými při charakteristice jednotlivých psychických procesů, psychických stavů, psychických vlastností člověka a s metodami psychologického výzkumu. Získá informace o kognitivním systému osobnosti (vnímání, paměť, pozornost představy, fantazie, myšlení, inteligence, emoce atd.). Bude umět aplikovat poznatky týkající se exogenních a endogenních teorií osobnosti, typologie osobnosti, temperamentu, aktivačních a seberegulačních vlastností osobnosti. Hlavním cílem tohoto kurzu je vytvořit teoretický a praktický základ pro další studium speciálních a aplikovaných psychologických disciplín, pedagogiky, sociální práce, sociální patologie a dalších příbuzných oborů nezbytných pro poradenskou činnost budoucích pracovníků pomáhajících profesí, především v oblasti edukační péče pro seniory.
- Výstupy z učení
- Oborové znalosti:Student získá a prokáže znalost základních psychologických pojmů, umí charakterizovat podstatné znaky jednotlivých psychických procesů, stavů a vlastností jedince, pochopí zákonitosti a podmíněnost poznávacích procesů jako vnímání, myšlení, paměť, řeč, komunikace atd. Prokáže znalosti zvláštností v emocionální a volní sféře člověka (především v období stárnutí a stáří). Prokáže znalost základních teorií osobnosti, umí charakterizovat podstatné determinanty utváření osobnosti, zejména roli biologických a sociálních faktorů. Student bude schopen porozumět problematice struktury a dynamiky osobnosti, naučí se orientovat v jednotlivých složkách osobnosti (například jak je možno osobnost motivovat a jak lze stimulovat její rozvoj). Bude schopen pochopit, analyzovat, hodnotit a interpretovat chování a prožívání osobnosti člověka.
Oborové dovednosti: Student se dokáže orientovat v různých teoriích osobnosti a použít osvojené poznatky při práci s klienty s důrazem na jednotlivce v období stárnutí a stáří. Spolehlivě se orientuje v relevantní odborné literatuře, dokáže vyhledat, interpretovat a aplikovat získané informace v poradenské práci se seniory praxi. Je schopen propojit získané poznatky s potřebami praxe v rámci studovaného programu. Dokáže aplikovat biologické, sociální i osobní determinanty při utváření a formování osobnosti člověka (s důrazem na chování a prožívání stárnoucích a starých lidí). Student je schopen vnímat význam biologických a sociálních determinant v procesu utváření osobnosti s možnými riziky vzniku sociálně patologických jevů.
Obecné způsobilosti: Absolvováním předmětu bude student způsobilý nejen využívat své vědomosti a dovednosti při konkrétní práci s klienty (především v období stárnutí a stáří), ale bude způsobilý adekvátně a odborně i v rámci poradenských, pracovních a odborných týmů. Získanou způsobilostí je schopnost aplikace získaných vědomostí, dovedností a schopností v rámci každodenního života svých klientů včetně řešení jejich aktuálních problémů. Osvojí si kritický přístup k předkládaným postupům, je schopný aktivní reflexe a rozboru vlastní práce. Prostřednictvím metod ve výuce předmětu student podporuje rozvoj kritického myšlení, kreativitu a způsobilost rozhodovat se odborně, správně, samostatně a odpovědně. - Osnova
- 1. Předmět, cíle, činitelé psychologie. Postavení psychologie v systému věd
- 2. Základní pojmy obecné psychologie (psychika, psychické obsahy, procesy a stavy, chování a prožívání)
- 3. Směry moderní psychologie
- 4. Metody psychologického výzkumu
- 5. Kognitivní systém osobnosti: Senzorické procesy. Vnímání. Pozornost
- 6. Kognitivní systém osobnosti: Paměť. Představy. Fantazie
- 7. Kognitivní systém osobnosti: Myšlení. Inteligence
- 8. Emoce a jejich význam pro život člověka. Determinace, druhy a funkce emocí
- 9. Psychologie osobnosti. Pojem JÁ. Endogenní a exogenní teorie osobnosti
- 10. Typologie osobnosti
- 11. Aktivačně motivační vlastnosti osobnosti (motivace, potřeby, zájmy, aspirace)
- 12. Seberegulační vlastnosti osobnosti
- 13. Temperament. Charakter a morálka
- Literatura
- povinná literatura
- BLATNÝ, M. a kol. Psychologie osobnosti: hlavní témata, současné přístupy. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-247-3434-7. info
- KOLAŘÍKOVÁ, M. Obecná psychologie a psychologie osobnosti. Studijní text [online]. Opava: Slezská univerzita v Opavě, Fakulta veřejných politik v Opavě, 2018. Dostupné z: https://elearning.slu.cz/course/view.php?id=158
- NAKONEČNÝ, M. Obecná psychologie. Praha: Stanislav Juhaňák - Triton, 2015. ISBN 978-80-7387-929-7.
- PLHÁKOVÁ, A. Učebnice obecné psychologie. Praha: Academia, 2005. ISBN 80-200-1387-3. info
- VÁGNEROVÁ, M. Obecná psychologie: dílčí aspekty lidské psychiky a jejich orgánový základ. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2016. ISBN 978-80-246-3268-1.
- VAŠUTOVÁ, M.a V.JEŽKOVÁ.Didaktika psychologie-vybrané kapitoly. Ostrava: FF OU, 2015. 214 s. ISBN 978-80-7464-681-2.
- doporučená literatura
- HILL, G. Moderní psychologie. Praha: Portál, 1998. ISBN 80-7178-641-1. info
- CHARA, T. aK. C. SHUKLA.General Psychology. Hardcover: Commonwealth Publisher, 2005. ISBN 8171699022.
- ŘÍČAN, P. Psychologie osobnosti: Obor v pohybu. 6. revidované a doplněné vydání. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-247-3133-9. info
- ŘÍČAN, P. Psychologie. Vyd. 4. Praha: Portál, 2013. 300 s. ISBN 978-80-262-0532-6.
- VAŠUTOVÁ, M. a V.KOPUNIČOVÁ. Kybernetická šikana a formy rizikového chování jako fenomén digitálních médií. In:Zvládanie záťaže v kontexte sociálnej práce: Podoby vnútorných i vonkajších faktorov zvládania záťaže z pohľadu teorie i praxe sociálnej práce.
- Výukové metody
- Teoretická příprava
- Metody hodnocení
- Studenti průběžně konzultují probíraná témata i podněty k samostudiu. Písemná zkouška ze všech probíraných témat sylabu předmětu v IS SU. Termíny zveřejněny.
- Informace učitele
- Během semestru proběhne 12 hodinový tutoriál, jehož součástí je vysvětlení obtížných částí učiva. Student při průběžném studiu využívá studijní oporu, řídit se interaktivní osnovou předmětu a využívat kromě doporučené literatury i přiložené PPT jako ORIENTAČNÍ pomůcku při přípravě na zkoušku. Student může průběžně konzultovat individuálně studovaná témata předmětu prostřednictvím elektronické pošty, individuálních nebo skupinových konzultací. Konzultační den pro osobní konzultace je pátek po předchozí domluvě.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/zima2023/UPPVJK003