OPF:SVBKMSV Metody sociologického výzkumu - Informace o předmětu
SVBKMSV Metody sociologického výzkumu
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinéléto 2013
- Rozsah
- Přednáška 12 HOD/SEM. 6 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Ing. Štefan Hečko (přednášející)
doc. PhDr. Vojtěch Malátek, CSc. (přednášející)
Ing. Radim Řihák (přednášející)
Mgr. Dagmar Svobodová, Ph.D. (přednášející) - Garance
- doc. PhDr. Vojtěch Malátek, CSc.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Předpoklady
- ( EVSBASOC Sociology || EVSBESOC Sociologie || EVSBKSOC Sociologie || EVSBPSOC Sociologie || SVBASOC Sociology || SVBESOC Sociologie || SVBKSOC Sociologie || SVBPSOC Sociologie ) && ( INMBASTA Statistics || INMBESTA Statistika || INMBKSTA Statistika || INMBPSTA Statistika || MMEBASTA Statistics || MMEBESTA Statistika || MMEBKSTA Statistika || MMEBPSTA Statistika )
Podmínkou zapsání předmětu Metody sociologického výzkumu je předchozí absolvování předmětů Statistika a Sociologie. - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Evropská integrace (program OPF, B_HOSPOL)
- Veřejná ekonomika a správa (program OPF, B_HOSPOL)
- Cíle předmětu
- Výuka v předmětu Metody sociologického je zaměřená na získání schopnosti vyhledávat a získávat empirická data, porozumět jim, znát možnosti a limity jejich výpovědní schopnosti a naučit se sociologicky interpretovat nesystematické informace. Předmět je završen pilotním projektem sociologického výzkumu na rámcové téma (možnost návaznosti na téma bakalářské práce). V přednáškách se studenti seznamují se základy teorie, principy kvantitativního a kvalitativního přístupu zkoumání a s výzkumnými metodami a technikami. Studenti se učí porozumět funkcím základních prvků procedury empirického výzkumu (hypotéza, znaky a jejich operacionalizace, způsob výběru, základní a výběrový soubor) a jsou seznámeni se základy statistického zpracování dat, včetně principů třídění druhého stupně. Studenti vypracují pilotní projekt výzkumu. Pilotní projekt sociologického výzkumu bude vytvářen v rámci samostudia. Cílem pilotního projektu sociologického výzkumu je průprava na realizaci průzkumných aktivit v rámci řešení bakalářské práce (nebo jiného typu odborné práce).
- Osnova
- 1. Charakteristika sociologického výzkumu
2. Druhy sociologického výzkumu a výzkumných procedur
3. Organizace sociologického výzkumu
4. Charakteristika pozorování a rozhovoru, jejich praktické provádění
5. Dotazování a jeho použití při získávání sociologických informací
6. Statistická procedura v sociologickém výzkumu
7. Kvantifikace v sociologickém výzkumu
8. Aplikace statistických postupů v sociologickém výzkumu
9. Technika studia dokumentů v sociologickém výzkumu
10. Anketa v sociologickém výzkumu
11. Komunikační výzkum
12. Sociometrie
13. Aplikace sociologického výzkumu při výzkumu trhu
ad 1) Místo výzkumu ve vědeckém poznání. Objekt, předmět a cíl sociologického výzkumu. Výzkum jako poznávací proces. Základní a výběrový soubor.
ad 2) Druhy sociologického výzkumu a jeho funkce. Metody, procedury a techniky sociologického výzkumu. Druhy výzkumných procedur a jejich hodnocení.
ad 3) Přípravná fáze sociologického výzkumu. Projekt výzkumu (úvodní studie). Formulace výzkumného problému a pracovních hypotéz. Ověření projektu výzkumu - předvýzkum. Sběr empirických údajů.
ad 4) Charakteristika pozorování. Druhy pozorování. Metodika přípravy a provedení pozorování. Záznam pozorování. Možnosti ověřování výsledků pozorování. Použití rozhovoru jako jedné z technik dotazování. Formy rozhovoru. Zásady k praktickému provádění rozhovoru a pro chování tazatele.
ad 5) Charakteristika dotazníku a možnosti jeho použití. Konstrukce dotazníku (úvodní strana dotazníku, rozsah, stylistická a grafická úprava, uspořádání a obtížnost otázek, formulace dotazníkových otázek, klasifikace dotazníkových otázek). Průvodní dopis k dotazníku.
ad 6) Význam a místo statistické procedury v poznávacím procesu výzkumu. Její varianty. Výběrové šetření a jeho provádění. Různé výběrové postupy. Statistické třídění jako analýza prvního stupně a prostředky statistického popisu.
ad 7) Proces kvantifikace. Znaky nominální a ordinální. Znaky kvantitativní měřitelné. Základní druhy stupnice. Stupnice dichotomické a trichotomické. Stupnice a přímé měření. Nepřímé měření a sociologické ukazatele.
ad 8) Statistické řady, střední hodnoty a měření variability, základy statistické teorie vztahů, korelace podle pořadí a míry sdruženosti a statistická indukce, pořadová korelace. Sdruženost a použití testu chí-kvadrát. Analýza rozptylu. Zásady a druhy statistické indukce. Statistické odhady. Zásady a funkce odhadů. Odhady hlavních číselných charakteristik. Statistické hypotézy a jejich testování.
ad 9) Druhy dokumentů a operace s nimi. Přednosti a nevýhody studia dokumentů. Osobní dokumenty. Úřední dokumenty. Tištěné a další materiály hromadného předávání informací. Obsahová analýza. Sekundární analýza.
ad 10) Faktory efektivnosti ankety. Typy a znaky anket. Některé chyby při formulaci anketních otázek. Uplatnění ankety ve výzkumu politického chování. Hodnocení a rozšiřování ankety.
ad 11) Vznik a rozvoj komunikačního výzkumu. Předmět komunikačního výzkumu. Metody zkoumání vlivu masových komunikačních prostředků na společenské vědomí, socializaci a enkulturaci člověka. Zkoumání funkcí masové komunikace na propagaci, reklamu, sociální kontrolu, zábavu a rekreaci.
ad 12) Sociometrie jako technika a možnosti jejího použití při studiu malých sociálních skupin. Vazba na teorii rolí. Sociogram a jeho konstrukce. Realizace techniky sociometrie v praxi a její hodnocení. Využití sociometrie v sociální a ekonomické praxi.
ad 13) Předmět výzkumu trhu. Výzkum objektů trhu (tzv. ekoskopický výzkum). Výzkum subjektů trhu (tzv. demoskop
- 1. Charakteristika sociologického výzkumu
- Literatura
- povinná literatura
- REICHEL, J. Kapitoly metodologie sociálních výzkumů. Praha: Grada Publishing, 2009. ISBN 978-80-247-3006-6. info
- PUNCH, K. F. Základy kvantitativního šetření. Praha: Portál, 2008. ISBN 80-7367-381-9. info
- HENDL, J. Kvalitativní výzkum. Základní metody a aplikace. Praha, vydavatelství Portál, 2005. ISBN 80-7367-040-2. info
- DISMAN, M. Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha: Karolinum, 2002. ISBN 80-7184-141-2. info
- MALÁTEK, V. Metodologie marketingového výzkumu. Karviná: SU OPF, 2001. ISBN 80-7248-119-3. info
- doporučená literatura
- DENZIN, N. K., LINCOLN, I.S. Metody badań jakościowych. Warszawa: Vydawnictwo naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-15877-4. info
- PUNCH, K. F. Úspěšný návrh výzkumu. Praha: Portál, 2008. ISBN 80-7367-468-7. info
- KOZEL, R. a kol. Moderní marketingový výzkum. Praha: Grada Publishing, a.s., 2006. ISBN 80-247-0966-X. info
- MORGAN, D. L. Ohniskové skupiny jako metoda kvalitativního výzkumu. Brno - Boskovice: Albert, 2001. ISBN 80-85834-77-4. info
- SURYNEK, A., KOMÁRKOVÁ, R., KAŠPAROVÁ, E. Základy sociologického výzkumu. Praha: Management Press, 2001. ISBN 80-7261-038-4. info
- RAMÍK, J., ČEMERKOVÁ, Š. Statistika A. Učební text. Karviná: OPF SU, 2000. ISBN 80-85879-43-3. info
- MALÁTEK, V., POLONSKÝ, D. Metody sociologického výzkumu. Karviná: SU OPF, 1998. ISBN 80-7248-015-4. info
- Výukové metody
- Individuální konzultace
Demonstrace dovedností
Samostudium studentů - Metody hodnocení
- Kombinovaná zkouška
- Informace učitele
- Zpracování pilotního projektu sociologického výzkumu, studium literatury a příprava ke zkoušce.
Aktivity Náročnost [h] Konzultace 6 Ostatní studijní zátěž 122 Přednáška 6 Zkouška 40 Celkem 174 - Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2013, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2013/SVBKMSV