Rek:RU3VHISSEH Svět etnologie a historické a. - Informace o předmětu
RU3VHISSEH Svět etnologie a historické antropologie
Rektorátléto 2027
Předmět se v období léto 2027 nevypisuje.
- Rozsah
- 2/0. Ukončení: -.
Vyučováno prezenčně. - Vyučující
- Mgr. Igor Zmeták, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- Mgr. Igor Zmeták, Ph.D.
Rektorát
Kontaktní osoba: Lucie Becková
Dodavatelské pracoviště: Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Předmět si smí zapsat nejvýše 130 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/130, pouze zareg.: 0/130 - Mateřské obory/plány
- Historie - dobrodružství myšlení (program Rek, C-REK-U3V)
- Cíle předmětu
Program Historie – dobrodružství myšlení nabízí posluchačům poutavou cestu evropskými dějinami 16. až 18. století. Zaměřuje se na období výrazných proměn, kdy se utvářely nové politické systémy, hospodářské vztahy, filozofické směry i proměny náboženského a společenského života. Vedle významných historických událostí bude pozornost věnována také způsobům myšlení lidí dané doby, jejich představám o světě, stereotypům i kulturním kontaktům, které formovaly evropskou společnost napříč staletími.
Kurz přiblíží procesy kulturních změn a akulturace, které významně ovlivnily podobu moderní Evropy a představují důležitý základ pro porozumění současnému světu. Posluchači získají širší pohled na historické souvislosti a lépe porozumí tomu, jak se evropská společnost vyvíjela v oblasti politiky, hospodářství, filozofie, náboženství i každodenní mentality.
- Výstupy z učení
- Po absolvování kurzu se absolvent orientuje v historických souvislostech evropských dějin 16. až 18. století a rozumí hlavním politickým, hospodářským, filozofickým a náboženským proměnám raného novověku. Chápe, jak se v průběhu staletí formoval evropský pohled na svět, jak vznikaly a proměňovaly se stereotypy, mentality i kulturní kontakty mezi společnostmi. Získané znalosti mu umožní lépe porozumět procesům kulturních změn a akulturace, které ovlivnily vývoj moderní evropské společnosti. Dokáže kriticky reflektovat historické souvislosti, interpretovat proměny myšlení a společnosti v širším kontextu a vnímat jejich odraz v současném světě. Získané poznatky bude schopen využít nejen při dalším studiu historie a kulturních dějin, ale i při hlubším porozumění současným společenským a kulturním procesům.
- Osnova
Zahájení zimního semestru 2026/2027 - čtvrtek 24. září 2026
Zahájení letního semestru 2026/2027 - čtvrtek 18. února 2027
Svět raného novověku - Mgr. Igor Zmeták, Ph.D.
(12 týdnů, 2 hodiny týdně)
Svět etnologie a historické antropologie - Mgr. Igor Zmeták, Ph.D.(12 týdnů, 2 hodiny týdně)
- Výukové metody
- Přednáška - Aula profesora Martina Černohorského, budova Rektorátu SU
- Metody hodnocení
Absolvování všech přednášek s minimální účastí 60%
Vypracování samostatného testu na konci každého semestru- Odkaz a informace učitele
- https://uhv.fpf.slu.cz/osobni/mgr-igor-zmetak-phd/
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Výuka probíhá každý týden.
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/rek/leto2027/RU3VHISSEH