UPPVIP076 Dobrovolnická praxe I

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2024
Rozsah
0/4/36. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. PaedDr. Tatiana Matulayová, PhD. (cvičící)
Garance
Ústav pedagogických a psychologických věd – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: PhDr. Edita Ondřejová, Ph.D.
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
UPPVIP076/A: Po 30. 9. 9:45–13:00 C204, T. Matulayová
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 20 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 8/20, pouze zareg.: 0/20
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je umožnit studentům získat dobrovolnickou zkušenost. V rámci kurzu studenti budou reflektovat dobrovolnickou zkušenost a její přínosy ve vztahu k osobnostnímu a profesnímu růstu. Předmět si klade za cíl podpořit občanskou angažovanost studentů a současně jim umožnit vyzkoušet si dobrovolnictví.
Výstupy z učení
Student bude po absolvování předmětu schopen: - objasnit společenský význam i osobní přínos dobrovolnictví, - aplikovat poznatky získané teoretickým studiem v praxi, - identifikovat překážky v zapojování lidí do dobrovolnictví, - kriticky reflektovat limity dobrovolnictví zejména v školství, zdravotnictví nebo sociálních služeb, - reflektovat osobní a profesní přínos vykonané dobrovolnické aktivity.
Osnova
  • 1. Dobrovolnictví - co je a co není dobrovolnictví? Základní znaky. Formální dobrovolnictví. 2. Práva a povinnosti dobrovolníka. 3. Znaky kvalitního dobrovolnického programu/dobrovolnické organizace. 4. Dobrovolnické příležitosti v regionu.
Literatura
    povinná literatura
  • MATULAYOVÁ, T., JURNÍČKOVÁ, P., DOLEŹEL, J. a kol. Motivace k dobrovolnictví. Olomouc: vydavatelství UP, 2016.
  • Frič, Pavol, Martin Vávra. 2012. Tři tváře komunitního dobrovolnictví: neformální pomoc, organizovaná práce a virtuální aktivismus. Praha: Agnes.
  • Zákon č. 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě.
  • Frič, Pavol, Pospíšilová Tereza a kol. Vzorce a hodnoty dobrovolnictví v české společnosti na začátku 21. století. Praha: Agnes, Hestia, 2010
  • HRUŠKA, L.; HRUŠKOVÁ, A.; TOŠNER, J.; PILÁT, M. a kol. Analýza o stavu dobrovolnictví v zahraničí a ČR. Ostrava: ACCENDO. 2018.
    doporučená literatura
  • MONČEKOVÁ, Martina. Dobrovolnictví v salesiánském poslání: identita a směrnice salesiánského misijního dobrovolnictví. Praha: Salesiáni Dona Boska, 2020.
Výukové metody
přednáška, diskuze
Metody hodnocení
Písemná reflexe dobrovolnické praxe (36 hodin)
Informace učitele
Na začátku semestru se uskuteční výukový blok, v rámci kterého studenti získají základní poznatky o dobrovolnictví jako formě občanské participace, ale i nástroje osobnostního a profesního růstu. Obeznámí se s právy a povinnostmi dobrovolníka a rolí koordinátora dobrovolníků. Seznámí se také s aktuální nabídkou dobrovolnictví v regionu. Následně studenti absolvují dobrovolnickou aktivitu v rozsahu 36 hodin. Zpracují podle předem připravené struktury písemnou sebereflexi.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/zima2024/UPPVIP076