UPPVBP059 Sexuální výchova pro SP

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2016
Rozsah
1/1/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. PhDr. PaedDr. Kamil Janiš, CSc. (přednášející)
doc. PhDr. PaedDr. Kamil Janiš, CSc. (cvičící)
Garance
doc. PhDr. PaedDr. Kamil Janiš, CSc.
Ústav pedagogických a psychologických věd – Fakulta veřejných politik v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je pochopit základní znalosti z níže uvedených témat s důrazem na nutnost individualizovaného a současně celostního přístupu při působení na jednotlivce nebo skupinu. Dalším cílem je vybavit studenty řadou praktických dovedností, které jim umožní úspěšně zvládnout i náročné výchovně vzdělávací situace. Student bude schopen využít širokou teoretickou základnu z oblasti výchovy, psychologie výchovy pubertální, postpubertální a adolescentní mládeže, včetně instrumentálního arzenálu chování a dovedností z praktických výchovných situací z hlediska současných potřeb výchovy. Získané znalosti a zkušenosti bude moci uplatnit například při koncipování výchovných programů, preventivních programů apod. Obsah předmětu se zabývá úskalími spojenými s lidskou sexualitou. Problematiku rozebírá z pohledu společenského (medializace komercionalizace sexu), pedagogického (sexuální osvěta versus sexuální výchova, metodika práce s jednotlivými skupinami), medicínského (kontracepce, interrupce, pohlavně přenosné choroby, zejména pak HIV/AIDS, sexuální deviace) a právního (právní podklad, zneužívání dětí, sexuální agrese atd.). Koncepce předmětu je sestavována pro co nejširší praktické využití v rámci výchovného poradenství. Navíc teoretický základ je doplněn mnoha praktickými radami a návody, jak v konkrétních situacích odborně a metodicky postupovat (vč. souladu s právním řádem). Předmět umožňuje blíže pochopit a orientovat se v základní terminologii a zaujmout postoj k vybraným společenským projevům sexuálního chování. Zvláštnosti předmětu je prezentace vybraných problémů z dějin lidské sexuality. Nedílnou součástí předmětu jsou doplňující semináře. Výstupy z učení: Odborné znalosti: Student získá základní informace nezbytné pro orientaci v oblasti lidské sexuality a sexuální výchovy, které představují další akceleraci vybraných témat z předmětu teorie výchovy a sociální patologie. Odborné dovednosti: Student se dokáže orientovat v oblasti lidské sexuality a sexuální výchovy a bude umět teoreticky vyargumentovat jednotlivé složky a subsložky výchovy, a to na pozadí současného stupně poznání. Spolehlivě se orientuje v relevantní odborné literatuře, dokáže vyhledat, interpretovat a aplikovat získané informace v praxi. Je schopen propojit získané poznatky s potřebami praxe oboru. Obecná způsobilost: Student získá způsobilost k vypracování samostatného textového materiálů (referát, přednáška, seminární práce, Powerpointová prezentace) z oblasti složek a vybraných subsložek výchovy a prezentovat výstup před spolužáky (veřejností) na aktuální téma z oblasti sexuální výchovy a zaměřeného na sociální patologii a prevence.
Osnova
  • 1. Lidská sexualita, vymezení základních pojmů. Vývoj pohledů na projevy sexuálního chování v minulosti. Současné společenské trendy (medializace a komercionalizace sexu), nástin problematiky.
    2. Sexuální osvěta versus sexuální výchova. Současné směry sexuální výchovy. Sexuální výchova: základní vymezení.
    3. Obsah sexuální výchovy - konkretizovat pro jednotlivé věkové kategorie. Metody a prostředky sexuální výchovy.
    4. Motivy zavedení sexuální výchovy do intencionální výchovy. Principy sexuální výchovy.
    5. Nejnovější trendy v antikoncepci a antikoncepčním chování. Strategie vhodné volby antikoncepce pro jednotlivé skupiny - praktická doporučení. Novinky v mužské a ženské antikoncepci.
    6. Medicínské, etické, společenské a právní aspekty přerušení těhotenství.
    7. Pohlavně přenosné choroby. HIV/AIDS, jejich prevence.
    8. Sexuální agrese a její formy (sexuální zneužívání dětí, znásilnění, týrání atd.) - základní medicínský a právní rozbor problematiky.
    9. Parafilie - základní přehled. Prostituce, pornografie jako společensky nežádoucí projev se sexuálním podtextem.
    10. Specifika sexuality jednotlivých skupin handicapovaných dětí a specifika sexuální osvěty a výchovy. Práce s rodiči handicapovaných dětí.
    11. Sex a paragrafy - právní minimum. Sexuální obtěžování. Domácí sexuální násilí.
    12. Výchovné poradenství - řešení přestupků a deliktů.
    13. Pojetí sexuální (pohlavní) výchovy v minulém století po vzniku Československé republiky.
Literatura
    povinná literatura
  • UZEL, R., KOVÁŘ, P. Antikoncepční otazníky. Ostrava: Kovář, Petr - CAT Publishing, 2010. ISBN 978-80-904290-0-0. info
  • WEISS, P. Sexuální zneužívání dětí. Praha: Grada Publishing, 2005. ISBN 80-24709-29-5. info
  • JANIŠ, K. Úvod do sexuální výchovy. Opava: Slezská univerzita, 2005. ISBN 80-7248-305-6. info
  • ZVĚŘINA, J. Sexuologie (nejen) pro lékaře. Brno: CERM, 2003. ISBN 80-7204-264-5. info
  • WEISS, P. Sexuální deviace. Praha: Portál, 2002. ISBN 80-7178-634-9. info
    doporučená literatura
  • VANÍČKOVÁ E. Dětská prostituce. 2. dopl. a aktualiz. vyd. Praha: Grada Publishing, 2007. ISBN 978-80-247-2218-4. info
  • JANIŠ, K., MARKOVÁ, D. Příspěvek k základům sexuální výchovy. Hradec Králové: Gaudeamus, 2007. ISBN 978-80-7041-621-1. info
  • JANIŠ, K., ČÍŽKOVÁ, Š. Slovník frekventovaných pojmů k rodinné a sexuální výchově. Hradec Králové: Gaudeamus, 2007. ISBN 978-80-7041-153-7. info
  • JANIŠ, K. Sexuální výchova - příspěvek k teorii a praxi. Hradec Králové: Gaudeamus, 2002. ISBN 80-7041-377-8. info
  • SIELERT, U., et al. Sexuální výchova: kniha netradičních metod výuky. Praha: Trizonia, 1994. ISBN 80-85573-36-9. info
Výukové metody
Demonstrace dovedností
Metody hodnocení
Zápočet
Informace učitele
Podmínkou k udělení zápočtu je vypracování seminární práce na konkrétní a aktuální téma z oblasti lidské sexuality a sexuálního chování. Vybraná témata budou prezentována před kolektivem spolužáků a obhajována.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2014, zima 2015, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020.