FPF:ARCHKRA049 Archeologie pravěkého a histor - Informace o předmětu
ARCHKRA049 Archeologie pravěkého a historického dolování – krajina jako surovinová základna
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavěléto 2025
- Rozsah
- 2/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Mgr. Peter Kováčik, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Peter Kováčik, Ph.D. (cvičící)
RNDr. Josef Večeřa (cvičící) - Garance
- Mgr. Peter Kováčik, Ph.D.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Předpoklady
- Pro bakalářské studenty
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Krajinná archeologie (program FPF, ARCH-bak)
- Cíle předmětu
- Účelem kursu je seznámit studenty s problematikou montánní archeologie, tj. výrazně interdisciplinárně pojatým vědním oborem zabývajícím se problematikou pravěké a středověké exploatace surovin, a to především železných, zlatých a polymetalických rud. Obsahem kursu budou rovněž základní informace o úzce souvisejících okruzích otázek: zpracování surovin, využití výrobků, mincovnictví a význam drahých kovů, obchod a směna surovin, polotovarů a výrobků, jakož i sociální a kultovní aspekty činnosti prospektorů, horníků, hutníků a dalších zpracovatelů, obchodníků, jakož i příslušníků soudobých společenských elit.
- Osnova
- 1. Úvod do problematiky montánní archeologie, dějiny bádání. 2. Terminologie a metodologie montánní archeologie, prameny výzkumu. 3. Členění montánních objektů (hornické, výrobní, ostatní). 4. Metodika výzkumu a dokumentace montánních objektů. 5. Těžba a zpracování surovin v pravěku1 – nerudné suroviny (kámen, sůl, grafit, hlína, …). 6. Těžba a zpracování surovin v pravěku 2 – rudy (zlato, měď, cín, železo). 7. Obchod a směna surovin, polotovarů a výrobků v pravěku. 8. Těžba regálních kovů ve středověku. 9. Těžba ostatních rud a nerudných surovin ve středověku. 10. Obchod a směna surovin, polotovarů a výrobků ve středověku. 11. Výpovědní hodnota hornických objektů (terénní dokumentace – intepretace). 12. Zpracovatelské areály. 13. Hornická sídliště a města.
- Literatura
- povinná literatura
- Nováček, K. (ed): Těžba a zpracování drahých kovů: sídelní a technologické aspekty. Mediaevalia archaeologica 6. Praha – Brno – Plzeň 2004.
- Agricola, J.: Dvanáct knih o hornictví a hutnictví – De re MetallicaLibri XII, Basileae MDLVI. Ostrava 2001.
- Večeřa, J. a kol.: Návrh popisu a vyhodnocení historických hornických děl. Česká geologická služba Praha. 392 s. 2021.
- doporučená literatura
- Vosáhlo, J.: Metody vyhledávání a průzkumu stříbrorudných ložisek v rozmezí 13. až 18. století (se zřetelem k jihlavskému rudnímu revíru). Stříbrná Jihlava 1996, Jihlava 1996, s. 29-44.
- Nováček, K.: Nerostné suroviny středověkých Čech jako archeologický problém (Bilance a perspektivy výzkumu se zaměřením na výrobu a zpracování kovů). Archeologické rozhledy 53, 2001, s. 279-309.
- Lehrberger, G. – Kudrnáč, J. – Fröhlich, J. – Merta, J. – Večeřa, J.: Typen von Bergbauspuren. In: Dasprähistorische Gold in Bayern, Böhmenund Mähren: Herkunft - Technologie - Funde. Bd. 1. Památky archeologické, Supplementum 7, 1997, 42-48.
- Večeřa, J.: Průzkumná pole - klíč k rozluštění středověkých a novověkých děl?. Arbeits- und Forschungsberichte zur sächsischen Bodendenkmalpflege Beiheft 26. ArchaeoMontan 2012, 45-58. Dresden 2013.
- Schwabenicky, W.: Der mittelalterliche Silberbergbau im Erzgebirgsvorland und im westlichen Erzgebirge. Chemnitz 2009.
- Steuer, H. – Zimmermann, U. (eds.): Montanarchäologie in Europa. Sigmaringen1993.
- Pleiner, R.: Základy slovanského železářského hutnictví v českých zemích. Praha 1958.
- Jangl, L.: České hornické právo a báňská historie, metodika báňsko-historického výzkumu. Práce z dějin techniky a přírodních věd sv. 21, Praha 2009.
- Hrubý, P.: Metalurgická produkční sféra na Českomoravské vrchovině v závěru přemyslovské éry. Brno 2019.
- Výukové metody
- Přednáška, seminář
- Metody hodnocení
- Ústní zkouška
- Statistika zápisu (léto 2025, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2025/ARCHKRA049